Anemia to przykra przypadłość, która skutecznie odbiera komfort i satysfakcję z życia. Leczenie tej dolegliwości nie należy do najłatwiejszych i jest ściśle uzależnione od przyczyny powstania schorzenia.

Niedokrwistość, czyli anemia, wpływa na wiele aspektów życia codziennego. Do najpopularniejszych objawów tej choroby należy zmniejszona sprawność ruchowa, spłycony oddech, nierzadko stany depresyjne, apatia i ogólne osłabienie organizmu. Chorych charakteryzuje również bladość i skłonność do omdleń. Nasilona senność to także częsty skutek tej dolegliwości.

Kobiety chorujące na anemie cierpią szczególnie, ponieważ kobiecy cykl hormonalny jest ściśle związany z obiegiem krwi. Dlatego niedokrwistość może skutkować poważnymi problemami hormonalnymi i zaburzeniami miesiączkowania.

Co może być przyczyną anemii?

Najczęstszym powodem powstawania anemii jest niedobór żelaza, który objawia się poprzez pękanie kącików ust, łamliwe paznokcie czy nadmiernie wypadające włosy. Zaburzone łaknienie również może być jednym z symptomów obniżonej zawartości żelaza w organizmie. Krew dostarcza naszym organom niezbędny do prawidłowego działania tlen, a jej jakość ma niezaprzeczalne przełożenie na procesy zachodzące w ciele człowieka. Dlatego tak ważne jest cykliczne badanie krwi i efektywne zwalczanie niedoborów koniecznych substancji i pierwiastków. Zaniedbując ten aspekt narażamy się na obniżone samopoczucie, a w konsekwencji ciężkie choroby jak anemia. Ponownie – kobiety są bardziej narażone na powstanie tej choroby, która może być także efektem innych chorób, na przykład endometriozy, która podczas występowania objawia się wzmożoną utratą krwi z organizmu.

Jak przeciwdziałać anemii w zaciszu domowym

Chorobie tej warto zapobiegać poprzez suplementację żelaza. Oczywiście dawkowanie powinno być uzależnione od aktualnych wyników badań krwi i nie przekraczać dziennej dawki spożycia tego pierwiastka. W razie wątpliwości nie wahajmy się i skorzystajmy z porady specjalisty. Nawet farmaceuta może pomóc nam w doborze odpowiedniej suplementacji. Żelazo w tabletkach oraz inne preparaty, na przykład w płynnej postaci, mogą uchronić nas przed chorobą, która skutecznie obniża komfort codziennego funkcjonowania. Należy również pamiętać, że żelazo nie wchłania się tak łatwo poprzez układ pokarmowy jak inne pierwiastki, dlatego preparaty uzupełniające żelazo warto przyjmować pół godziny przed pierwszym posiłkiem.

Niezwykle ważnym aspektem w temacie zapobiegania anemii jest odpowiednia dieta i ruch. Aktywność fizyczna chroni przed wieloma schorzeniami, jednak w prewencji przed niedokrwistością ma jeszcze większe znaczenie. Podczas wysiłku w naszym organizmie wzrasta produkcja krwinek czerwonych, w efekcie czego ciało zostaje skutecznie dotlenione. Przy występowaniu anemii polecane są przede wszystkim spacery w terenach górskich, ponieważ wysokie ciśnienie pozytywnie wpływa na cyrkulację krwi w organizmie. W temacie diety warto skupić się na spożywaniu produktów pochodzenia zwierzęcego – najbogatsze w ten pierwiastek są podroby i czerwone mięso. Owoce i warzywa również są świetnym źródłem żelaza, dlatego do swojego jadłospisu warto włączyć produkty takie jak buraki, daktyle, rokitnik, natka pietruszki czy szpinak.

Anemii nie należy bagatelizować z uwagi na jej duże przełożenie na jakość życia.