Komosa ryżowa inaczej quinoa lub ryż peruwiański, jest rośliną naturalnie bezglutenową, która kiedyś stanowiła podstawowy pokarm Inków zamieszkujących obszary górskie. W związku z powyższym często nazywana jest świętym ziarnem Inków lub złotym ziarnem Inków i matką zbóż. Ze względu na to, że to pseudozboże jest cennym źródłem składników odżywczych oraz wykazuje prozdrowotne działanie na organizm człowieka, a na dodatek jest bardzo smaczne, zaliczane jest do grona super żywności, czyli tak zwanych superfoods.

Dziś mam dla was przepis na naprawdę przepyszną sałatkę z quinoą. Jest ona tak smaczna, że jem ją bez żadnego sosu, jedynie z dodatkiem soli ziołowo-czosnkowej, odrobiną pieprzu i słodkiej papryki w proszku. Zanim jednak przejdę do przepisu, chciałabym podzielić się z wami pięcioma zaletami komosy ryżowej, które mam nadzieję, zachęcą was do jej częstego spożycia.

5 powodów, dla kórych warto jeść quinoę

1. Białko komosy ryżowej posiada skład aminokwasowy zbliżony do składu mleka kobiecego i jako jedno z nielicznych białek pochodzenia roślinnego zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli pochodzące z zewnątrz – takie, których organizm nie potrafi sam syntetyzować. Zawartość białka jest stosunkowo wysoka, bo mieści się w granicach 12 – 22%. Cechuje się niską zawartością inhibitorów trypsyny, które zmniejszają biodostępność białek.

2. Wapń z komosy jest lepiej przyswajalny niż wapń z mleka, w związku z tym jest on idealny dla osób z nietolerancją laktozy.

3. Jest źródłem błonnika, który obniża poziom glukozy we krwi, zapobiega kamicy żółciowej, obniża stężenie trójglicerydów, sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki.

4. Quinoa zawiera wysoką zawartość flawonoidów, około 58 mg/100 g. Badania naukowe wykazały, że roślina ta ma najwyższą aktywność antyoksydacyjną w porównaniu do zbóż i roślin strączkowych. Stanowi ona źródło takich flawonoidów jak kwercetyna, kampferol, kwas kumarowy, wanilinowy. Wykazują one działanie przeciwstarzeniowe, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwdepresyjne, neutralizują nadmiar wolnych rodników.

5. Znajduje zastosowanie w leczeniu niedożywienia u dzieci, celiakii, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz wpływa pozytywnie na parametry metaboliczne, poprzez obniżanie stężenia trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i LDL oraz zwiększając stężenie glutationu.

 

Sałatka z kaszą quinoa

Przepis

Porcja dla dwóch osób

 

Składniki:

200 gram kaszy quinoa

pół szklanki czerwonej fasoli z puszki

1/4 szklanki kukurydzy najlepiej świeżej, ale może też być z puszki

10 pomidorków koktajlowych

1 mango

1 awokado

szklanka posiekanej czerwonej kapusty

pół łyżeczki słodkiej papryki, ćwierć łyżeczki pieprzu, sól (najlepiej morska z ziołami i czosnkiem)

 

Przygotowanie:

1. Ugotuj kaszę quinoa zgodnie z instrukcją na jej opakowaniu.

2. Pomidorki koktajlowe przekrój na pół, mango pokrój w słupki, awokado w paseczki, a kapustę poszatkuj.

3. Ułóż wszystko obok siebie w miseczkach i oprósz przyprawami (wówczas wygląda o niebo atrakcyjniej) lub po prostu wymieszaj w misce z przyprawami i podawaj już wymieszane.

 

Smacznego! <3

 

sałatka z quinoa przepis

https://www.instagram.com/p/BWxUJ7nBIp9