Początek nowego roku to dla wielu osób moment przejścia na dietę lub rozpoczęcia detoksu. Jeżeli nadchodzący rok, podobnie jak ja postanowiłeś zacząć od postu sokowego, to koniecznie przeczytaj dzisiejszy wpis!

1. Porządki

Zacznij od usunięcia z domu wszelkich niezdrowych pokarmów, jeśli zamierzasz zrobić nawet krótki 2- lub 3-dniowy post. Jeśli podczas trwania postu, będziesz miał w domu słodycze i przekąski, to będziesz potrzebował ogromnej siły woli, aby powstrzymać się od ich zjedzenia. Nie oznacza to, że masz od razu wyrzucić je do kosza na śmieci. Na czas trwania postu sokowego tego typu produkty możesz oddać na przechowanie znajomemu.


2. Zakupy

Kupuj organiczne owoce i warzywa na lokalnych targowiskach lub w sklepie ze zdrową żywnością.  Jeśli kupujesz produkty nieekologiczne, unikaj kupowania winogron, jabłek lub brzoskwiń, ponieważ produkty te są zazwyczaj uprawiane z użyciem ciężkich pestycydów.


3. Przygotowanie

Przygotuj kąpiel detoksykującą dla produktów nieekologicznych, napełniając zlew lub dużą miskę filtrowaną wodą i 2 łyżkami sody oczyszczonej.  Zanurz produkty nieorganiczne tylko w tej kąpieli wybielającej na 15 minut.  Dokładnie spłucz i odcedź.


4. Przechowywanie

Im szybciej wypijesz przygotowany sok tym lepiej. Po wyciśnięciu świeże soki dość szybko zaczynają tracić cenne witamy, więc staraj się przygotowywać soki na bieżąco. Przechowywanie świeżych soków w lodówce przez 4 do 5 godzin jest dopuszczalne, ale unikaj robienia tego przez noc.


5. Łączenie owoców i warzyw

Istnieją pewne kombinacje, które mogą być trudne do strawienia lub po prostu niesmaczne.  Klasyczna zasada głosiła, że ​​wszystkie rodzaje jabłek można wyciskać z dowolnymi innymi owocami i warzywami, ponieważ dla większości ludzi są one lekkostrawne. Melony najlepiej jeść same, ponieważ mają tendencję do bardzo szybkiego trawienia i spożywanie ich z innymi owocami lub warzywami może powodować niestrawność.

Koniecznie sprawdź: Najlepsze przepisy na soki odchudzające


6. Podstawy wyciskania soków

Soku przygotuj tylko tyle, ile będziesz potrzebować do spożycia w danej chwili. Pyszny sok przyspieszający metabolizm powstaje z 2 jabłek, 1 marchewki, połówki małej cytryny i ½ łyżeczki imbiru.  


7. Sok zamiast głównego posiłku

Soki na lunch lub kolację mogą zawierać kombinacje jabłek i dowolnych warzyw. Przykładem może być sok z dwóch jabłek, 5-6 dużych liści jarmużu, ½ szklanki pietruszki, 2 łodyg selera, 1 dużej marchewki i ½ łyżeczki imbiru lub pieprzu cayenne. Aby przygotować sobie wykwintny, pikantny sok obiadowy wypróbuj połączenie 6 liści botwiny tęczowej, 6 liści baby bokchoy, 3 niedużych buraków (razem z liśćmi) i.. dwóch ząbków czosnku.


8. Nawadnianie

Wypijaj codziennie co najmniej 6 do 8 szklanek o pojemności 250ml przefiltrowanej wody, aby organizm miał szanse na bieżąco oczyszczać się z wydalanych toksyn.


9. Zdrowy rozsądek

Podczas postu sokowego nie staraj się być zbyt ambitnym. Szczególnie, jeżeli jest to twój pierwszy raz. Nie głoduj się pijąc zbyt mało soków.


10. Bezpieczeństwo

Jeśli zauważysz, że w ciągu pierwszych 6 godzin od wypicia soku odczuwasz jakiekolwiek zmiany tętna (bardzo szybkie lub wolniejsze niż normalnie), zawroty głowy, bóle głowy lub skrajne zmęczenie fizyczne, rozważ ograniczenie wyciskania soku tylko do tych 6-ciu godzin. Na przykład sok w piątek rano do południa. Jeżeli poczujesz, że sok sokowy nie jest dla ciebie, rozważ łagodne przerwanie postu warzywami gotowanymi na parze, zupą jarzynową, zwykłymi tostami i niesłodzonym jogurtem organicznym.  Aby uniknąć problemów gastrycznych, nie rzucaj się od razu na stek z frytkami.


11. Skutki uboczne

W czasie trwania postu sokowego wiele osób odczuwa bóle głowy i narzeka na dużo częstsze niż zwykle wizyty w toalecie. Jest to absolutnie normalne, kiedy organizm zaczyna się oczyszczać.  Powoli wróć do stałych pokarmów, wprowadzając do swoich posiłków warzywa gotowane na parze, lekkostrawne białka, takie jak jajecznica, jogurt lub rosół.

Jeśli doświadczasz tak zwanego „kryzysu leczniczego” i zauważysz, że post sokowy uruchamia grypę lub niewielkie przeziębienie, powoli zakończ sokowy post, dodając do swojej diety lekkie zupy warzywne i drobiowe. Podczas trwania postu sokowego postaraj się ograniczyć forsowne ćwiczenia na siłowni i dużo odpoczywaj.