Marnowanie żywności to problem występujący w wielu rodzinach. Niby staramy się oszczędzać, jednak co kilka dni coś wyrzucamy. A to stary chleb, a to zwiędniętą marchewkę czy zeschnięty ser. Winą obarczamy producentów twierdząc, że oferują coraz gorsze produkty, a tymczasem to my sami popełniamy liczne błędy.

 

Jak przestać marnować jedzenie?

Przede wszystkim musimy się nauczyć planować posiłki. Gdy kupujemy dużą główkę kapusty nie może być tak, że z części zrobimy surówkę, a na resztę zbraknie nam pomysłu. Z takiej kapusty możemy jednego dnia zrobić gołąbki, drugiego łazanki, a trzeciego bigos. Przed wyjściem do sklepu sprawdźmy w lodówce, co musimy zużyć i zapamiętajmy, co mamy do tego dokupić. Na zakupy najlepiej chodzić z listą, bo wtedy nie przyniesiemy do domu niepotrzebnych rzeczy. Po powrocie ze sklepu nie układajmy produktów byle jak. Te, które powinniśmy zużyć szybko, połóżmy z przodu – na widoku. Ważne jest także odpowiednie przechowywanie produktów. Na przykład cytryna, która została przekrojona, musi być w lodówce. Lepiej nie kupować też krojonego chleba, bo będzie on krócej świeży niż ten w całości. Na obiad powinniśmy gotować tylko tyle, ile nasza rodzina jest w stanie zjeść. Oprócz marnowania jedzenia, jest ku temu jeszcze jeden powód. Gdy czegoś jest za dużo, to mamy tendencję do nakładania sobie zbyt dużych porcji. Efektem może być przejedzenie, niestrawność, wzdęcia lub kilka dodatkowych centymetrów w talii. Jeśli zostaje nam coś czego nie możemy szybko zużyć możemy to pokroić i zamrozić.

Rady te wydają się bardzo proste, ale wszyscy wiemy, jak wygląda rzeczywistość. Resztki w lodówce to w moim i być może również waszych domach codzienność. Jaki obiad z nich zrobić, żeby nie zmarnować jedzenia? Kiedyś podzieliłam się wami przepisem na moje ulubione kotlety z chleba, a dziś mam dla was pomysł na obiad z resztek warzyw, które znajdziecie w lodówce.

 

Pomysł na obiad z resztek w lodówce

Warzywa w chili

Nie musisz się trzymać sztywno tego przepisu. Poniżej wypisałam składniki, z których przygotowałam tę potrawę, ale jeżeli masz w lodówce resztki innych warzyw, to oczywiście możesz ich użyć. Mogą to być na przykład brokuły, pietruszka, szpinak, brukselka, papryka, seler naciowy, itd.

 

Moje składniki:

– 1 łyżka oleju kokosowego lub oliwy

– 1 szklanka jarmużu

–  1 marchewka

– 10 pieczarek

– pół czerwonej cebuli

– 1 ząbek czosnku

– 1 łyżeczka soli

– 1 puszka krojonych pomidorów

– 3 szklanki bulionu warzywnego

– 1 szklanka cieciorki

–  1 szklanka czarnej fasoli

– pół łyżeczki cukru trzcinowego

– 3  łyżeczki chilli

– 1/4 łyżeczki oregano

– kilka kropli sosu tabasco

– 100g gotowanego ryżu

obiad z resztek

 

Przygotowanie:

1. 100 gram ryżu ugotuj w 2 szklankach bulionu warzywnego, a następnie pozostaw pod przykryciem na co najmniej pół godziny.

2. Marchewkę zetrzyj na tarce lub pokrój w plasterki. Resztę składników pokrój na małe kawałki.

3. W dużym rondlu rozgrzej 1 łyżkę oleju i dodaj pokrojone warzywa. Dodaj sól i duś pod przykryciem, aż warzywa będą miękkie.

4. Do warzyw dodaj pomidory z puszki, szklankę bulionu warzywnego, cieciorkę, fasolę, cukier oraz wszystkie przyprawy, a następnie duś pod przykryciem przez kolejne 25-30 minut.

5. Na koniec dodaj do potrawy ryż i gotowe!

Moim zdaniem taka potrawa najlepiej smakuje na drugi dzień, kiedy smak się przegryzie. A czy wy gotujecie czasem podobne potrawy? Dajcie znać w komentarzu, jaki jest was pomysł na obiad z resztek w lodówce!

 

Sprawdź również: Przepis na wegańską zupę brokułową

obiad z resztek z lodówki

pomysł na obiad z resztek jedzenia