Seriale stały się nieodłącznym elementem współczesnej kultury. Myślę, że każdy kiedyś widział odcinek jakiegoś serialu. Nawet jeśli nie jest miłośnikiem tego sposobu spędzania czasu. Owszem, siedzenie przed ekranem jest nieraz stratą czasu, jednak niektóre seriale naprawdę warto obejrzeć. Aby to udowodnić, powstała poniższa lista zawierająca dziesięć najlepszych i najbardziej zmuszających do myślenia seriali. Kolejność na liście jest całkowicie przypadkowa. To, że dany serial znajduje się wyżej lub niżej od innego nie oznacza, iż jest moim zdaniem lepszy czy bardziej wartościowy. Poniższe dziesięć seriali stanowią tak wybitne produkcje, że ciężko byłoby wybrać z nich najlepszy czy ustalić kolejność.

 

 

Najlepsze seriale

TOP 10

 

1. Breaking Bad

Serial opowiada historię nauczyciela chemii, którego rodzina znajduje się w nienajlepszej sytuacji finansowej. Po zdiagnozowaniu w swoim płucu nieuleczalnego nowotworu decyduje się na rozpoczęcie produkcji narkotyków. Wie, że pozostało mu niewiele czasu, chce więc pozostawić rodzinie jak największy spadek. W produkcji metamfetaminy pomaga mu były uczeń Jesse Pinkman. Dzięki wspólnej pracy produkt końcowy jest wyjątkowo czysty i zdobywa duże uznanie na rynku, co powoduje rozrost działalności i konieczność zaangażowania dodatkowych osób. Kolejne sezony pokazują postępujący upadek moralności głównego bohatera, jego stopniowe zagłębianie się w świat przestępczy oraz ewolucję podejścia do popełnianych przestępstw. Zarówno niebanalna intryga i ciekawe zwroty akcji, jak i dobra gra aktorska (szczególnie kreacja Bryana Carstona w głównej roli) spowodowały dużą popularność serialu wśród widzów i krytyków.

breaking bad

 

2. Game of Thrones (Gra o Tron)

Adaptacja sagi G. R. R. Martina to gratka nie tylko dla wielbicieli fantasy. Serial opowiada o zmaganiach o władzę w Siedmiu Królestwach – państwie rządzonym przez namiestnika po obaleniu króla Aerysa II Targaryena, uważanego powszechnie za szaleńca. Akcja serialu zawiązuje się w momencie śmierci namiestnika, po której Robert Baratheon – przywódca antykrólewskiego buntu – wyrusza w podróż do swojego towarzysza z czasów rebelii, Eddarda Starka. Ma zamiar namaścić go na nowego namiestnika. Jednocześnie pretensje do tronu mają żyjący przedstawiciele obalonej dynastii królewskiej, którzy wskutek różnych intryg doprowadzają do zachwiania panującego przez kilkanaście lat względnego pokoju. Równocześnie niepewny jest los tronu Północy, którą dotychczas rządził Stark. Pretensje do niego ma zarówno prawowity dziedzic Robb, jak i syn z nieprawego łoża Jon Snow. Snow związuje się z bractwem Nocna Straż. Akcja staje się wielowątkowa i rozwija się bardzo dynamicznie, obfitując w zaskakujące zwroty i rozstrzygnięcia, a także efekty specjalne i… odważne sceny erotyczne. Serial tworzony jest z ogromnym rozmachem. Mówi się, że wyprodukowanie każdego z odcinków kosztowało aż 8-10 milionów dolarów!

gra o tron

 

3. Dr House

W ostatnich latach powstało sporo seriali medycznych, jednak żaden nie zdobył takiej popularności jak opowiadający o ekscentrycznym, ale wybitnym lekarzu „Dr. House”. Serial opowiada po prostu o pracy lekarza-diagnosty, który każdego dnia przyjmuje pacjentów z różnymi zaburzeniami i diagnozuje choroby, na które cierpią. Jednak dr Gregory House to nietuzinkowa postać. Odznacza się nieszablonowym podejściem do zawodu, ponadprzeciętną inteligencją i wyjątkowym poczuciem humoru. Z tego względu jest w stanie pomóc pacjentom, których problemów nie byli w stanie rozwiązać inni przedstawiciele branży, ale jeszcze więcej sławy przysparzają mu żarty i niekonwencjonalne zachowanie. Właśnie humor zawarty w serialu, a także kreacje aktorskie – szczególnie postać tytułowa, świetnie zagrana przez Hugha Laurie – powodują że naprawdę warto go obejrzeć. Warto pamiętać, że każdy odcinek serialu poświęcony jest osobnemu przypadkowi, dzięki czemu nie trzeba oglądać odcinków po kolei, aby zrozumieć, o co chodzi w serialu.

dr house

 

4. The Walking Dead

Serial opowiada historię grupy ludzi walczących o przetrwanie w świecie pełnym śmiertelnie groźnych zombie. Grupa, której przewodzi były policjant Rick Grimes, porusza się po okolicach Atlanty starając się uciec przed gromadami zombie. Ich ugryzienie powoduje zmianę ofiary w takie samo stworzenie. Wśród problemów, z którymi zmagają się członkowie grupy, jest więc nie tylko ucieczka przed krwiożerczymi bestiami, ale również innymi pozostałymi przy życiu ludźmi, którzy za warunek własnego przeżycia uważają wymordowanie konkurentów, a także odróżnienie żywych ludzi od zombie, w które przemieniają się po ugryzieniu. Postapokaliptyczna wizja świata oraz tajemnicza muzyka tworzą specyficzny klimat serialu, dzięki któremu odbiór produkcji nie skupia się tylko na fabule. Szczególny walor produkcji stanowi ukazanie psychiki i zachowań ludzkich w warunkach rozpadu społeczności i walki o życie w małej grupie.

the walking dead

 

5. Hannibal

Fabuła serialu oparta jest o serię książek Thomasa Harrisa o wybitnym psychiatrze Hannibalu Lecterze, który współpracuje z policjantem Willem Grahamem podczas śledztwa w sprawie serii wyjątkowo brutalnych zabójstw. Lecter sam jest jednak psychopatą i seryjnym mordercą, lubującym się w zjadaniu części ciała swoich ofiar. Współpraca z organami sprawiedliwości niesie więc dla niego zarówno spore ryzyko, jak i niemałe potencjalne korzyści. Serial warto obejrzeć nie tylko dla ciekawej fabuły, ale także mrocznego klimatu tworzonego przez muzykę, montaż i stojącą na wysokim poziomie grę aktorów. W postać Hannibala Lectera wcielił się Mads Mikkelsen, który w ten sposób zmierzył się z wybitną kreacją Anthonego Hopkinsa, który zagrał dr Lectera w filmie „Milczenie Owiec”.

hannibal

 

6. Dexter

Dexter Morgan pracuje jako analityk krwi w policji w Miami. Od dziecka czuł żądzę zabijania, ale przybrany ojciec nauczył go zaspakajać chore pragnienia. Jako dorosły człowiek Dexter rozpoczął drugie życie jako seryjny morderca, ścigający innych zabójców, którym udało się uciec przed wymiarem sprawiedliwości. Na to wszystko nakłada się fascynacja Dextera jednym z morderców, którego sprawą zajmuje się w pracy, a który z niewiadomych źródeł zna sekret analityka i posiada na jego temat sporą wiedzę. Scenariusz jest oparty o powieść Jeffa Lindsaya „Demony Dextera”. Lindsay nadając imię tytułowemu bohaterowi zastosował ciekawy zabieg. „Dexter” po łacinie oznacza bowiem „praworządny”. Skomplikowana intryga, wartka akcja i ciekawe egzystencjalne pytania stawiane przez serial powodują, że jest on bardzo interesującym dziełem, wartym obejrzenia. Dexter jest człowiekiem bez uczuć. Nie potrafi kochać, a mimo to wzbudza sympatię milionów widzów na całym świecie.

dexter

 

7. House of Cards

Fabuła serialu oparta jest o powieść Michaela Dobbsa, a także mocno nawiązuje do angielskiego miniserialu pod tym samym tytułem z początku lat 90. Akcja koncentruje się wokół postaci kongresmana Francisa Underwooda. W jego postać wciela się Kevin Spacey. Underwood na mocy ustalenia z prezydentem USA miał otrzymać stanowisko sekretarza stanu, jednak wskutek zmiany sytuacji politycznej ostatecznie został go pozbawiony. Z tego powodu postanawia zemścić się na prezydencie i na własną rękę próbuje zdobyć władzę. Aby osiągnąć swój cel ucieka się do łamania prawa, korupcji czy oszustw. Intryga szybko rozprzestrzenia się wśród ściśle powiązanych elit Waszyngtonu i zatacza coraz szersze kręgi. Serial warto obejrzeć ze względu na interesujące ukazanie funkcjonowania władzy, jej wpływu na zachowania ludzi, a także świetną grą aktorską ze szczególnym wskazaniem na kreację wybitnego Kevina Spaceya w głównej roli.

house of cards

 

8. How I met your Mother (Jak poznałem waszą matkę)

Autorami pomysłu na serial są Craig Thomas I Carter Bays, którzy postanowili opowiedzieć przez niego historię swojego pobytu w Nowym Jorku, przeżytych tam romansów, znajomości i imprez. Ciekawostką jest sposób prezentacji wydarzeń. Często pojawiają się elementy kompozycji szkatułkowej oraz zaburzenia chronologii, które czynią serial ciekawszym i przyczyniają się do budowania napięcia. Kluczowe wydarzenia są również pokazywane po kilka razy, z perspektywy różnych osób biorących w nich udział, bądź bezpośrednio zainteresowanych. Osią serialu jest postać Teda Mosby’ego, który opowiada dzieciom, jak poznał ich matkę a swoją żonę (stąd tytuł serialu) podczas pobytu w Nowym Jorku, gdzie pracował za młodu jako architekt. Opowieść zawiera wiele wątków pobocznych, dotyczących przyjaciół i znajomych głównego bohatera, ich przygód miłosnych i karier, które razem składają się na fabułę serialu. Pomysłowość i rozmach, z jakim skonstruowana została fabuła „How I met Your mother” niewątpliwie zasługuje na uznanie.

how i met your mother

 

9. Desperate Housewives (Gotowe na wszystko)

Serial opowiada o trzech gospodyniach domowych, które wiodą z pozoru spokojne życie w bogatej dzielnicy na przedmieściach dużego miasta. Jednak dni „zdesperowanych gospodyń domowych” (tłumaczenie dosłowne, w Polsce serial znany jest jako „Gotowe na Wszystko”) wypełnia odkrywanie mrocznej tajemnicy przyjaciółki, która z niewyjaśnionych przyczyn popełniła samobójstwo. Po jej śmierci koleżanki znalazły tajemniczy list, którego była adresatką, a który stał się pierwszą poszlaką w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o przyczynę tak dramatycznego kroku. W odkrywaniu mrocznych sekretów ważną rolę grają kolejni lokatorzy domu, w którym mieszkała zmarła. Jak się okazuje, nie znajdują się tam przypadkowo. Jest to jedna z tych produkcji, których nie da się zakwalifikować do jednego gatunku, gdyż łączy w sobie elementy opery mydlanej, kryminału czy dramatu. Każda z głównych bohaterek jest zupełnie inna, dzięki czemu serial jest tak bardzo interesujący.

gotowe na wszystko

 

10. Californication

Californication jest uznawany za jeden z najlepszych seriali komediowych ostatnich lat. Produkcja opowiada historię Hanka Moody’ego – znanego pisarza, który po rozstaniu z partnerką życiową Karen przeprowadza się z Nowego Jorku do Los Angeles w Kalifornii. Karen wraz z nastoletnią córką pary odchodzi do innego mężczyzny -Billa. Bill również posiada córkę z poprzedniego związku. Związek Billa i Karen powoduje powstanie ciekawych relacji pomiędzy dorosłymi, planującymi małżeństwo, a ich dorastającymi córkami. Z kolei Hank w Kalifornii zaczyna staczać się moralnie. Jego życie wypełnia picie alkoholu i przygodne kontakty seksualne. To właśnie do tego procesu nawiązuje tytuł serialu. Słowo „californication” jest neologizmem oznaczającym dosłownie „kalifornizację”, czyli stopniowe dopasowywanie swojego stylu życia do życia środowisk celebrytów z Los Angeles, wypełnionego właśnie używkami i nacechowanego rozwiązłością seksualną. Poza dobitnym przedstawieniem procesu „californication” (przy pomocy m. in. wielu odważnych scen erotycznych) szczególne uznanie w serialu wzbudziło ukazanie relacji ojca z dorastającą córką oraz główna rola Davida Duchovny’ego. Aktor do tej pory kojarzony był głównie z roli w serialu „Archiwum X”.

californication

 

 

To już koniec listy moich ulubionych seriali, a jakie są wasze najlepsze seriale? Dajcie znać w komentarzu! Może polecicie mi jakiś fajny serial, który trafi na moją listę „do obejrzenia” :-)