Wiele osób myśląc o miodzie nie zdaje sobie sprawy z tego, że może być on stosowany do pielęgnacji skóry twarzy. Tymczasem okazuje się, że jest on naturalnym środkiem, który… skutecznie oczyszcza twarz. Warto korzystać z tego sposobu oczyszczania twarzy, oczywiście jeżeli nie jest się na miód uczulonym.
Osoby z bardzo wrażliwą skórą mają duży kłopot z dobraniem odpowiedniego produktu do mycia i pielęgnacji twarzy. Istnieje również grupa osób, które nie chcą korzystać z chemicznych środków do pielęgnacji swojego ciała. Miód jest dla obu grup osób idealnym wyborem! Jest delikatny oraz skutecznie oczyszcza i nawilża skórę na twarzy. Istotne jednak jest to, aby korzystać z miodu naturalnego, a nie sztucznego, który z prawdziwym miodem ma niewiele wspólnego.
W sklepach dostępna jest masa różnych miodów, jednak tak naprawdę niewiele z nich nadaje się do pielęgnacji i oczyszczania twarzy. Dobrej jakości, nieprzetworzony miód możemy zakupić zazwyczaj bezpośrednio u pszczelarzy. Warto rozejrzeć się w najbliższej okolicy (pszczelarze często mają koło domu tablicę z informacją, że sprzedają miód) lub popytać znajomych, czy ktoś nie zajmuje się pszczelarstwem i nie ma miodu na sprzedaż.
Zalety i efekty mycia twarzy miodem
Miód bardzo dobrze działa na niedoskonałości skórne. Pomaga zaleczać i skutecznie zwalczać nawet zmiany trądzikowe. Pamiętajcie jednak, że przed nałożeniem miodu na całą twarz, należy koniecznie sprawdzić jego działanie na małym kawałku skóry. Dużo osób wcale nie wie o tym, że istnieje coś takiego jak uczulenie na miód. Jeżeli osoba uczulona zdecyduje się na oczyszczanie i mycie twarzy miodem, skutki takiego zabiegu mogą być całkowicie odwrotne od zamierzonych.
Zalet stosowania miodu jest bardzo wiele. Oprócz oczyszczania twarzy z wszelkich zanieczyszczeń, na które jesteśmy narażeni podczas całego dnia, miód nawilża naszą skórę oraz sprawia, że jest bardziej elastyczna. U niektórych osób może być również pomocny w wyrównaniu koloru na twarzy. Dużo osób ma problemy z przebarwieniami na skórze, a miód właśnie pomaga te przebarwienia zminimalizować. Jeszcze jedną mniej istotną, ale co dla niektórych zaletą może być po takim oczyszczeniu, zapach skóry na twarzy. Nie każdemu jednak musi on przypaść do gustu, ale czego się nie robi dla pięknej i zadbanej cery?
Mycie twarzy miodem
Skoro znamy już zalety wynikające z wykorzystywania miodu w oczyszczaniu twarzy, to warto wiedzieć jak go nakładać.
Miód dobrze jest nałożyć na delikatnie zmoczoną, zwilżoną skórę lub ewentualnie rozcieńczyć go z odrobiną wody. Lepszym rozwiązaniem jest jednak delikatne zmoczenie skóry na twarzy. Następnie nakładamy miód na twarz i zaczynamy go delikatnie rozsmarowywać po całej jej powierzchni. Oczywiście nie należy z ilością miodu przesadzać.
Dobrze, jeżeli rozsmarowywanie miodu trwa kilka minut, ponieważ wtedy jego właściwości będą działać pozytywnie na skórę. Można również zostawić go na kilku minut na twarzy jako maseczkę. Nie trzeba się obawiać tego, że nasza twarz cała będzie poklejona i ciężko będzie z siebie zmyć ten naturalny oczyszczacz. Wbrew pozorom miód pod wpływem wody bardzo dobrze zmywa się z twarzy.
Warto raz dziennie, szczególnie wieczorem, po całym dniu, przemyć i oczyścić twarz miodem. Jest to dużo korzystniejsze, niż używanie do tego celu nienaturalnych produktów. Warto to robić niezależnie od tego czy mamy poważne problemy ze skórą twarzy, czy tylko chcemy ją pielęgnować, aby jak najdłużej zachowywała swój delikatny i świeży wygląd. Szczególnie warto myć twarz miodem, jeżeli mamy problem z suchą skóra lub tłustą, czy trądzikową cerą. Należy jednak pamiętać, powtórzę to jeszcze raz, aby wcześniej sprawdzić jak nasza skóra reaguje na kontakt z naturalnym miodem!
Jak mycie twarzy miodem działa na moją skórę?
Jeżeli miałabym odpowiedzieć na to pytanie jednym słowem, powiedziałabym, że cudownie! Do oczyszczania twarzy stosuje świeży, płynny miód, który rozcieńczam odrobiną wody. Zauważyłam, że od kiedy to robię, skończyły się moje problemy z wypryskami na twarzy, które w mniejszej lub większej ilości miałam praktycznie od zawsze.
Dwa razy w tygodniu wykonuję peeling miodowy (na zdjęciu poniżej) używając do tego miodu, w którym zrobiły się już drobne grudki. Nie jest to jeszcze miód całkowicie skrystalizowany, ale jeżeli Wasz już taki jest, to wystarczy w małej miseczce dodać do pożądanej ilości miodu odrobiny ciepłej wody, żeby go „rozcieńczyć”.
Zarówno po takim peelingu jak i oczyszczaniu skóry miodem, moja skóra jest miękka, gładka, nawilżona i rozświetlona. Po jakimś czasie zauważyłam też wyrównanie kolorytu cery. Ogólnie mówiąc naprawdę warto spróbować i polecam wszystkim nieuczulonym na miód wypróbowanie tego sposobu, tym bardziej, że miód w domu ma prawie każdy.
A ja proponuje zrobić miód samemu z mniszka lekarskiego ;) Będzie nie tylko do twarzy :)
Sama go również stosuje również do maseczek. :) Polecam, bo warto. «^_^»
A wiesz, że chciałam zrobić w tym roku? :-) Tylko niestety trochę się spóźniłam. W przyszłym roku zrobię na pewno!
W przyszłym roku na pewno zdążysz. :)
Czy miód z mniszka lekarskiego ma takie samo działanie jak miód pszczeli? Który jest lepszy do twarzy?
Fajny wpis, muszę wypróbować taki rodzaj mycia twarzy, peeling jak i maseczkę. Jestem bardzo ciekawa efektów :) pzdr
Nigdy na to nie wpadłam! Dzięki za pomysł :)
Janette dobrze,że mi przypomniałaś o miodzie z mniszka. Kompletnie zapomniałam,że mam jego zapas. A z miodem robię maseczki i wykonuję masaż od tygodnia.A skóra jest gładka i świetnie nawilżona.
Robimy sobie tez takie maseczki:))
Słyszałam kiedyś o tym, że miód pomaga na trądzik i tłustą cerę. Nie byłam jednak do końca pewna czy tak jest. Muszę jednak tego wypróbować, gdyż mam niestety duże problemy z cerą.