Kluczem do przekonania mózgu, aby domagał się zdrowej żywności, jest odkrycie tego, co wywołuje w nas pragnienie spożywania słodyczy, fast-foodów i całej reszty jedzenia, które powszechnie uważane jest za niezdrowe. Wypracowanie w sobie nawyku wybierania zdrowszych alternatyw wcale nie jest tak trudne, jak to może się na początku wydawać. Jeżeli chciałbyś jeść zdrowo, ale uważasz, że ciężko będzie ci przestawić się na zdrowe jedzenie, koniecznie przeczytaj, co może ci w tym pomóc.

 

Jak przestawić się na zdrowe jedzenie

 

1. Przestań zaprzeczać

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić w momencie, kiedy próbujesz przejść na zdrową żywność, jest wmawianie sobie lub komuś, kto cię wysłuchuje, że nie możesz czegoś osiągnąć lub na to nie zasługujesz. Jest to bezpośredni sabotaż własnych wysiłków, ponieważ przynosi całkowicie przeciwny skutek. Zamiast pomagać, sprawia, że już na starcie czujesz się pokonany. Spróbuj bardziej motywującej myśli: na przykład, że możesz jeść, cokolwiek chcesz i kiedykolwiek chcesz. To brzmi niedorzecznie, jednakże powoduje, że twój mózg czuje się dobrze na myśl o zdrowym jedzeniu, które spożywasz.

 

2. Skup się na jedzeniu

Jesteśmy pokoleniem łatwo rozpraszających się ludzi. Czy podczas jedzenia jesteś zajęty pisaniem wiadomości do znajomych, przeglądaniem Facebooka lub Instagramu? Czy oglądasz w tym czasie telewizję? Jeśli tak, oznacza to, że po prostu bezmyślnie przeżuwasz swoje posiłki.

Bądź aktywnym uczestnikiem swoich posiłków. Skup się na smakach, konsystencjach, jedz powoli. Szybciej wypełnisz swój żołądek i poczujesz się usatysfakcjonowany posiłkiem. Pomoże ci to odmówić sobie dodatkowych przekąsek w momencie, kiedy tak naprawdę wcale ich nie potrzebujesz.

 

3. Rejestruj wpływ jedzenia na twoje samopoczucie

Jak czujesz się po zjedzeniu smażonego, tuczącego lub zbyt słodkiego? Niezbyt dobrze, prawda? A teraz… jak czujesz się po zjedzeniu czegoś, co zawiera dużo wartości odżywczych? Skup się na pozytywnych skutkach wywołanych przez zdrowe posiłki. Po każdym z nich myśl o tym, że zrobiłeś dla siebie coś naprawdę dobrego,  a twój umysł zapragnie ich więcej i więcej.

 

4. Jedz szczerze

Przed każdym posiłkiem zapytaj siebie, czy jesteś naprawdę głodny. Łatwo jest mylić swoją potrzebę zaspokojenia pragnienia z prawdziwym głodem. Wypij szklankę wody przed każdym posiłkiem. Jeśli po 10 minutach wciąż czujesz się głodny, oznacza to, że twoje ciało naprawdę domaga się pokarmu.

Jedz trzy posiłki dziennie oraz zdrową przekąskę rano oraz wieczorem. Unikaj przekąsek przed telewizorem, ponieważ one dostarczają więcej kalorii niż ci się wydaje.

 

5. Bądź aktywny

Kiedy ćwiczysz, jest mniej prawdopodobne, że ulegniesz pokusie żywności, która nie jest dla ciebie dobra. Po treningu, który naprawdę dał ci w kość jest bardziej prawdopodobne, że dokonasz o wiele zdrowszego wyboru niż przejazd przez drive-thru, aby zakupić tłustego, niezdrowego burgera.

Przeczytaj również: 10 faktów o otyłości i nadwadze, które zmotywują cię do wzięcia się za siebie

 

6. Obniż poziom stresu

O tym, że negatywny stres bardzo nam szkodzi, wiemy już od dawna. Okazuje się jednak, że nawet pozytywny stres, taki jak z okazji zaślubin, rozpoczęcia nowej pracy czy wybudowania domu, może prowadzić do jedzenia wywołanego stresem. Podejmij kroki w celu wyeliminowania stresu, a wtedy twój organizm zmniejszy produkcję kortyzolu – hormonu, który zwiększa apetyt, co z kolei może prowadzić do podejmowania złych nawyków żywieniowych. Kortyzol sprawia, że wybierasz rzeczy, które są niezdrowe zamiast tych, które są dobre. Staraj się więc wyeliminować stres, a zauważysz poprawę swojego zdrowia oraz samopoczucia.

 

Pamiętaj, że zawsze możesz ćwiczyć mózg, aby domagał się warzyw, jeśli tylko wcześniej wyeliminujesz największe wyzwania, które prowadzą do niezdrowych wyborów żywnościowych. A jakich sztuczek używasz do podejmowania zdrowych wyborów? Napisz mi o tym w komentarzu!