Kaszel, pociągnięcie nosem i ogólne złe samopoczucie wreszcie ustąpiły. Chociaż najtrudniejsze momenty choroby już masz za sobą, to wciąż pozostało ci trochę pracy, aby upewnić się, że zarazki zostaną całkowicie wygnane z twojego domu. Jest to szczególnie ważne, jeśli zależy ci na tym, żeby pozostali członkowie twojej rodziny pozostali zdrowi.

Jeśli jesteś chory, sensowne jest omijanie członków gospodarstwa domowego, chociaż ścisła kwarantanna prawdopodobnie nie jest konieczna (i raczej przede wszystkim niemożliwa). Należy również podkreślić, że tak samo, jak chcemy zadbać o zdrowie domowników, niezwykle istotnie jest dbanie o zdrowie współpracowników i kolegów ze szkoły – bądź rozsądny i zdecydowanie ogranicz kontakty z innymi, kiedy jesteś chory. Proste kroki, takie jak zakrycie ust podczas kaszlu, użycie chusteczki higienicznej podczas kichania i częste, dokładne mycie rąk, są niezwykle ważne i bardziej skuteczne, niż możesz sobie wyobrazić.

Różne choroby mogą się rozprzestrzeniać nieco inaczej, niektóre wirusy są przenoszone w powietrzu lub drogą kropelkową – co oznacza, że jeśli ja kaszlę, a ty wdychasz powietrze w pobliżu mnie, możesz się zarazić. Inne choroby są przenoszone przez wspólne wydzieliny – na przykład gdy piję ze szklanki, a następnie ty używasz tego samego naczynia.

 

Jak oczyścić dom po przeziębieniu lub grypie?

4 kroki

1. Myj ręce

Mycie rąk jest najważniejszym środkiem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się infekcji. Rzeczywiście, mycie rąk może zmniejszyć częstość występowania infekcji dróg oddechowych o 16–21 procent. Jest wiele „kluczowych momentów”, w których mycie rąk jest wyjątkowo ważne, na przykład podczas przygotowywania posiłków, podczas opieki nad chorym, po skorzystaniu z toalety, po wydmuchaniu nosa / kaszlu / kichaniu.
Niestety, chociaż mycie rąk nie jest trudne, większość z nas wcale nie robi tego dobrze. Oto czynności, które należy wykonać, żeby prawidłowo umyć ręce:
• Zwilż ręce czystą bieżącą wodą. Temperatura nie ma znaczenia.
• Nałóż mydło i rozprowadź pianę, upewniając się, że obejmuje ona obszary między palcami, pod paznokciami i grzbietami dłoni. Szoruj przez co najmniej 20 sekund.
• Dobrze spłucz ręce pod czystą wodą, a następnie wysusz je na powietrzu lub użyj czystego ręcznika.

 

2. Oczyść twarde powierzchnie

Po przejściu fali paskudnych wirusów nadal musisz podjąć kroki, aby zapobiec chorobie lub nawrotom choroby we własnym domu. Wirus grypy może przetrwać na niektórych twardych powierzchniach, takich jak włączniki światła i stal nierdzewna aż do 48 godzin. Inne rodzaje wirusów, jak na przykład norowirus wywołujący skurcze żołądka, są znacznie trudniejsze do zabicia. Mogą przetrwać nawet do kilku tygodni!
Do obróbki twardych powierzchni, takich jak blaty, klamki i stół kuchenny, możesz użyć kupionego w sklepie środka dezynfekującego lub rozcieńczonego wybielacza. Spryskaj powierzchnię i pozostaw na trzy minuty. Następnie wytrzyj roztwór (i wszystkie zarazki) czystą, wilgotną szmatką. Wszelkie przybory kuchenne używane przez chorego umyj w zmywarce nastawionej na wysoką temperaturę, zanim ponownie znajdą się w obrocie domowym.

 

3. Nie zapomnij o łazience

Łazienka jest kolejnym krytycznym obszarem do dezynfekcji, szczególnie gdy miałeś do czynienia z infekcją żołądkową. Podczas choroby zastanów się, czy chory nie mógłby korzystać z ręczników papierowych, a przynajmniej zadbaj o to, by ręczniki były codziennie wymieniane (i upewnij się, że ich nie używasz).
Gdy wszyscy znów będą zdrowi, natychmiast wypierz dywaniki i ręczniki. Okresowo w trakcie i po chorobie należy czyścić bardzo wrażliwe obszary łazienki, takie jak pokrywa toalety, siedzisko i uchwyt, podłoga wokół toalety, uchwyty prysznicowe i umywalkowe, klamki i włączniki światła.
Jednym z powszechnych sprawców ponownej infekcji jest coś, co powinno utrzymywać cię w czystości i zdrowiu, ale w tym przypadku może się nie udać – szczoteczka do zębów. Dlatego należy ją wyrzucić, gdy objawy ustąpią, a także dokładnie zdezynfekować kubek do mycia zębów.

 

4. … lub sypialni

Tak szybko, jak to możliwe po chorobie, należy zmienić i uprać pościel, a także wszelkie piżamy, powłoczki na poduszki i pluszaki, które znajdowały się w pobliżu chorego. Wyczyść też wszystkie inne często używane przedmioty, takie jak pilot telewizora, książki i stoliki nocne.