To, jak mija poniedziałek może mieć wpływ na resztę tygodnia. Większość kojarzy ten dzień ze wstawaniem w bezładzie, stresie, z poczuciem oszołomienia i kompletnego braku motywacji, a jedyną pozytywną myślą jest ta o zakończeniu dnia. Jeśli brzmi to znajomo i chciałbyś zmienić to na rzecz poniedziałkowego poranka, w który gotowy jesteś przyjąć każde wyzwanie z uśmiechem na ustach, przeczytaj siedem porad, jak dobrze zacząć tydzień.

 

Jak dobrze zacząć tydzień?

 

1. Przygotuj się mentalnie do pracy

Jeśli spędzasz niedzielę wylegując się, walcząc z kacem albo wegetując przed telewizorem nawet nie myśl o tym, że możesz obudzić się następnego dnia pełen sił. Nie zmarnuj dnia wolnego! Po nieangażującym dniu, ani ciało, ani umysł nie są gotowe na cokolwiek. Stwórz plan zadań – najlepiej na cały tydzień, a przynajmniej na na jego pierwsze dni. W ten sposób będziesz od razu wiedział, co jest to zrobienia i dasz sobie czas na nawet podświadome przygotowanie się do tego.

 

2. Kładź się wcześniej, wstawaj wcześniej

Niektórzy ludzie potrzebują jedynie sześciu godzin, żeby następnego dnia być wyspanymi i pełnymi energii, zapotrzebowanie innych sięga ośmiu godzin. Warto, żebyś poznał swoją własną optymalną długość snu i na jej podstawie kładź się do łóżka wcześniej, żeby wstać wcześniej! Bo zanim zabiegany dzień się zacznie, będziesz mógł zrobić wiele pozytywnych rzeczy.

Ludzie sukcesu praktykują wstawanie wczesnym rankiem nawet w weekendy. Jeffrey Immelt, dyrektor generalny General Electric przyznaje się, że zazwyczaj budzi się w okolicach 5:30, żeby poćwiczyć. Z kolei dyrektor Apple – Tim Cook zaczyna dzień godzinę wcześniej, aby uporać się z wiadomościami, jakie dostaje. Oczywiście nie jest łatwo zostać rannym ptaszkiem, ale ma to swoje plusy. Wstawanie wcześniej w poniedziałki da czas na zwalczenie lenistwa oraz zebranie energii na cały dzień pracy.

 

3. Wyłącz urządzenia elektroniczne

Jeśli twój telefon jest połączony ze skrzynką pocztową, Facebookiem, Twitterem, czy innymi sieciami społecznościowymi – zignoruj je. Zostaw telefon w torbie i sprawdź dopiero w biurze o dziewiątej rano. Zamiast tracenia czasu przed ekranem, idź na spacer lub poczytaj książkę, żeby oczyścić umysł przed snem.

 

4. Zacznij poniedziałek od porannej gimnastyki

… albo od przebiegnięcia się po okolicy. To bardzo efektywny sposób na dodanie sobie energii i rozpoczęcie dnia w pozytywny sposób. Regularne ćwiczenia sprawiają, że ciało i umysł pozostają w dobrej kondycji. Pozwala to walczyć z porannymi stresami i objawami depresji. Jeśli nie czujesz się dobrze biegając, spróbuj po prostu przez dwadzieścia minut pospacerować lub wykonać kilka ćwiczeń w miejscu.

 

5. Lista celów dnia

Kiedy poniedziałek jest pierwszym pracującym dniem, jesteś zapewne zarzucony ogromem zdań. Wszystkie znajdujące się w skrzynce maile, projekty, których nie skończyłeś w piątek, nowe zadania, które na ciebie czekają… Zanim zabierzesz się do pracy wykorzystaj kilka minut, żeby ustalić ich hierarchię.

 

6. Witaj wszystkich z uśmiechem, szczególnie siebie!

Większość z nas uważa początek tygodnia za stresujący i przytłaczający. Niektórym z nas uśmiech na twarzy nie pojawia się przed piątkiem. Zmień to. Po prostu. Powitaj ten okropny poranek, siebie samego, twojego partnera lub partnerkę, dzieci, zwierzęta, sąsiadów i współpracowników z uśmiechem! Uśmiech jest zaraźliwy. Pokaż innym, że poniedziałek jest równie wesoły co weekend!

 

7. Wstawaj z łóżka z pozytywnymi myślami

Zastąp swoje rutynowe, negatywne myśli z poranków na początku tygodnia pozytywnymi. Żadne pozytywy nie przychodzą ci do głowy? Poczytaj kilka inspirujących cytatów lub artykułów przed snem lub zaraz po wstaniu z łóżka. Pozwoli ci to uczynić resztę dnia bardziej optymistyczną, a kiedy jesteśmy optymistyczni, podejmujemy lepsze decyzje!

 

Stosowanie się do tych porad może być bardzo pomocne, jeśli nie lubisz się z poniedziałkowymi porankami. Daj im szansę i daj mi znać o rezultatach! Osobiście bardzo lubię poniedziałki. Nie mam pojęcia dlaczego, ale kocham rozpoczynać nowe rzeczy, nawet tydzień. Poza tym, pierwszy poranek w tygodniu to idealny czas, żeby zacząć nowe życie! Może masz jakieś własne rady na temat tego, jak dobrze zacząć tydzień? Podziel się nimi w komentarzach!