Wraz z nadejściem chłodów większość z nas zaczyna używać cięższych podkładów. Nasza skóra wygląda gorzej, więc nakładamy na nią gęstszy podkład, który być może jest bardziej trwały i sprawia, że wyglądamy lepiej, ale równocześnie wymaga od nas dokładnego demakijażu. Ciekawostką jest fakt, że o ile na perfumy i kosmetyki kolorowe jesteśmy w stanie wydać majątek, to na demakijażu często oszczędzamy. Kupujemy byle jakie produkty lub wręcz zaniedbujemy tę czynność. Tymczasem demakijaż to podstawa. Nie chodzi tu jedynie o higienę, ale przede wszystkim o pielęgnację i ochronę skóry.

 

Najczęstsze błędy podczas demakijażu

Najczęściej popełniane błędy to zmywanie makijażu byle jakimi chusteczkami kosmetycznymi, zwykłymi kremami lub zmywanie makijażu pod prysznicem wodą i żelem. Jednym z najgorszych i najczęściej popełnianych błędów jest wykonywanie demakijażu chusteczkami dla niemowląt. Co prawda są one podobne do chusteczek do zmywania makijażu, a przy tym dużo tańsze, ale wbrew pozorom wcale się do tego nie nadają. Po pierwsze – rozpuszczają makijaż, ale nie zmywają go całkowicie ze skóry, co skutkuje powstawaniem pryszczy, zaskórników i worków pod oczami. Po drugie – wiele z nich zawiera składniki, które niekorzystnie działają na cerę. Mogą to być na przykład alkohol i substancje zapachowe.  Po trzecie – aby zmyć nimi makijaż trzeba dość intensywnie pocierać skórę, co powoduje zaczerwienienia, podrażnienia, a nawet uszkodzenia.

 

Nigdy nie kładź się spać w makijażu!

Zastanów się, ile razy zdarzyło ci się po ciężkim dniu w pracy przysnąć na kanapie i obudzić się w środku nocy lub rano w pełnym makijażu. A może po zakończonej nad ranem imprezie lub długiej podróży najzwyczajniej w świcie nie miałaś już siły zadbać o cerę? Nawet jeśli wieczorem jesteś bardzo zmęczona i masz ochotę od razu położyć się do łóżka, to powinnaś znaleźć choć chwilę na wykonanie starannego demakijażu zarówno oczu jak i całej twarzy oraz szyi. Udowodniono, że kobiety, którym zdarza się iść spać w pełnym makijażu, mają niedotlenioną i przesuszoną skórę, wypryski, zaskórniki, przebarwienia i po prostu wyglądają starzej niż ich rówieśniczki, które codziennie dbają o dokładny demakijaż. Pozostawienie tuszu na rzęsach na noc może skutkować podrażnieniem spojówek.
Przyznam szczerze, że mi również kilka lat temu zdarzyło się kilka razy iść spać z tuszem na rzęsach. Kiedy rano zmywałam makijaż na waciku oprócz resztek makijażu zauważyłam kilka połamanych rzęs.

 

 

 

Chusteczki czy emulsja micelarna?

Niestety nie odpowiem ci na pytanie, czy lepiej jest używać chusteczek czy płynu micelarnego. Nie ma jednego idealnego sposobu zmywania makijażu, a każdej z nas może odpowiadać inna technika. Niektóre panie nie wyobrażają sobie demakijażu bez użycia wody, z kolei inne nigdy nie myją nią twarzy. Dobra jest każda metoda, która skuteczne oczyszcza skórę i nie przesusza skóry.

 

Demakijaż oczu  twarzy krok po kroku

Cetaphil EM do mycia – Emulsja micelarna

Cetaphil EM Do mycia to delikatna emulsja micelarna, która jest znaczne gęstsza niż większość płynów micelarnych. Dzięki swej konsystencji idealnie nadaje się do użycia nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią i zimą, kiedy skóra jest bardziej sucha i wrażliwa. Jest moją faworytką, bo tak naprawdę można jej użyć aż na trzy sposoby i sprawdzić, który z nich będzie nam najbardziej odpowiadał. Więcej na temat tej emulsji pisałam we wpisie, o tym jak dbać o skórę jesienią i zimą.

Sposób 1
Aplikujemy emulsję na płatek higieniczny. Najpierw przykładamy go do rzęs i czekamy chwilę (nie pocieramy, ponieważ osłabia to rzęsy). Następnie ruchem z góry na dół zmywamy tusz i cień do powiek. Po kliku takich ruchach bierzemy nowy wacik i czynność powtarzamy tak długo, aż na kolejnym waciku nie będzie już śladów makijażu. Po oczyszczeniu oczy w ten sam sposób zmywamy makijaż z całej twarzy i szyi. Ruchy od skrzydełek nosa ku skroniom i od wewnętrznych kącików brwi ku nasadzie włosów. Ta metoda jest zdecydowanie najbardziej czasochłonna, ale pozwala dogłębnie oczyścić skórę.
Sposób 2
Nakładamy emulsje na palce, a następnie wykonując okrężne ruchy rozprowadzamy ją na oczach i całej twarzy. Po chwili usuwamy chusteczką higieniczną, płatkami kosmetycznymi lub wilgotnym ręczniczkiem. W razie potrzeby czynność należy powtórzyć 2 razy.
Sposób 3
Postępujemy identyczne, jak w przypadku sposobu drugiego, ale zamiast chusteczkami czy wacikami emulsję zmywamy wodą. Najlepiej jest użyć wody przegotowanej, mineralnej lub przefiltrowanej.

 

emulsja-miclelarna-cetaphil

emulsja-micelarna-do-demakijazu

 

Chusteczki oczyszczające Cetaphil

Ich użycie to moim zdaniem najszybszy i najwygodniejszy sposób na oczyszczenie skóry i demakijaż. Są tak delikatne, że można ich używać nawet codziennie, a dzięki maluteńkim mini-gąbeczkom idealnie usuwają ze skóry wszelkie zanieczyszczenia nie powodując podrażnień. Ponadto nie uszkadzają naturalnej warstwy ochronnej skóry i nie zakłócając prawidłowego PH.
Opakowanie chusteczek oczyszczających zabieram na wyjazdy, ponieważ jest ono bardzo praktyczne i poręczne. Trzymam je także w szufladzie szafki nocnej, aby zawsze były pod ręką, kiedy będę zbyt zmęczona, żeby wykonać demakijaż w łazience.

chusteczki-do-demakjazu-cetaphil

chusteczki-do-demakjazu

 

5 złotych zasad demakijażu

1. Wykonuj go nawet wtedy gdy… się nie malowałaś. Ze skóry musimy zmywać nie tylko podkład i puder, ale także pot, kurz, sebum i złuszczony naskórek. W przeciwnym razie nasz skóra straci blask, zszarzeje, a zmarszczki będą bardziej widoczne.

2. Demakijaż rób dopiero przed snem. Wiele osób radzi, aby wykonywać go od razu po powrocie do domu z pracy, ale prawda jest taka, że jeżeli zrobisz to zbyt wcześnie, to twoja skóra i tak ulegnie zanieczyszczeniu podczas sprzątania, gotowania czy spaceru z psem.

3. Nie omijaj szyi i dekoltu. To właśnie po ich wyglądzie poznaje się wiek kobiety. Warto więc przyłożyć się do pielęgnacji tych części ciała.

4. Bądź delikatna. Twoja skóra jest dużo bardziej wrażliwa niż może ci się wydawać. Intensywnego pocierana skóry podczas demakijażu unikaj jak ognia. Jeżeli twój kosmetyk nie radzi sobie ze zmyciem tuszu lub podkładu, to jest on po prostu kiepskiej jakości i jak najszybciej powinnaś wymienić go na inny.

5. Na koniec – zawsze nawilżaj. Jeżeli używasz do demakijażu kosmetyków Cetaphil, to możesz odpuścić sobie użycie tonika. Zarówno emulsja micelarna jak i chusteczki oczyszczające nie zmieniają PH skóry, więc jedynym krokiem, jaki musisz wykonać po zmyciu makijażu jest staranne nawilżenie skóry MD Dermoprotektorem Cetaphil lub kremem intensywnie nawilżającym Cetaphil DA Ultra.

demakijaz-krok-1

demakijaz-krok-2

 

KONKURS

Jesteś bardziej wrażliwa niż myślałaś

Na stronie http://www.cetaphil.pl/konkurs/ możecie wziąć udział w konkursie, w którym co tydzień do wygrania jest aż 5 zestawów kosmetyków marki Cetaphil, które wystarczą wam na calutki rok!

A na koniec jeszcze jedna niespodzianka. Na moim fanpage’u jeszcze dziś pojawi się konkurs, w którym do wygrania będzie 5 zestawów tych wspaniałych kosmetyków. Mam nadzieję, że licznie weźmiecie w nim udział i na własnej skórze przekonacie się o tym, że są one warte polecenia!

konkurs cetaphil