W aptece nie można od ręki kupić tabletek antykoncepcyjnych, gdyż w naszym kraju antykoncepcja hormonalna wydawana jest pacjentkom wyłącznie z przepisu lekarza. Jeśli jednak nie możemy z jakiegoś powodu skorzystać z wizyty stacjonarnej u specjalisty, opcją jest recepta online wystawiana po konsultacji przez Internet. Co należy o niej wiedzieć?

Środki antykoncepcyjne – kto może wystawić e-receptę?

Hormonalne środki antykoncepcyjne kupić można w aptece wyłącznie z przepisu lekarza, co oznacza, że niezbędna jest wcześniejsza wizyta u specjalisty, zanim pacjentka uda się do apteki. Dobór antykoncepcji zazwyczaj wymaga wykonania odpowiednich badań. Natomiast u zdrowych i regularnie badanych pacjentek, które nie skarżą się na działania niepożądane tabletek, wystarczy przedłużanie recept na kolejne opakowania tabletek. Jeśli kobieta jest regularnie badana, wystawienie e-recepty na tabletki antykoncepcyjne nie zawsze wymaga już badania, co oznacza, że nie trzeba koniecznie zgłaszać się w tym celu do ginekologa. 

Receptę na antykoncepcję może wystawić pacjentce również inny lekarz, jednak należy pamiętać, że nie zwalnia to kobiety z regularnych kontroli ginekologicznych. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną powinny systematycznie odwiedzać ginekologa oraz badać piersi. 

Jak dostać receptę online na antykoncepcję?

Receptę na antykoncepcję hormonalną można od lekarza otrzymać nie tylko stacjonarnie, czego przykładem jest recepta online na stronie NaszaRecepta.pl. Jak dostać receptę online za pośrednictwem stron tego typu? Należy uzupełnić specjalnie przygotowany formularz medyczny, który pozwoli lekarzowi podjąć decyzję, czy pacjentce może być przepisana recepta online. Antykoncepcja zostanie kobiecie przepisana niezwłocznie, jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do jej stosowania przez daną osobę. Realizacja e-recepty przebiega już natomiast standardowo. 

Nie każda pacjentka, która zgłosi się na konsultację zdalną do lekarza, będzie mogła otrzymać e-receptę na antykoncepcję. Wcześniej lekarz zobowiązany będzie do sprawdzenia, czy stan zdrowia kobiety pozwala na przyjmowanie środków hormonalnych. Lekarz sprawdzi zatem wskazania i przeciwwskazania do antykoncepcji hormonalnej i dopiero na tej podstawie podejmie decyzję o wystawieniu pacjentce e-recepty.

Realizacja e-recepty na antykoncepcję – o czym należy wiedzieć?

Jeśli pacjentce zostanie przez lekarza wystawiona recepta online na antykoncepcję, otrzyma ona wiadomość SMS z kodem czterocyfrowym e-recepty, a także wiadomość e-mail z jej wydrukiem informacyjnym. Wydruk informacyjny e-recepty każdorazowo zapisywany jest również na IKP i z tego miejsca również można mieć swobodny dostęp do otrzymywanych e-recept w dowolnym momencie. Realizacja e-recepty otrzymanej przez Internet nie różni się od realizacji e-recepty otrzymanej stacjonarnie. Aby móc wykupić leki, należy:

  • Podać farmaceucie kod czterocyfrowy e-recepty z wiadomości SMS oraz dokonać uwierzytelnienia, podając swój numer PESEL. To wygodna opcja dla osób, które nie mają dostępu do Internetu, a potrzebują swoje leki wykupić szybko i w prosty sposób.
  • Okazać farmaceucie kod kreskowy e-recepty z jej wydruku informacyjnego. W tej sytuacji numer PESEL nie jest już potrzebny. Kod kreskowy można okazać na przygotowanym wcześniej wydruku, ale można też okazać go na urządzeniu mobilnym. Rozwiązanie to docenią osoby, które nie chcą podawać swojego numeru PESEL.

To pacjentka decyduje, na którą formę realizacji e-recepty na antykoncepcję się zdecyduje.