Pomysłowo urządzone akwarium może być przepiękną ozdobą nie tylko salonu, ale praktycznie każdego pomieszczenia w domu. Jako, że utrzymanie akwarium w czystości wymaga trochę czasu, decyzja o jego założeniu powinna być dobrze przemyślana. Hodowanie ryb akwariowych wymagać od nas będzie systematyczności oraz wiedzy na temat akwarystyki.

Przed dokonaniem zakupu należy się dokładnie zastanowić nad obsadą, roślinnością oraz biotopem. Te informacje pomogą dobrać wielkość akwarium oraz odpowiedni sprzęt. Na początek najlepiej zakupić akwarium powyżej 100l, ponieważ łatwiej w nim utrzymać stabilne warunki. Co więcej, rzadziej będziemy musieli podmieniać wodę oraz w nim sprzątać. Dodatkowo należy kupić grzałkę, pokrywę oraz filtr, który pomoże oczyszczać wodę z produktów przemiany materii. Nie powinny nas przerażać koszty jakie poniesiemy, gdyż jest to jednorazowy wydatek, a wysokiej jakości sprzęt będzie nam dłużej służył. Nie powinniśmy też zapomnieć o żwirku oraz akcesoriach dekoracyjnych. Warto zaznaczyć, że najestetyczniej wyglądają akwaria zbliżone do naturalnych środowisk skąd pochodzą ryby. Dobrym rozwiązaniem jest zakup korzeni, kokosa,  specjalnych kamieni lub ceramicznych ozdób. Kiedy to wszystko będziemy już mieć, możemy przystąpić do zakładania akwarium.

Zbiornik należy ustawić w zacienionym miejscu na stabilnym stoliku lub szafce. Pod spód akwarium możemy włożyć specjalną gąbkę lub zwykłą karimatę, by uchronić szkło przed wstrząsami i ewentualnymi nierównościami. W pierwszej kolejności na dno zbiornika wysypujemy żwirek, układamy dekoracje, a następnie zalewamy wodą. Możemy do niej dodać uzdatniaczy lub soli akwariowej. W dalszej kolejności instalujemy sprzęt akwarystyczny, sprawdzając przy tym poprawność jego działania. Po kilku dniach możemy zabrać się za sadzenie roślin oraz dobieranie obsady. Warto poczekać od 5-10 dni zanim wpuścimy ryby. Jest to ważne z tego względu, że musi odparować chlor oraz woda potrzebuje czasu, by się zestarzeć. Oznacza to, że w tym czasie w naszym akwarium będą zalęgać się bakterie, które są naturalnym środowiskiem dla ryb. Mając już kupioną obsadę wkładamy worek z rybami do akwarium i czekamy, aż nabierze tej samej temperatury. Należy delikatnie dolewać wody akwariowej do woreczka a następnie wypuścić ryby. Ten zabieg pozwoli im bez stresu przetrwać zmianę środowiska oraz lepiej zaaklimatyzować się.

Wszystko co potrzebne do urządzenia akwarium znajdziecie w sklepie http://www.plantica.pl/, a na blogu sklepu znajdziecie mnóstwo przydatnych informacji zarówno o tym, jak je urządzić  jak i o tym, czym karmić ryby i jakie gatunki zwierząt można hodować razem z nimi.

Na koniec zostawiam was ze zdjęciami przepięknych akwariów. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki!

 

Inspiracje

akwarium

akwarium dla bojownika

akwarium inspiracje

akwarium pomysły

akwarium w salonie

piękne akwarium

pomysł na akwarium

salon akwarium

ściana z akwarium

wysokie akwarium

wystrój akwarium

 

Zapisz