Wśród naukowców zajmujących się żywieniem i osób dbających o zdrowie, czyste jedzenie to nie tylko modne słowo, które zostało wymyślone ze względu na zdrowie. Reprezentuje styl życia polegający na dokonywaniu właściwych wyborów żywieniowych i przestrzeganiu ustalonych wytycznych i zasad, które są związane z czystym odżywianiem. Z pewnością nie jest to pomysł wymyślony wczoraj, ale w ostatnim czasie znalazł się w centrum uwagi dzięki promocji dietetyków, modelek fitness i kulturystów.

Zasady czystego jedzenia są stanowcze, łatwe do przestrzegania i łatwe do dostosowania do każdego rodzaju stylu życia.  Podążając za nimi, staniesz się częścią nowej rewolucji, która chce zmienić nawyki żywieniowe wielu ludzi, a tym samym stworzyć zdrowsze społeczeństwo. Będziesz z sumą reprezentował ruch, który zmienia coś w świecie na lepsze.

Zasady czystego jedzenia

 1.  Wybieraj naturalną żywność i eliminuj przetworzoną żywność

Jedną z głównych zasad przewodnich czystego odżywiania jest wybieranie żywności, która jest minimalnie przetworzona lub którą można uzyskać bezpośrednio – bez jakiejkolwiek obróbki. Najkrótsza droga na twój talerz jest uważana za najlepszą. Cała żywność jest wolna od dodatków, chemikaliów i aromatów, które są uważane za nieczyste. Większość przetworzonej żywności jest pakowana i zawiera dużo cukru. Należy o nich pamiętać, z wyjątkiem niektórych pakowanych produktów spożywczych, które nie są przetwarzane, takich jak pakowany biały ryż lub zielona fasola.

 2. Zjedz od pięciu do sześciu porcji dziennie

Czyste jedzenie obejmuje uważne jedzenie, jeśli chodzi o porcje. Nie jedz obfitych posiłków głównych, ale zamiast tego sześć mniejszych posiłków. Pozwoli ci to utrzymać przez cały dzień optymalny poziom energii, a w niektórych przypadkach zapobiegnie przejadaniu się.  Taki sposób odżywiania utrzymuje też poziom cukru we krwi w ryzach.

 3.  Traktuj ćwiczenia poważnie

Nie chcesz jeść i pozostać nieaktywnym. Ruszaj się, angażując się w aktywność fizyczną, która jest ważna z wielu powodów.  Ćwiczenia poprawią twoje zdrowie, poprawiając krążenie krwi i spalając kalorie, dzięki czemu schudniesz

 4. Zminimalizuj tłuszcz, sól i cukier

Decydując się na zdrowe odżywianie, bez żadnego wysiłku ograniczasz spożycie tłuszczu, soli i cukru.  To dlatego, że ograniczając przetworzoną żywność, zmniejszasz również ilość przetworzonych cukrów, sodu i niezdrowych tłuszczów. Większości ludzi na początku wydaje się to trudne, ale potem przyzwyczajają się i wszystko staje się łatwiejsze. Czysta żywność ma naturalnie niską zawartość cukrów, tłuszczów i soli, a te, które je zawierają, stają się zdrowym substytutem.

 5. Zawieraj zdrowe ilości białek, węglowodanów i tłuszczów

Białko musi być obecne w każdym posiłku, ponieważ dodaje energii życiowej i pomaga w budowaniu mięśni. Jest to również ważne w ograniczaniu apetytu i zmniejszaniu zachcianek, które w przeciwnym razie prowadziłyby do niezdrowego jedzenia.

 6. Jedz mniej mięsa

Chociaż mięso jest dobrym źródłem białka, żelaza i witaminy B12, zbyt duża jego ilość może nasycić tłuszcz i cholesterol, co jest dla ciebie niezdrowe.  Nie oznacza to, że całkowicie musisz wyeliminować mięso. Po prostu jedz go mniej, aby uniknąć gromadzenia się tłuszczów nasyconych i cholesterolu, które mogą zwiększać ryzyko chorób serca.

 7. Jedz więcej warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych

Warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste są zwykle niskokaloryczne i zawierają dużo minerałów, witamin i błonnika. Zaleca się spożywanie co najmniej 2 do 3 ½ filiżanek owoców dziennie i uwzględnianie warzyw, takich jak szpinak. Każdy posiłek możesz zacząć od sałatki owocowej lub dania wegetariańskiego. Pełne ziarna są bogate w błonnik, który sprawia, że ​​czujesz się pełniejszy przez dłuższy czas, eliminując głód i zachcianki.

Przestrzegając tych zasad i wskazówek w codziennej diecie, doświadczysz korzyści zdrowotnych płynących z czystego jedzenia. Czyste jedzenie to prosta procedura, którą możesz rozpocząć już dziś, aby bez większego wysiłku pozytywnie zmienić styl życia. Jest elastyczna i ma pomóc ci cieszyć się korzyściami płynącymi ze zdrowego odżywiania przez całe życie.