Jesteś wyjątkowa, jesteś unikatowa, jesteś piękna i powinnaś być kochana przez świat, który jest wokół ciebie. Jednakże osobą, która powinna okazać ci najwięcej miłości, jest najważniejsza osoba w twoim życiu – ty sama! Niestety nie zawsze łatwo jest pokochać samego siebie, szczególnie, gdy nie czujemy się kochani przez najbliższych lub doświadczamy złych momentów w naszym życiu.

 

Jak pokochać samą siebie?

 

1. Zacznij dzień pozytywnym myśleniem

Zawsze zaczynaj swój dzień z pozytywnymi myślami na temat tego, co cię czeka. To nada pozytywny ton nadchodzącemu dniu. Nie bój się komplementować samej siebie. Dzięki takiemu podejściu możesz przyciągnąć więcej pozytywnych zdarzeń w ciągu dnia i ogólnie czuć się dobrze!

Przeczytaj też: Jak dobrze zacząć tydzień

 

2. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

To może być oczywiste, ale musisz otaczać się ludźmi, którzy cię kochają i motywują. To oni sprawią, że poczujesz się dobrze wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujesz i przypomną ci, jak niesamowitą osobą jesteś.

 

3. Zakończ toksyczne relacje

Musisz trzymać się z dala od osób, które sprawiają, że czujesz się nieodpowiednio lub mniej ważna, niż naprawdę jesteś! Życie jest zbyt krótkie, aby być blisko tych, którzy czynią cię nieszczęśliwą. Jeśli czyjaś energia nie sprawia, że czujesz się dobrze ze sobą, to taka osoba nie zasługuje na miejsce w twoim życiu.

 

4. Przestań się porównywać!

Pamiętaj, dlaczego istniejesz….Nie po to, by być jak ktoś inny lub żyć ich życiem, ale by być sobą i pozostać wierna swojej drodze! Jedyną osobą, od której powinnaś starać się być lepsza, jest ta którą widzisz w lustrze!

 

5. Rozpoznaj piękno, które pochodzi z wnętrza

Nie wszyscy jesteśmy atrakcyjni dla tej samej osoby. Możesz zapytać przypadkowe osoby, kto jest najatrakcyjniejszą osobą na świecie, a otrzymasz różne odpowiedzi. Dzieje się tak, ponieważ piękno jest zawsze obiektywne. Nikt nie jest doskonały, ale nieustannie dążymy do tej iluzji doskonałości.

 

6. Świętuj swoje osiągnięcia

Czy to coś dużego, czy nawet małego…Świętuj to! Wszystko, co osiągasz w pozytywny sposób sprawia, że powinnaś być z siebie dumna.

 

7. Przestań nadmiernie rozmyślać

Problem z nadmiernym rozmyślaniem polega na tym, że mamy tendencję do tworzenia problemów, które nigdy wcześniej nie istniały. Twój umysł czasem analizuje rzeczy zbyt głęboko i patrzy na nie pod najgorszym możliwym kątem! Często to właśnie ty jesteś swoim największym krytykiem. Po prostu bądź pozytywna i przestań zamartwiać się rzeczami, na które nie masz wpływu.

 

8. Medytuj

Medytacja to sztuka wyciszenia umysłu. Wraz z ogromną listą korzyści zdrowotnych, medytacja pomaga wnieść do twojego życia wyciszenie i pomaga wsłuchać ci się w samą siebie. W rezultacie będziesz w stanie myśleć jaśniej i zaczniesz bardziej doceniać siebie.

 

9. Uwzględnij swoją wyjątkowość

Są w tobie rzeczy bardzo szczególne. Te rzeczy dają tobie tożsamość i odróżniają cię od innych. Czynią cię wyjątkowym i sprawiają, że się wyróżniasz! To błogosławieństwo samo w sobie, więc zacznij kochać te rzeczy!

 

10. Przestań próbować satysfakcjonować innych

Jest tylko jeden sposób na wygraną, jeśli chodzi o satysfakcję, a jest to zaspokajanie siebie. Więc przestań podobać się ludziom i zacznij zadowalać siebie! Nie ma sposobu, by uszczęśliwić wszystkich, a jeśli próbujesz, ostatecznie nikt nie będzie szczęśliwy, a przede wszystkim ty sama.

 

11. Słuchaj siebie

Twoja intuicja jest wewnętrznym głosem duszy. Często podpowiada, czego naprawdę chcesz i co sprawi, że będziesz szczęśliwa. Pamiętaj o tym przeczuciu i używaj go do kierowania swoimi działaniami i decyzjami. Pozostając wiernym sobie, doświadczysz więcej radości.

 

12. Traktuj innych dobrze

Energia, którą wyślesz powróci do ciebie zataczając krąg! Trudno jest dobrze traktować innych, gdy sami nie czujemy się dobrze, ale zawsze powinieneś dawać przykład. Traktuj ludzi tak, jak sam chcesz być traktowany. To sprawi, że poczujesz się lepiej. Jeśli ludzie nie reagują dobrze na to, pozwól im z tym żyć – to nie twój problem.

 

13. Mów sobie miłe rzeczy

Bardzo łatwo jest krytykować siebie kiedy popełnisz błąd lub zrobisz coś źle. Słowa są energią i mogą wpływać na nas bardziej, niż nam się wydaje. Dlatego zawsze bądź dla siebie miły, a jeśli popełnisz błąd, wybacz sobie (patrz punkt 22).

 

14. Rób więcej tego, co cię uszczęśliwia

Czy jest miejsce, do którego chodzisz, gdzie czujesz się spokojna? Czy są jakieś piosenki, których słuchasz, żebyś poczuł się lepiej? Czy istnieje aktywność, która utrzymuje twój umysł zajęty szczęśliwszymi myślami? Powinnaś angażować się w te rzeczy częściej, zwłaszcza gdy nie czujesz się zbyt dobrze.

 

15. Licz swoje błogosławieństwa

Niech to będzie codzienny nawyk. Codziennie doświadczamy problemów i trudności, ale zawsze jest coś, za co można być wdzięcznym. Podnieś swoją energię natychmiast, myśląc o czymś, za co jesteś wdzięczna.

 

16. Dotrzyj do tych, którzy mogą sprawić, że poczujesz się lepiej

Nie zawsze ci, którzy są nam najbliżsi, mogą sprawić, że poczujemy się lepiej, mogą to być nawet nieznajomi. Jednak w większości przypadków nasi przyjaciele i rodzina wspaniale wspierają nas w trudnych okresach, więc skontaktuj się z nimi!

Przeczytaj też: Jak być bardziej towarzyskim

 

17. Jedz zdrowo

Napełniaj swoje ciało pokarmami i płynami, które naprawdę go odżywiają! Unikaj złych cukrów, takich jak czekoladki i ciasta, ponieważ powodują one, że po krótkim zastrzyku energii pojawia się dół i gorsze samopoczucie! Skoncentruj się na spożywaniu większej ilości rzeczy bogatych w witaminy i minerały – naprawdę sprawią, że twoje ciało będzie się dobrze rozwijać!

 

18. Pamiętaj – opinie nie są faktami

Każdy ma swoją własną opinię i to jest dobre! Można je mieć. Pamiętaj jednak, że opinie nie są faktami, są oparte na indywidualnych przekonaniach danej osoby. Nie pozwól więc, aby opinie innych ludzi kształtowały twoje przekonania. Uwierz w rzeczy, które cię wzmacniają!

 

19. Przeczytaj pozytywny materiał

Przeczytaj książkę, obejrzyj inspirujący film na Youtube, popatrz na pozytywne zdjęcia na Pinterest lub Instagramie, albo cokolwiek innego, co poprawi ci nastrój lub zainspiruje w jakiś sposób. Ten codzienny nawyk może znacząco wpłynąć na twoje ogólne spojrzenie na życie.

 

20. Wybacz sobie

Wszyscy popełniamy w życiu błędy! Wszyscy mamy żenujące chwile i robimy rzeczy, z których nie jesteśmy dumni. Ale po chwili nikogo to nie obchodzi, z wyjątkiem niewielu, którzy żyją w przeszłości. Czas płynie, życie płynie i ty też powinieneś! Więc nie zastanawiaj się nad rzeczami, w których nie miałeś racji. Pamiętaj też, że większość naszych największych osiągnięć pochodzi przede wszystkim z porażek. Czasami po prostu nie wiemy, co jest dobre, zanim tego nie doświadczymy.

 

21. Podążaj za swoją pasją

Zajmij się rzeczami, które kochasz, nawet jeśli wydają się przerażające i nawet jeśli sprawiają, że musisz opuścić strefę komfortu. Niedługo potem pokochasz nie tylko to, co robisz, ale dowiesz się wiele o sobie. Nauczysz się również doceniać swoje umiejętności i osiągnięcia.

 

22. Bądź aktywna

Niezależnie od tego jaka jest wybrana przez ciebie forma aktywności fizycznej, pomoże ci ona uwolnić hormony dobrego samopoczucia zwane endorfinami. Aktywność fizyczna naprawdę poprawi twój nastrój i zmniejszy poziom stresu!

 

23. Bądź cierpliwa

Miłość do siebie jest czymś, co musisz codziennie ćwiczyć. Podobnie jak każda inna prawdziwa miłość, z czasem ewoluuje. Nie spodziewaj się, że zakochasz się w sobie w ciągu 24 godzin. Bądź cierpliwa, miej odwagę i zawsze bądź dla siebie wyrozumiała.

„Najpierw kochaj siebie, a wszystko inne się ułoży. Naprawdę musisz się kochać, aby cokolwiek zrobić na tym świecie.” – Lucille Ball

 

Jeśli masz coś do dodania, co będzie cenne dla innych, zostaw swoje pomysły w sekcji komentarzy poniżej!