Chociaż poczucie sensu życia jest nieodłączną częścią szczęśliwej egzystencji, wielu ludzi nie jest w stanie określić swojego najważniejszego, głównego celu życia. Każdego dnia wracają do domu z pracy, przygotowują obiad lub kolację, oglądają telewizję i idą spać. Nie wygląda to ani trochę na życie, w którym jest sens i znaczenie. Koniec starego roku to okres, w którym wiele osób dokonuje pewnych podsumowań, określa cele, które ma zamiar osiągnąć w nowym roku lub sporządza listy postanowień noworocznych. Rok temu opublikowałam tu na blogu wpis, w którym możecie znaleźć 101 pomysłów na postanowienia noworoczne. W dzisiejszym wpisie znajdziecie siedem porad, które mam nadzieję, że pomogą komuś zastanowić się nad celem swojego życia i dokładniej go sprecyzować.

 

Jak znaleźć cel w życiu?

 

1. Bądź świadom siebie

Jedną z przeszkód stojących na drodze do znalezienia sensu życia jest to, że ludzie przeceniają swoje zalety i umniejszają swoje słabe strony. To sprawia, że nie są w stanie zobaczyć, jak w rzeczywistości mają się rzeczy. Jeżeli chcesz znaleźć cel życia, powinieneś najpierw poznać swoje prawdziwe „ja”. Bądź realistą i nie bój się zmierzyć z własnymi niedoskonałościami. Kiedy poznasz swoją osobowość, będziesz miał większe szanse, aby znaleźć cel w życiu i się go trzymać.

 

2. Znajdź swoją pasję

Pasja jest czymś, co naprawdę wyznacza nam cele. Co kochasz robić najbardziej na świecie? Jestem przekonana, że każdy powinien mieć w życiu jakąś pasję. To ona sprawia, że myślisz „warto żyć” i „to wszystko ma sens”. Jeśli twoja obecna praca nie czyni cię entuzjastycznym, spróbuj przekwalifikować się i zostać profesjonalistą w tym, co kochasz robić.

 

3. Upraszczaj

Rozpraszanie energii na błahostki znacząco skomplikuje ci życie. Upraszczaj. Naucz się rozpoznawać to, co nieistotne i to ignoruj. Nie tylko pomoże ci to czuć się mniej przetłoczonym, ale również złagodzić stres i odczuć większą satysfakcję z życia. Nie komplikuj swojego związku, nie przejmuj się tym, co mówią inni, nie udawaj, że jesteś kimś innym. Proste życie nie oznacza życia bez znaczenia, chodzi tylko o koncentrację na tym, co najważniejsze.

 

4. Naucz się wyznaczać cele

Powinieneś nauczyć się, jak wyznaczać właściwe cele. Twoje cele powinny być dokładne, realistyczne i określone czasowo. Wyznaczenie celów długo i krótkoterminowych może dodać twojemu życiu wiele sensu. Kiedy widzisz kierunek, łatwiej jest się zmotywować i pozostać zdeterminowanym. To właśnie twoje cele sprawiają, że wstajesz wcześnie rano i ciężko pracujesz. Dodatkowo, nauczysz się lepiej wykorzystywać swój czas i energię, zatem będziesz bardziej produktywny.

 

5. Otaczaj się ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz się dobrze

Postaraj się unikać toksycznych ludzi, którzy narzekają, krytykują, zrzędzą i płaczą, inaczej nigdy nie nauczysz się, jak szczęśliwie przeżyć życie. Wiesz, że te nawyki są zaraźliwe i nawet jeśli nie masz takiego zamiaru, to po pewnym czasie możesz zacząć zachowywać się, jak ludzie dookoła ciebie. Otaczaj się ludźmi, którzy mogą nauczyć cię czegoś przydatnego. Korzystaj z każdej okazji, by porozmawiać z mądrymi ludźmi i nauczyć się czegoś nowego i użytecznego.

 

6. Nie trać inspiracji

Wiem, że ciężko pozostać pełnym inspiracji przez cały dzień, ale powinieneś robić wszystko, by uniknąć ugrzęźnięcia w marazmie codzienności. Nagradzaj się za małe osiągnięcia, czytaj inspirujące książki, zbliż się do przyjaciół. Istnieje mnóstwo rzeczy, które mogą sprawić, że zawsze będziesz czuł „flow”. Podróżowanie i uczenie się nowych rzeczy to także świetne metody podnoszenia motywacji i inspiracji. Jeśli często porównujesz się z innymi ludźmi, natychmiast pozbądź się tego nawyku.

 

7. Nigdy nie umniejszaj roli twojej rodziny

Myśląc o swoim nadrzędnym, najważniejszym celu, wielu ludzi skupia się wyłącznie na pracy, zapominając o znaczeniu swojej rodziny. Jednak to ona zawsze była i będzie twoim największym wsparciem i pomocą. Możesz zostać najlepszym profesjonalistą w swojej branży, ale jeśli zawiedziesz jako rodzic, twoje życie raczej nie zostanie nazwane pełnym znaczenia i sensu. Nigdy nie poświęcaj rodziny dla kariery i osiągnięć. Twoja praca nigdy nie wypełni pustki wewnątrz ciebie tak, jak zrobi to rodzina.

 

Na początku może być ci trudno stosować się do tych wskazówek, ale zacznij od małych kroczków i stopniowo włączaj wszystkie nawyki w życie. Niezależnie od celu, staraj się ze wszystkich sił, by go osiągnąć. Sensowne życie da ci uczucie spełnienia i satysfakcji oraz sprawi, że z każdym dniem będziesz bardziej szczęśliwy :-)