O emocjach powinno się dużo rozmawiać. Dzieci mają z nimi wiele problemów i nie wiedzą dlaczego z ich organizmem dzieją się takie rzeczy – odczuwają potrzebę ucieczki, schowania się za kimś dorosłym lub uderzenia kolegi podczas wspólnej zabawy. Emocje towarzyszą nam przez całe życie – te pozytywne i negatywne. Im szybciej dziecko nauczy się je rozpoznawać i na nie reagować w zdrowy sposób, tym lepiej. Można mu pomóc czytając odpowiednie książki i grając w mądre gry planszowe. Oto 5 propozycji, gier planszowych dla dzieci, które z całego serca polecam. Ułożyłam je w kolejności uwzględniającej wiek dziecka – od najmłodszego do najstarszego.

Top 5 gier o emocjach

1. Kapitan Nauka: Świat malucha. Emocje

To zdecydowanie jedna z pierwszych gier planszowych, które warto kupić maluchowi. Przeznaczona jest dla dzieci od drugiego roku życia. Nie jest to bardzo zaskakujące, bo Kapitan Nauka kieruje swoją ofertę z myślą właśnie o tych najmłodszych. Pakiet składa się z książeczki z zadaniami, kart obrazkowych i ilustrowanych zagadek. Fantastycznie opracowany wstęp do nauki o emocjach.

2. Roter Kafer: Emocje. Gra magnetyczna

Gra przeznaczona dla dzieci w wieku 4-7 lat. W grze towarzyszy byczek Boobi, który wprowadza malucha w świat emocji. Gra polega na dopasowaniu emocji do sytuacji przedstawionej na obrazku. W zestawie otrzymujemy kolorowe karteczki oraz zestaw bezpiecznych dla młodego człowieka magnesów. Ta gra planszowa jest bardzo prosta, ale uczy podstaw zagadnienia związanego z emocjami.

3. Heim: Góra uczuć

Góra uczuć to planszowa gra terapeutyczna, wykorzystywana zarówno w domu jak i przez psychoterapeutów w gabinetach dziecięcych. Związana jest z odpowiadaniem na pytania i wykonywaniem różnych zadań, wszystkie mają oczywiście związek z emocjami. Tutaj także podstawą jest plansza, kostka i zestaw kart z zadaniami. Można w nią grać nawet z sześciolatkiem.

4. Trefl: Wyraź to!

Propozycja gry w emocje dla starszych dzieci, polecana od 7 lat. Jest to przykład reinterpretacji popularnej gry w kalambury. Uczestnicy dzielą się na dwie drużyny i muszą odgadnąć wyrażoną przez pokazującego emocję. Kart jest dużo, bo aż 150 (60 dla młodszych i 90 dla starszych graczy). Dorośli przy tej grze też nie będą się nudzić. Niektóre emocje naprawdę trudno pokazać i jest przy tym mnóstwo śmiechu!

5. Kukuryku: Emocje

Świetna, wielokrotnie nagradzana gra planszowa dla dzieci. Wysoko oceniana również przez samych rodziców. Co ciekawe, planszę do gry układa się z dużych puzzli, więc już samo przygotowanie do rozgrywki jest interesujące i angażujące. Polecana jest dla młodych graczy w wieku powyżej 7 lat. Podstawową zasadą jest rzucanie kostką i przesuwanie pionków po planszy. W zestawie są jednak karty z zadaniami i pytaniami, które trzeba rozwiązywać, by móc iść dalej. Wygrywa oczywiście ten, kto pierwszy znajdzie się na mecie. Są też pola specjalne i zwykłe, na których nic się nie dzieje. Bardzo dobra zabawa na rodzinne popołudnie.

Dodatkowo: Emocje. Nazywam, rozumiem, wyrażam

Chcieliśmy wspomnieć o jeszcze jednej wartościowej grze, która nie jest tylko dla dzieci. Traktowana jest jako planszowa gra terapeutyczna, przez najlepszych wychowawców używana także w szkole podczas godziny wychowawczej w starszych klasach. Nawet dorośli mogą wyciągnąć z niej korzyści dla siebie i potraktować jako wsparcie pracy grupowej. Wykorzystują ją też coachowie w swojej pracy!

Tutaj kupisz wymienione przeze mnie gry: Świat Malucha. Emocje, Emocje (Roter Kafer), Góra uczuć, Wyraź to, Emocje (Kukuryku), Emocje. Nazywam, rozumiem, wyrażam.

gry o emocjach dla dzieci