W dzisiejszych czasach nadmierne zastanawianie się nad życiowymi sytuacjami i innymi zwykłymi rzeczami jest szeroko rozpowszechnionym problemem. Nie znaczy to oczywiście, że zbieranie informacji i intensywna analiza problemów jest czymś złym, ale jeśli masz nawyk obracania wszystkiego we własnej głowie, dopóki nie zobaczysz problemu pod każdym możliwym kątem i nie rozważysz wszystkich możliwości, oznacza, że myślisz za dużo. Zbytnie zastanawianie się nad różnymi rzeczami i wydarzeniami jest naturalną częścią życia wielu osób. Zazwyczaj pomaga znaleźć rozwiązanie problemu i sprawia, że ludzie są gotowi na stawienie czoła wyzwaniom i pokonywanie przeszkód.
Jest zarówno wiele korzyści jak i wiele wad bycia osobą, która rozmyśla zbyt wiele. Chcesz się dowiedzieć, dlaczego te irytujące myśli nie zostawią cię w spokoju? Czytaj dalej, by odkryć kilka niezaprzeczalnych powodów twojego zachowania i kilka wskazówek, jak pozbyć się tego nawyku.
Za dużo myślę
1. Brak pewności siebie.
Brak pewności siebie jest jednym z głównym powodów, dla których ludzie myślą zbyt wiele. Kiedy wahasz cię przed podjęciem decyzji, pozwalasz aby niepewność i lęk wypełniły twój umysł. Nigdy nie wiesz, do czego doprowadzą twoje wybory, dlatego powinieneś podejmować ryzyko bez zadręczania samego siebie. Kiedy po prostu podejmiesz decyzję, automatycznie odczujesz wzrost poczucia pewności siebie. Kiedy jesteś silny i zdecydowany, pokonasz wszystkie trudności, nawet nadmiernie się nie wysilając.
2. Poddawanie swoich wyborów w wątpliwość
Myślę, że lepiej, gdy decyzje podejmujemy szybko i łatwo. Wszystko, co musisz zrobić, to jedynie pozbyć się nawyku wracania do raz podjętych wyborów i ich kwestionowania. Takie zachowanie sprawia, że oceniasz i powtarzasz całą sytuację w głowie bez końca, bo wydaje ci się, że nie zadbałeś o wszystko, tak jak trzeba. W konsekwencji, nigdy nie jesteś szczęśliwy i zadowolony z podjętych decyzji. Postaraj się mieć więcej wiary w swoje możliwości i zdolności. Dzięki temu będziesz mniej obsesyjnie myślał o najdrobniejszych, zwyczajnych decyzjach podejmowanych w ciągu dnia.
3. Ciągłe zamartwianie
Martwienie się jest naturalną reakcją na rzeczy nowe i nieznane. Według różnych badaczy wielu ludzi zamartwia się z natury. Ciężko jest im wyobrazić sobie, że coś może się udać, bo po prostu taki już mają charakter. Tacy ludzie przyciągają problemy, bo wolą wyobrażać je sobie w swojej głowie. Pożądana jest raczej koncentracja na pozytywnych myślach i pomysłach sprzyjających osiągnięciu celu niż bezcelowe przeżuwanie własnych porażek. Wierzę, że możliwa jest zmiana swoich cech charakteru i nawyków i jestem pewna, że jesteś wystarczająco silny by przezwyciężyć swoje zmartwienia. Zrób co możesz, aby stać się optymistą i pracuj nad pozytywną wizją własnego świata.
4. Nadmierne rozmyślanie pełni funkcję ochronną
Niektórzy wierzą, że nadmierne rozmyślanie może w pewien sposób ochronić przed problemami. Ja uważam, że wpadając w pułapkę nadmiernego myślenia zabijasz swój rozwój. Więcej dobrego płynie z działania niż z bezczynności, bowiem to doświadczenia czynią cię dojrzalszym i silniejszym. Myślenie zbyt dużo zwiększa zarówno twoje poczucie bezpieczeństwa, jak i szansę na utratę okazji, skoro twój umysł jedynie bezustannie rozważa i szuka rozwiązania danej sytuacji.
5. Nie możesz się zrelaksować
Często okazuje się, że nie jesteś w stanie przestać myśleć o zajmującym cię problemie. Wielu wrażliwych ludzi żyje w ciągłym napięciu, nie wiedzą bowiem jak się zrelaksować i zastąpić łańcuch negatywnych myśli tymi pozytywnymi. Najlepszym sposobem, jaki ja znalazłam na odseparowanie się od ciągłych bezowocnych rozważań są ćwiczenia fizyczne. Doskonałym narzędziem do uspokojenia twojej zbyt aktywnej i bogatej wyobraźni i usunięcia zmartwień może być na przykład bieganie lub joga. Po prostu usiądź i wyobraź sobie na przykład jakieś miejsce, które sprawia, że czujesz się pewny siebie, wolny i zadowolony.
6. Chcesz być perfekcyjny
Powinieneś zdać sobie sprawę z faktu, że koszty bycia perfekcjonistą są wysokie. Wielu ludzi, którzy zmagają się z perfekcjonizmem żyje cały czas w poczucie niepokoju. Perfekcjonizm powoduje nadmierne zastanawianie się, bo perfekcjoniści zawsze próbują zrobić coś lepiej. Czasem budzą się w środku nocy myśląc o tym, co powinni zrobić. Taki styl życia może łatwo spowodować szkody w twoim dobrostanie psychicznym i fizycznym. Powinieneś zrozumieć, że nikt nie jest idealny i lepiej pozbyć się nawyku ciągłego zastanawiania się i rozważania każdej drobnostki.
7. Myślenie zbyt dużo jest tylko nawykiem
Rozważanie swoich problemów i ciągłe analizowanie własnych działań często zmienia się w zły nawyk. To on zazwyczaj blokuje cię przed prowadzeniem szczęśliwego życia. Niezwykle trudno jest pozbyć się tego otępiającego umysł nawyku, ale zawsze powinieneś obserwować samego siebie, zauważać, kiedy zaczynasz coś nadmiernie analizować i próbować walczyć z tymi irytującymi myślami. Kiedy czujesz, że twój umysł zaczyna zanurzać się w negatywnych myślach, powinieneś zająć się czymś przyjemnym, angażującym i interesującym. To pomoże przezwyciężyć ci zły nawyk nadmiernego analizowania.
Myślenie jest nieuniknioną częścią życia, która pomaga osiągać cele i unikać trudności, ale powinieneś znać różnicę pomiędzy zwykłym zastanawianiem się a drobiazgowym analizowaniem wszystkiego. Tendencja do nadmiernego rozważania każdej decyzji może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Doświadczyłeś kiedykolwiek czegoś takiego? Co zrobiłeś aby wydostać się z tej niebezpiecznej umysłowej pułapki?
Super
Zgadzam się z Tobą w niektórych kwestiach. Trzeba też brać na poprawkę to, że każda z nas jest inna. Introwertycy i ekstrawertycy będą inaczej reagowali na trudne życiowe sytuacje.
Trochę jakbym czytała o swoich problemach. Ale staram się przełamywać tę gonitwę myśli. :-)