Gdy będziesz przygotowywać swoją trzydziestą albo czterdziestą owsiankę w życiu, problem z doborem dodatków pasujących do owsianych płatków nie będzie w ogóle istnieć, bo dorzucisz je do miski intuicyjnie i naturalnie, zwracając uwagę na to, na co w danym momencie nabierzesz ochoty. Podobnie możesz postąpić teraz, nawet jeśli przygotowywana właśnie owsianka ma być twoim pierwszym tego typu daniem w życiu. Jakie dodatki do owsianki pasują najbardziej? Niemalże wszystko to, co tylko przyjdzie ci do głowy.

Zacznijmy od owoców. Klasycznie owsiankę przygotowuje się na mleku i już podczas gotowania uzupełnia pokrojonymi kawałkami jabłka, cynamonem, jakąś substancją słodzącą, czasem też orzechami włoskimi albo rodzynkami. Jeżeli za jabłkami nie przepadasz, użyj świeżych lub suszonych śliwek, gruszek albo nektarynki lub brzoskwini. W sezonie wiosennym i letnim owoce dodawaj dopiero po ugotowaniu płatków owsianych. Zajadaj się owsianką na zimno, łącząc ją z jogurtem naturalnym i serkiem wiejskim, a następnie posypując solidną garścią świeżych truskawek, borówek, malin, jagód lub porzeczki.

Jakie owoce najlepiej pasują do owsianki?

Przepisów na owsiankę jest nieskończenie wiele. Samemu można wymyślać je dosłownie bez końca, a można też posłużyć się opracowanymi przez kogoś recepturami, wykorzystując przepisy pojawiające się na różnych stronach w Internecie bądź w mediach społecznościowych. Pasują do niej zarówno słodkie jabłka, jak i kwaśne pomarańcze, mięsiste banany i drobne owoce jagodowe. Owsiankę można zjeść dosłownie ze wszystkim, dosładzając ją nawet gotowym owocowym sokiem lub podając w misce z solidnym dodatkiem dżemu albo jakiejś domowej prostej konfitury.

Zapewne wiele osób pamięta, jak to kiedyś, jeszcze lata temu, klasyczną domową owsiankę gotowaną na mleku jadło się głównie z sokiem malinowym. Oczywiście jeżeli w domu dysponowało się innymi wersjami owocowych soków, były one używane wymiennie, ale chodziło o to, że zwykłych owoców raczej nie używano, a korzystano z przygotowywanych z nich przetworów. Teraz do owsianek dużo częściej wpadają całe owoce. Bardzo dobrym wyborem są zawsze jabłka, które wystarczy pokroić na kostkę i ugotować wraz z płatkami owsianymi bezpośrednio w garnku, dodając do nich ewentualnie jeszcze garść rodzynek albo orzechy włoskie lub inne suszone owoce. Fajne owocowe dodatki do owsianki na zimno przygotowanej na jogurcie lub serku typu skyr to natomiast pokrojony w plastry banan, jagody lub borówka amerykańska oraz orzechy nerkowca. Niektórzy lubią wzbogacać smak o mały dodatek kwaśnej pomarańczy lub mandarynek, a także jedno lub dwa intensywne kiwi.

Sprawdź również: Przepis na rozgrzewającą zimową owsiankę

Nie można więc powiedzieć i nikt nie powinien nawet próbować tego robić, które owoce do owsianki pasują najbardziej, a które w ogóle nie komponują się ze smakiem i strukturą płatków owsianych. To wszystko jest kwestią indywidualnego gustu. Każdy powinien sam wypróbować różne wersje owsianek i wybrać dla siebie taką, która rzeczywiście najbardziej mu posmakuje.

Co oprócz owoców?

Każdy bardziej tradycyjny przepis na owsiankę zakłada dodanie pewnej ilości orzechów. Dzięki nim wzbogacasz posiłek o zdrowe tłuszcze, których nie mają w sobie ani płatki owsiane, ani też nabiał, zwłaszcza jeśli używasz tego niskokalorycznego i chudego. Orzechy możesz zastępować ziarnami słonecznika lub pestkami dyni albo wykonanym z nich masłem orzechowym, niekoniecznie nawet tym arachidowym, ale np. masłem z orzechów nerkowca lub masłem z migdałów. Do owsianki z dodatkiem jogurtu naturalnego i truskawek bardzo dobrze pasują wiórki kokosowe oraz pasta kokosowa. Każdy taki dodatek możesz wymieszać z płatkami bezpośrednio w garnku albo dopiero po wyłożeniu ich na talerz.

Dodatki do owsianki potrafią nakreślić charakter i końcowy smak tego dania, dlatego zawsze staraj się je umiejętnie dobierać i odpowiednio łączyć. Zwracaj uwagę na to, na co w danym momencie masz ochotę. Kombinuj z nietypowymi dodatkami, owocami, orzechami i przyprawami, a może i nawet warzywami. Nie bój się dodawać do gotujących się płatków składników takich jak starta marchewka, cukinia, cynamon (jeśli go lubisz, to koniecznie sprawdź mój przepis na pieczoną bananową owsiankę), a nawet… odrobina chilli.