Współczesny człowiek jest istotą skłonną do nieustającego rozwoju i nie mogącą wyobrazić sobie życia bez ciągłego progresu. Niektórzy ludzie gonią za dobrami materialnymi, poszukują sławy i wierzą, że tylko pieniądze rządzą światem, inni poświęcają najlepszy czas swojego życia na naukę. Chociaż pieniądze i wiedza są kluczami do niemal wszystkich drzwi, czasami to za mało. Niestety często zdarza się, że bogaci erudyci nie są w stanie zrobić użytku ze swojej wiedzy i pozycji w tym trudnym i skomplikowanym świecie.
Czemu tak się dzieje? Po pierwsze, jest to problem osób słabych psychicznie, którym brak wewnętrznej mocy i opanowania w trudnych życiowych sytuacjach. Pieniądze i wykształcenie z czasem tracą na znaczeniu, ale mentalna siła i emocjonalna stabilność zawsze pozostają w umyśle, pełniąc rolę wewnętrznej kotwicy.
Jeśli jesteś ekstremalnie wrażliwą osobą i masz dość bycia niewolnikiem swojego umysłu, powinieneś otworzyć się na nowe doświadczenia i zmienić w silną i pewną siebie osobowość. To zadanie może wydawać ci się niemożliwe, ale najwyższy czas wziąć się w garść i uczynić pierwszy krok w kierunku osobistego wzrostu i rozwoju.
Stabilność emocjonalna – jak ją zyskać?
1. Określ swój punkt widzenia
Własne zdanie jest unikalnym atrybutem każdego człowieka, jednak nie każdy jest na tyle silny by bronić swoich opinii i przekonań wbrew wszystkiemu. Nie znaczy to, że powinieneś się otoczyć barykadą i nie zwracać uwagi na rady i opinie innych ludzi. Jeśli pragniesz odnieść prawdziwy sukces powinieneś rozwinąć elastyczność i praktykować cierpliwość i upór w kontaktach z ludźmi których kochasz, szanujesz, lub z którymi współpracujesz.
Nadmierna bezpośredniość i bezkompromisowe podejście uczyni się silniejszym emocjonalnie, ale znacząco ograniczy twój rozwój i kiedyś zapędzi cię w kozi róg. Jak tylko ustalisz swój własny punkt widzenia, zaakceptuj swój wybór i bądź ślepy na uargumentowaną jak i nie mającą podstaw krytykę. Poczujesz wówczas płynącą w tobie wewnętrzną siłę i pewność siebie i zdasz sobie sprawę, że jesteś samowystarczalną osoba, która przestanie ginąć w szarym tłumie ludzi.
Co więcej, zyskasz popularność, ludzie bowiem zazwyczaj traktują z szacunkiem osoby psychicznie silne, którym nie zależy na opinii innych, które mają własne standardy, wartości i wizje świata.
2. Rozwiń w sobie poczucie humoru
Może to brzmieć dziwnie, ale poczucie humoru jest nieodłącznym elementem stabilności emocjonalnej i twojego dobrostanu. Nie ma znaczenia czy jesteś głównym managerem, czy florystką, powinieneś wiedzieć jak się relaksować i wyszaleć od czasu do czasu. Inaczej twój umysł nigdy nie osiągnie emocjonalnej równowagi.
Humor jest najlepszym i najtańszym sposobem na wzmocnienie psychiki i obronę przed codziennymi stresorami i konfliktami. Odpowiedni żart i szczery lub nawet sztuczny uśmiech są w stanie odeprzeć czyjś emocjonalny atak w sposób grzeczny i taktowny. W ten sposób wyjdziesz z sytuacji obronną ręką i w mgnieniu oka zdeklasujesz agresywną osobę.
3. Przygotuj się na żenujące sytuacje
Ludzi, którzy robią głupie i niecodzienne rzeczy postrzega się stereotypowo jako nieudaczników i bufonów. Wierzę, że ci, którzy łatwo wychodzą ze sfery komfortu, adaptują się do nowych warunków i nie boją się robić tego co lubią na oczach innych, są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie.
Tacy ludzie być może nie zawsze są stabilni emocjonalnie, ale zapewniam, że są psychicznie silni i odważni – uciekli już bowiem z więzienia własnego umysłu. Jeśli chcesz pożegnać się ze swoją sferą komfortu, musisz zdać sobie sprawę z tego, że nawet ludzie odnoszący sukcesy i szczęśliwi wyglądają głupio, robiąc coś pierwszy, czy nawet drugi raz. Ich umiejętność radzenia sobie ze zmianą, niepewnością i ryzykiem porażki oraz stresującymi sytuacjami jest kluczem do szczęścia, emocjonalnej stabilności i sukcesu. Dzięki tej umiejętności widzą świat w jasnych kolorach i myślą optymistycznie.
4. Naucz się planować następny dzień
Mój przyjaciel zwykł mawiać, że każdy może panować nad porządkiem, ale tylko geniusz zrozumie chaos. Jeśli jesteś geniuszem lub mistrzem improwizacji, planowanie nie będzie twoją specjalnością. Jeśli jednak jesteś przeciętnym człowiekiem, nieobdarzonym niezwykłymi zdolnościami, to nawyk planowania następnego dnia bardzo ci się przyda. Działa kojąco na umysł i wnosi do twojego życia więcej komfortu.
Jakby nie patrzeć, improwizacja jest ciągłym stresem, który utrzymuje cię w stanie zawieszenia przez cały dzień. Ludzie, którzy choć odrobinę boją się niepewności powinni unikać improwizowania, przynajmniej dopóki nie opanują do perfekcji wszystkiego, czym się zajmują. Dla nich niepewność jest źródłem lęku i paniki.
Nie wierz tym, którzy twierdzą, że życie według planu jest nudne i że robią tak tylko słabi psychicznie ludzie. Nie jest to prawda. To wybór profesjonalistów, którzy cenią produktywne życie i potrafią efektywnie zarządzać swoim czasem.
5. Nie bierz na siebie zbyt wiele odpowiedzialności
Głównym problemem ludzi, którym brakuje psychicznej siły i stabilności emocjonalnej jest nawyk przyjmowania odpowiedzialności za wszystko, co dzieje się w ich życiu. Ten zły nawyk powinien zostać wyeliminowany tak szybko jak to możliwe. Zbyt duża odpowiedzialność potrafi bowiem poważnie i w krótkim czasie zmniejszyć jakość życia wrażliwych osób.
Po pierwsze, może wpłynąć na twój psychiczny dobrostan, bo dość cienka linia oddziela od siebie odpowiedzialność i niepokój. Jeśli chcesz uniknąć problemów psychicznych w przyszłości, postaraj się wykształcić właściwą postawę w stosunku do swoich zobowiązań i zrozum, że obowiązki też mają swoje granice.
6. Przestań winić siebie za coś, czego nie możesz zmienić
Poczucie nieuzasadnionej winy jest ubocznym efektem poczucia nadmiernej odpowiedzialności. Jeśli nie radzisz sobie ze zobowiązaniami i tłumisz pragnienie, by kontrolować to, czego kontrolować się nie da, wkrótce zmienisz się w ofiarę paniki i zaczniesz cierpieć z powodu obsesyjnych myśli.
Jeśli chcesz poczuć siłę, przestań grać w „To moja wina”, bo w końcu przegrasz. Postaraj się zrozumieć, że możesz zmienić pracę, uczesanie, styl życia, ale nie sprawisz, że ktoś będzie myślał tak, jak tego od niego oczekujesz. Negatywne myśli związane z niemożnością zmiany sytuacji według własnych upodobań prowadzą jedynie do niepokoju i wewnętrznych konfliktów. Jeśli coś jest poza twoim zasięgiem i uświadamiasz sobie, że nic z tym nie zrobisz, okaż pokorę i zaakceptuj sytuację.
7. Naucz się iść do przodu nawet w trudnych chwilach
Jeśli pragniesz stać się osobą silną emocjonalnie, to powinieneś zmienić swoją postawę wobec popełnianych błędów i zrozumieć, że kiedy przyjmujesz porażkę z godnością, rozwijasz emocjonalną siłę i równowagę umysłu.
Ścieżka do umysłowej równowagi jest trudna i ciernista – wymaga wiele czasu i ciężkiej pracy psychicznej. Nie powinieneś się jednak cofać, nie ma bowiem barier nieprzekraczalnych. Trzymaj się tych rad, a szybko osiągniesz zamierzony rezultat. Zgadasz się, ze emocjonalna stabilność i umysłowa siła są obecnie szczególnie ważne? Znasz jakieś inne sposoby na ich osiągnięcie? Jeżeli tak, to koniecznie podziel się nimi w komentarzu!
Świetnie napisane. Mając nawet chwilowy chwiejny nastrój od samego czytania emocje stają bardziej zrównoważone.
Dowiadując sie takich na pozór blachych rzeczy, mamy wiekszy wpływ na swoje emocje.
Dziękuję!
Dziękuję!