Lato to czas, kiedy większość z was ma sporo wolnego czasu. Jeżeli chodzicie jeszcze do szkoły lub studiujecie, to w czasie wakacji możecie mieć go aż zanadto. Na pewno każdy z was z utęsknieniem czeka na wakacje lub choćby urlop, ale faktem jest, że bardzo łatwo swój wolny dzień spędzić na leniuchowaniu zamiast na robieniu czegoś pożytecznego. Mimo, że nicnierobienie jest relaksujące i przyjemne, spędzanie wolnego czasu na całodziennym leniuchowaniu nie jest najlepszym pomysłem. Tak naprawdę istnieje wiele rzeczy, które można zrobić w wolny dzień i nie wcale nie mam tutaj na myśli  oglądania telewizji czy siedzenia przed komputerem od rana do wieczora. Co prawda poniżej nie znajdziesz gotowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu, ale za to zebraliśmy tutaj kilka sprawdzonych sposobów na to, aby spędzić ten dzień w sposób przyjemny i pożyteczny.

 

 

Spędzanie wolnego czasu

czyli

Jak nie zmarnować dnia wolnego?

 

1. Nie prześpij go

Włączanie drzemki raz za razem jest bardzo kuszącą propozycją, gdy wiemy, że danego dnia nie musimy nigdzie wychodzić. Jednak jest to zły zwyczaj. Mimo, że niemal każdy lubi wyspać się w wolny dzień, ważne jest, by nie przesadzić. Wyrób sobie nawyk wstawania wcześniej, nawet w wolny dzień. Zbyt długie spanie może być szkodliwe dla twojego zdrowia i może sprawić większe rozleniwienie. 7-8 godzin snu powinno wystarczyć, aby po przebudzeniu czuć się dobrze zarówno fizycznie jak i psychicznie.

 

2. Posprzątaj

Być może sprzątanie jest ostatnią rzeczą, którą masz ochotę robić w dniu wolnym, ale na pewno będziesz czuł się bardziej gotowy na rozpoczęcie nowego dnia, jeśli przynajmniej pościelisz swoje łóżko. Nie tylko wprowadzi to porządek do twojego pokoju, ale również zmniejszy prawdopodobieństwo, że wczołgasz się powrotem do łóżka. Posprzątaj swój dom, a przez to rozpoczniesz swój dzień bardzo efektywnie. Zawsze czuje się lepiej i żwawiej, gdy mój dom jest posprzątany i czysty.

 

3. Ubierz się i zjedz śniadanie

Następną rzeczą do zrobienia po wstaniu i pościeleniu łóżka jest ubranie się i zjedzenie zdrowego śniadania. Dużo łatwiej jest uniknąć rozleniwienia, jeśli weźmiesz rano prysznic i ubierzesz się. Nie pomijaj swojego śniadania, zwłaszcza w wolny dzień, upewnij się też, że twoje śniadanie jest zdrowe i pełnowartościowe.

 

4. Zaplanuj swoje zajęcia

Planowanie swoich zajęć w wolny dzień pozwoli zapobiec nudzie. Zrób listę rzeczy, które chcesz zrobić lub które musisz zrobić i zaplanuj swój dzień. Spróbuj robić rzeczy, które dodadzą ci energii, a nie wyczerpią. Powinieneś też zaplanować sobie kilka dodatkowych czynności, którymi będziesz mógł się zająć w razie gdyby twoje plany uległy zmianie z przyczyn niezależnych od ciebie.

 

5. Poćwicz lub wyjdź na spacer

Zachowaj energię i popraw sobie humor aktywnością fizyczną. Kiedy ćwiczysz, nawet bardzo delikatnie, jesteś mniej skłonny do bycia ospałym. Jeśli ćwiczenia fizyczne nie są twoim wymarzonym sposobem na spędzanie czasu wolnego, to przynajmniej wybierz się na spacer. Spacerowanie jest przyjemną, nie wymagającą formą ćwiczeń, które jest darmowe, proste i idealne nie tylko dla osób w podeszłym wieku.

 

6. Pozostań produktywny

Być może masz ochotę spędzić swój wolny dzień nie robiąc nic. Nie jest to dobry pomysł. Siedzenie przez cały dzień sprawa, że jesteśmy leniwi, zamuleni i po prostu tracimy czas. Dlaczego w wolnym dniu nie zacząć na przykład projektu, który odkładaliśmy przez długi czas? Pozostaniesz produktywny i poczujesz się szczęśliwy, że wykonujesz ważne zadania pozostając w domu.

 

7. Zorganizuj konkurs gotowania

Dzień wolny to idealny czas na zorganizowanie imprezy dla znajomych. Jeśli chcesz zostać gospodarzem imprezy lub spotkania w gronie przyjaciół, fajnym pomysłem może okazać się konkurs gotowania. Możesz go zorganizować w swoim własnym domu. Pomysł ten może nieść ze sobą spory bałagan, ale też świetną zabawę. Zaproś swoich sąsiadów i przyjaciół i cieszcie się czasem spędzonym wspólnie. Jeśli nie chcesz wyprawiać żadnego przyjęcia ani organizować konkursu, wybierzcie jakąś potrawę, której nigdy wcześniej nie przygotowywaliście i ugotujcie ją wspólnie.

 

Istnieje duża różnica pomiędzy relaksem a lenistwem. Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą ci w byciu produktywnym w dni wolne od szkoły lub pracy. Znasz jakieś inne sposoby na niespędzenie wolnego dnia na lenistwie?