Czy jesteś samotną kobietą w ciąży? Czy myślisz o sobie, jako o najbardziej nieszczęśliwej kobiecie na świecie? Przestań myśleć w ten sposób. Każdego roku, ponad milion kobiet (zarówno młodych, jak i w średnim wieku) doświadcza tego, czym jest ciąża, samotnie. To jednak nie koniec świata i powinnaś być wdzięczna za to, że spodziewasz się dziecka, ponieważ wiele kobiet nie może mieć dzieci. Czasy, w których kobiety wstydziły się być samotnymi matkami, minęły. Obecnie, kobiety są na tyle silne, że są w stanie same wychować swoje dzieci i powinny być z tego dumne. Ja sama doświadczyłam samotnej ciąży i chociaż wtedy sytuacja wydawała mi się beznadziejna, myślałam, że to koniec świata i że sobie nie poradzę, to z perspektywy czasu widzę, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło :-) Oto kilka wskazówek, które powinnaś zapamiętać, jeśli przechodzisz przez ciążę samotnie.

 

Rady dla samotnych kobiet w ciąży

 

1. Dołącz do grupy wsparcia dla kobiet w ciąży

Jak wspomniałem wyżej, jest wiele kobiet, które w ciąży zostały same. Niektóre z nich mają rodziców i przyjaciół, podczas gdy inne nie mają nikogo, z kim mogłyby porozmawiać. Dołączenie do grupy wsparcia dla ciężarnych pomoże ci czuć się szczęśliwszą i cieszyć się ciążą. Co więcej, nauczysz się wielu przydatnych wskazówek, których będziesz potrzebować, gdy dziecko pojawi się na świecie. Niezależnie od tego, czy masz taką grupę w swoim mieście, czy znajdziesz ją w internecie (może to być po prostu forum dla matek), dołącz do niej a na pewno poczujesz się mniej samotna.

 

2. Zdobywaj nowych przyjaciół

Ta rada może się wydać niemożliwa do wykonania dla nieśmiałych osób… a nawet dla wielu osób, które często wychodzą z domu. Dlaczego? Ponieważ, w dzisiejszych czasach, ludzie są tak zajęci swoimi telefonami, tabletami i laptopami, że nie mają czasu ani nie odczuwają potrzeby rozmawiania z kimkolwiek. Nie poddawaj się jednak. Spróbuj znaleźć tak wielu przyjaciół, jak to możliwe, zwłaszcza jeśli znasz jakieś samotne matki. One będą cię inspirować i zachęcać do pozostania silną, pozytywnie myślącą i szczęśliwą.

 

3. Spędzaj więcej czasu z członkami swojej rodziny

To, że nie masz przy sobie męża lub partnera nie oznacza, że jesteś sama. Jeśli rodzina cię wspiera, nie wypieraj się tego. Spędzaj z nimi więcej czasu i dziel się swoją radością. Twoi rodzice na pewno są szczęśliwi, że zostaną dziadkami. Jeśli jednak twoja rodzina nie popiera faktu, że jesteś w ciąży i wini cię za rozpad twojego związku lub nawet za to, że zaszłaś w ciążę, odseparuj się od nich chociaż na jakiś czas. W czasie ciąży powinnaś słyszeć pozytywne rzeczy, zamiast narzekania i niegrzecznych komentarzy. Poszukaj kogoś, kto naprawdę cieszy się twoim szczęściem. Sąsiadka lub przyjaciel może stać się częścią doświadczenia jakim jest ciąża i mogą wyciągnąć do ciebie pomocną dłoń w chwili, kiedy będziesz jej najbardziej potrzebować. Świat pełen jest dobrych ludzi, a czasami nawet przypadkowy nieznajomy może uczynić twoje życie szczęśliwszym.

 

4. Poszukaj douli

Doula to kobieta, która jest wykształcona i doświadczona w przyjmowaniu porodów. To nie to samo co położna, ale pomaga ona kobietom w ciąży w każdy możliwy sposób i jest zawsze do dyspozycji. Doula może stać się twoją najlepszą przyjaciółką jeśli nikt inny nie popiera twojej decyzji o zostaniu matką. Wesprze cię psychicznie i dzięki niej będziesz czuła się pewniej w czasie ciąży i porodu.

 

5. Porozmawiaj ze swoim lekarzem

Niestety, wiele samotnych kobiet w ciąży cierpi na napady lękowe i depresję i ma to duży, niekorzystny wpływ na płód. Rozmawiaj ze swoim lekarzem za każdym razem, gdy czujesz się niepewnie lub gdy jesteś przygnębiona. Pomoże ci to radzić sobie z negatywnymi myślami i upewnić się, że twoje dziecko jest zdrowe i szczęśliwe. Wierzy się, że kobiety, które w czasie ciąży były nastawione pozytywnie, rodzą szczęśliwie dzieci.

 

Przechodzenie przez okres ciąży samotnie jest trudne, jednak to nie koniec świata. Wierzę, że każda kobieta może być szczęśliwa bez mężczyzny, zwłaszcza jeśli posiada dziecko. Jeśli jesteś w ciąży, cieszę się twoim szczęściem ponieważ posiadanie dziecka jest najlepszym darem w życiu. Zapomnij o tych, którzy cię ranią. Wybacz im, pozostaw za sobą i rusz naprzód. Teraz powinnaś myśleć tylko o sobie i o swoim dziecku. Bądź pozytywnie nastawiona, jedz zdrowo, chadzaj na spacery i pokaż wszystkim, że bycie szczęśliwą, samotną kobietą spodziewającą się dziecka jest możliwe. W życiu potrzebujemy wzorów do naśladowania, więc dlaczego nie stać się jednym z nich?