Zwierzęta to żywe istoty, a my często zdajemy się o tym zapominać. Chociaż nie mówią w naszym języku, potrafią nas zrozumieć i często cierpią z powodu ludzkiego okrucieństwa. Fakt, że człowiek jest silniejszy, nie daje mu prawda do znęcania się nad zwierzętami. W wielu sytuacjach zwierzęta nie potrafią same przyjść sobie z pomocą, dlatego to my musimy im pomóc. Jeżeli chcesz pomagać zwierzętom, a nie masz zbyt dużo pieniędzy, to mam dla ciebie dobrą wiadomość. Pomagając zwierzętom nie musisz wydawać pieniędzy. Istnieje wiele sposobów, które umożliwią zadbanie o dobro zwierząt, bez poświęcania choćby przysłowiowego grosza.
Jak pomagać zwierzętom:
1. Zostań wolontariuszem w lokalnym schronisku dla zwierząt
Jeśli nie masz możliwości finansowego wspierania schronisk, możesz odwiedzić jedno znajdujące się w twojej okolicy i zaoferować swoją pomoc. Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy pomoc przy najprostszych rzeczach, takich jak karmienie, wyprowadzanie na spacer, sprzątanie klatek czy zbieranie potrzebnych funduszy.
2. Zgłaszaj każdą formę znęcania się nad zwierzętami
Jeśli znasz kogoś, kto stosuje wobec swoich zwierząt przemoc fizyczną (często zagrażającą życiu) lub głodzi je, nie wahaj się przed zgłoszeniem odpowiednim organom. Nikt nie ma prawa do znęcania się nad istotami żywymi, głodzenia ich, sprawiania im bólu i cierpienia. Nie bądź na to obojętny. Niech inni dowiedzą się, jak ta osoba traktuje zwierzęta. W ten sposób możesz przyczynić się nawet do ocalenia życia zwierzęcia.
Gdzie zgłosić znęcanie się nad zwierzętami?
Sytuacje takie jak ta kwalifikują się pod znęcanie nad zwierzętami i są karalne. Miejsca, w których można je zgłaszać, to:
1. Komisariat Policji
2. Jednostka Straży Miejskiej
3. Inspektorat Inspekcji Weterynaryjnej
4. Inspektorat Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami
3. Ogranicz kupowanie produktów pochodzenia zwierzęcego
Zastanów się nad tym, jak często kupujesz rzeczy pochodzenia zwierzęcego. Być może nie zdajesz sobie nawet sprawy z tego, jak wiele rzeczy ma w sobie składniki pochodzenia zwierzęcego. Mogą to być między innymi kremy do twarzy, rąk, balsamy i błyszczyków. Podczas nabywania ubrań możesz skłaniać się ku markom, które sprzeciwiają się wykorzystywaniu materiałów pochodzenia zwierzęcego, takich jak skóra, jedwab, futra oraz wełna.
4. Zmień dietę na roślinną
Stek wygląda i smakuje pysznie, ale pomyśl o tym, że jakieś zwierzę musi zostać zabite, żebyś mógł go zjeść. W obecnych czasach większość ludzi zna szokujące fakty dotyczące chowu przemysłowego, ale najwyraźniej uważa, że nie ma innego sposobu albo po prostu jest zbyt egoistycznym, by pomyśleć o życiu zwierząt. Zmiana diety na roślinną jest jednym z najprostszych sposobów na zmniejszenie zapotrzebowania na produkty pochodzenia zwierzęcego i zapewnienie zwierzętom bezpieczeństwa.
5. Dokarmiaj bezpańskie zwierzęta oraz ptaki
Nie musisz kupować drogiej i pysznej karmy dla bezpańskich zwierząt – będą ci wdzięczne nawet za kawałek chleba. Jeśli spotkasz bezdomnego psa, nie bój się go. Daj mu coś do jedzenia, a on z pewnością to doceni. Zbędnymi resztkami chleba, które zamierzałeś wyrzucić, możesz nakarmić ptaki.
6. Zostań wolontariuszem w organizacjach dbających o ochronę zwierząt
Stowarzyszenia walczące o humanitarne traktowanie zwierząt są jednymi z najpopularniejszych organizacji, które zawsze potrzebują wolontariuszy. Jeśli nie znasz żadnego takiego stowarzyszenia w twoim mieście, pomyśl o pomocy zwierzętom poprzez media społecznościowe. Jeśli natomiast masz okazję zrobić to osobiście, nawet się nie zastanawiaj.
7. Cyrki nie są zabawne dla zwierząt
Gdybym tylko mogła, zlikwidowałabym wszystkie cyrki, w których występują zwierzęta. Są one często są bite, maltretowane i torturowane, tylko i wyłącznie dla zysku. Żyją w klatkach, cierpią z powodu zimna i głodu i tak naprawdę nikogo nie obchodzą. Postaw się na ich miejscu, a zrozumiesz, że cyrki nie są tak zabawnymi miejscami, za jakie uważają je ludzie.
Zwierzęta zasługują na to, żeby ich życie pozbawione było maltretowania, bólu i cierpienia. One również są wrażliwe i inteligentne. To żywe istoty, które potrzebują naszej pomocy. Nie zaniedbujmy ich. Nie zapominajmy też o tym, żeby nauczyć naszych dzieci właściwego stosunku do zwierząt. Zgłaszajmy się na wolontariat w schroniskach albo chociaż dokarmiajmy ptaki i bezdomne zwierzęta. Przecież wcale nie musimy być bogaci, żeby zapewnić zwierzętom podstawową opiekę.
Masz u mnie ogromny plus za ten wpis. Na większości blogów lajfstajlowych króluje już świąteczna sieczka, a tymczasem ty już drugi dzień z rzędu piszesz bardzo mądre rzeczy. Pozdrawiam!
Dziękuję za miłe słowa!
Trafiłam tu zupełnie przypadkiem przez twój IG i jestem bardzo mile zaskoczona. Aż muszę Ci to napisać, że niektóre z tematów są bardzo ciekawe. Wyróżniasz się :-)
Witam i mam nadzieję, że będziesz tu zaglądać :-)