Kiedy zaczynasz czuć, że coś jest nie tak między tobą, a twoim przyjacielem, powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Oczywiście w każdym związku, także tym przyjacielskim bywają lepsze i gorsze dni i dziwne lub niecodziennie zachowanie Twojego przyjaciela wcale nie musi oznaczać, że jest on toksyczną osobą. Mimo to faktem jest, że kiedy kogoś bardzo lubisz i zależy Ci na ty kimś, to możesz nie dostrzegać pewnych niepokojących sygnałów. Osobiście wiele lat temu przyjaźniłam się z osobą, która nie była moją prawdziwą przyjaciółką. Po latach, kiedy nasza przyjaźń już się rozpadła dowiedziałam się, że ta osoba okłamywała mnie, plotkowała na mój temat i chorobliwie wręcz zazdrościła mi dosłownie wszystkiego. Niestety byłam zbyt ślepa i naiwna, żeby w porę przejrzeć na oczy i zakończyć tę znajomość. A czy Ty wiesz po czym poznać toksyczną przyjaźń i jaki wpływ utrzymywanie takiej niezdrowej relacji może mieć na Twoje życie?

Toksyczni przyjaciele mogą wpływać negatywnie na Twoje poczucie własnej wartości, pewność siebie, zdrowie i szczęście. Utrzymywanie na siłę znajomości z takimi osobami jest ogromnym błędem nawet, jeśli znasz ich od dzieciństwa. Strzępią oni twoje poczucie pewności siebie i celowo lub też nie, rujnują oni całe twoje życie. Są sytuacje, w których lepiej jest raz na zawsze pożegnać się z osobami, które Cię nie kochają i nie szanują. Zachęcam więc do przeczytania dziesięciu ostrzegawczych sygnałów, które mogą być oznaką toksycznej przyjaźni.

 

 

Po czym poznać toksyczną przyjaźń?

 

1. Przyjaciel Cię wykorzystuje

Czy traktują twoją pomoc jako pewniaka? Często prosi Cię o pomoc, ale jest zbyt zajęty by pomóc Tobie, gdy to Ty go potrzebujesz? Nawet jeśli samolubnym jest myślenie o tym, by dostać coś w zamian, nie możesz być w tej relacji jedyną osobą skorą do pomocy. Prawdziwi przyjaciele zawsze starają się podnieść na duchu i motywować do osiągnięcia celów i doceniają Ciebie oraz Twoją pomoc. Dlatego jeśli czujesz się wykorzystywany upewnij się czy ta przyjaźń nie jest niezdrowa.

 

2. Skupia uwagę głównie na sobie

Czy masz przyjaciela cierpiącego na tak zwany syndrom „ja, ja i ja”? Taka osoba pragnie uwagi i jest zazdrosna, gdy ktoś jej nie zauważa. Możesz uważać, że jesteście dobrymi przyjaciółmi, ale czy tak naprawdę potrzebujesz takiej przyjaźni? Tego typu osoby zazdroszczą Tobie twojego sukcesu i potajemnie Ciebie nienawidzą. Jedyne czego chcą, to udowodnić, że są lepsi od Ciebie. Ciężko obcować z zazdrosnymi przyjaciółmi i nie widzę żadnego powodu by ratować taką przyjaźń.

 

3. Nigdy nie przyznaje się do błędu

Czy twój przyjaciel potrafi wziąć odpowiedzialność za swoje czyny? To ważne, gdyż w ten sposób pokazuje jak poważny jest w rzeczywistości. Nie chcesz mieć nieodpowiedzialnego przyjaciela, który nigdy nie akceptuje swoich pomyłek. Zamiast tego takie osoby uwielbiają wytykać cudze błędy i robią to z wielką przyjemnością. Wszyscy popełniamy błędy, ale nie każdy ma odwagę, by się do nich przyznać.

 

4. Traktują Ciebie jak swoją własność

Jeśli twój przyjaciel próbuje przejąć kontrolę nad twoim życiem i nie chce byś spędzała wolny czas z kimś innym niż on, to znak ostrzegawczy, że jesteś uwikłana w toksyczną przyjaźń. Takie osoby traktują Ciebie jak swoją własność i denerwują się, kiedy odmawiasz robienia tego, czego chcą. Chcesz być wolna, to przecież naturalna potrzeba każdego człowieka, więc po co Tobie przyjaciel, który odbiera Tobie wolność?

 

5. Plotkują

Toksyczni przyjaciele zrobią, co tylko w jest w ich mocy, by zrujnować Twoje życie. Postarają się byś zerwał ze swoim partnerem i zakończył inne przyjaźnie. Zadbają również o to, żeby inni ludzie mieli o Tobie złe zdanie. Możesz wierzyć w ich szczerość i nie zauważać, jak powoli psują Twoje życie. Mówią innym, jaka jesteś zły i rozgłaszają twoje sekrety zaraz po tym jak je im zdradzisz. Nie zapomną wspomnieć o wszystkich twoich wadach i pomyłkach, by wywrzeć wrażenie, że są od Ciebie lepsi.

 

6. Nie są w stanie Cię zaakceptować

Ludzie, którzy nie są w stanie zaakceptować Ciebie takim, jakim jesteś, nigdy nie będą Twoimi dobrymi, prawdziwymi przyjaciółmi. Nie ważne co robisz, toksyczny przyjaciel zawsze będzie niezadowolony. Nie podoba się mu twoja ścieżka kariery, partner, fryzura i wszystko, co związane z Tobą. Kiedy słyszysz tylko negatywną krytykę, osiągnięcie jakichkolwiek celów wydaje się niemożliwe. Kochaj siebie i unikaj spędzania czasu z tymi, którzy nie akceptują Ciebie taką, jaka jesteś. Nie potrzebujesz ich bezsensownych rad i ciągłej krytyki.

 

7. Ktoś do pomocy?

Kiedy spotka Cię coś złego w życiu, prawdziwi przyjaciele zawsze będą obok, by pomóc. Kiedy Twój przyjaciel nagle znika i nie oddzwania ani nie odpisuje to oczywisty znak, że się o Ciebie nie troszczy. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Jeśli nie ma nikogo, kto mógłby Tobie pomóc, rozważ ponownie listę swoich przyjaciół i pozbądź się tych, którzy Ciebie wykorzystują.

 

8. Korzystają z Twoich pieniędzy

Czy często pożyczasz pieniądze swojemu przyjacielowi? To nie problem, jeśli je oddaje i nie musisz mu przypominać o jego długu. Najgorsze jest to, gdy Twój przyjaciel ma pracę z zarobkami pozwalającymi mu na dobre życie, a nadal co jakiś czas zmusza Ciebie do płacenia za wszystko. Nie pozwól nikomu posługiwać się Twoimi pieniędzmi. Pracujesz ciężko na swoją wypłatę, dlatego upewnij się, że wydajesz ją na ludzi, którzy na to zasługują.

 

9. Manipulują

Toksyczni przyjaciele uwielbiają oskarżać i manipulować. Mówią Tobie jak powinnaś przeżyć swoje życie i czego musisz się pozbyć. Toksyczni przyjaciele są gotowi zrobić wszystko, by dostać to, czego chcą. Jeśli czujesz, że Twój przyjaciel próbuje Tobą manipulować, to nadszedł czas na szczerą rozmowę i danie mu do zrozumienia, że będziesz żyć tak, jak będziesz mieć na to ochotę.

 

10. Rujnują Twoje związki

Nie ważne czy Twój przyjaciel jest singlem czy jest w wieloletnim związku, jeżeli jest fałszywym przyjacielem, to może chcieć zobaczyć Ciebie nieszczęśliwą. Jeśli jesteś szczęśliwa w swoim związku, to taki toksyczny przyjaciel będzie chciał Twój związek zniszczyć. Jeśli zauważysz, że próbuje kontrolować Twój związek i zbliżyć się do Twojego partnera, to powinna Ci się od razu zapalić czerwona lampka.

 

W ostatnim czasie opublikowałam też dwa inne teksty o przyjaźni. W pierwszym pisałam o tym, jak znaleźć przyjaciół, a w drugim jak być lepszym przyjacielem. Przyjaźń to bardzo ważny element naszego życia, warto więc wiedzieć na jej temat coś więcej.

Toksyczny przyjaciel może wnieść wiele smutku i złych emocji do Twojego życia. Jeśli Twój przyjaciel jest dla Ciebie zbyt miły, powinno to również wzbudzić Twoją czujność. Najbardziej fałszywi ludzie, to tacy, którzy są przesadnie mili dla wszystkich wokół. Jeśli nie podoba się Tobie sposób, w jaki ktoś Ciebie traktuje albo jeśli zauważysz, że Twój przyjaciel uniemożliwia Ci realizację marzeń to moment by się z nim pożegnać. A czy Wy macie jakieś inne rady odnośnie tego, po czym poznać toksyczną przyjaźń i jak szybko ją zakończyć?