Z jednej strony wybór piżamy może wydawać się prosty, niektórzy uważają, że skoro to strój wyłącznie do domowego użytku to nie trzeba wybierać nic szczególnego. Jednak piżama to coś więcej, to ubranie, które musi zapewnić komfort przez całą noc. Nie warto więc brać pierwszej lepszej. Zobacz, na co zwróci uwagę przy wyborze bielizny nocnej.

Piżama z długim czy z krótkim rękawem?

I tutaj odpowiedź nie może być jednoznaczna, bo to zależy. Przede wszystkim wybór modeli z krótkim rękawem i krótkimi spodenkami podyktowany jest porą roku. Im cieplej, tym chętniej wybieramy krótkie piżamy. I analogicznie, w chłodniejsze miesiące królują kroje z długimi spodniami i rękawami. Wybór może być także podyktowany indywidualnymi preferencjami, zmarzluchy chętniej sięgną po długie piżamy niż osoby, którym ciągle jest gorąco. Co więcej, czasem bywa tak, że szybciej marzną nam nogi, niż reszta ciała. Wtedy warto wybrać spodnie od piżamy z długimi nogawkami i koszulkę z krótkimi.

Jak dobierać piżamę?

Kupować komplet czy może każdy z elementów piżamy damskiej oddzielnie? Sklepy oferują różne opcje, która z nich będzie najwygodniejsza? Choć zdawałoby się, że wybór zestawu do spania jest prostszy, to powyższy przykład pokazuje, że czasem możliwość doboru poszczególnych elementów jest niezastąpiona. Podobnie przydatne staje się oddzielne dokupowanie koszulek i spodni piżamowych wtedy, kiedy nosimy inne rozmiary dolnej i górnej odzieży. Komplet dostępny będzie w jednym rozmiarze, a nieraz kobieca figura wymyka się takiemu prostemu schematowi.

Jaki materiał na piżamę będzie najlepszy?

Na piżamę damską należy wybierać komfortowe, delikatne materiały, które będą przyjemne w dotyku. Trzeba mieć na uwadze, że bieliznę nocną nosi się bezpośrednio na skórze i materiał z jakiego jest wykonana ma ogromne znaczenie. Musi być miły, nie podrażniać, nie obcierać. Warto też sprawdzić certyfikaty np. Oeko-Tex Standard 100, który potwierdza, że materiał jest wolny od substancji szkodliwych. Takie cechy liczą się przy piżamach jeszcze bardziej. Przy wyborze warto brać pod uwagę materiały oddychające i przewiewne, które zapewnią maksimum komfortu podczas snu. Dobrze sprawdzają się piżamy damskie bawełniane, czy nowsze modele z wiskozy bambusowej. Delikatny, lejący materiał świetnie sprawdza się do snu.

Piżama czy koszula nocna?

W zależności od modelu koszula może być pozbawiona zapięć, jednak łatwiej się podwija. W przypadku koszuli nocnej warto więc postawić na średnią długość, takie modele dobrze sprawdzają się w upalne noce, szczególnie jeśli wykonane są lekkich, przewiewnych materiałów i mają krótkie rękawy. Koszule nocne to także dobra propozycja dla kobiet w zaawansowanej ciąży, są pozbawione wszelkich gumek, które mogłyby uciskać brzuch. W koszuli także łatwiej będzie karmić, więc można wybrać taki model z myślą o przyszłych narodzinach maleństwa. Piżama natomiast lepiej okrywa ciało i jest odpowiedniejsza dla osób o niespokojnym śnie, nie będzie się bowiem tak podwijać, zostawiając gołe ciało.

Cechy dobrej bielizny do spania

Niezależnie, czy wolisz klasyczną piżamę, czy nocną koszulę, ważne by model był wygodny. Warto więc postawić na prostotę, która sprawdza się najlepiej. Fikuśne piżamy damskie

może i są ładne i zwracają uwagę, jednak do snu lepiej sprawdzą się pozbawione ozdób, zapięć, guzików stroje. Bielizna nocna musi być swobodna, by ruchy nie były skrępowane. Gumki nie mogą cisnąć. Żaden z elementów nie powinien opinać ciała, jednak piżama nie może być także za luźna. Spodenki czy koszulka, które co chwilę zsuwają się z ciała, z pewnością będą irytować i nie przyczynią się do spokojnego odpoczynku.