Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Istnieje kilka wczesnych objawów ciąży, które mogą pomóc ci dowiedzieć się, czy będziesz mamą. Nudności to tylko jeden z objawów ciąży. Wiele kobiet twierdzi, że nie wiedziały, iż były w ciąży, dopóki nie zobaczyły u siebie rosnącego brzucha. Kilka lat temu oglądałam w telewizji program o kobietach, które nie wiedziały, że są w ciąży dopóki nie urodziły! Brzmi bardzo niewiarygodnie, ale takie sytuacje naprawdę mają miejsce.  Zazwyczaj zdarza się to u kobiet otyłych, choć każdy z nas może pominąć wczesne objawy ciąży. Jeżeli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, najprościej będzie, jeżeli wybierzesz się do apteki po test ciążowy. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu na razie nie chcesz go robić lub uważasz, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby wynik wyszedł wiarygodny, to koniecznie sprawdź dziewięć oznak ciąży, które znajdziesz poniżej.

 

Pierwsze objawy ciąży

1. Zwiększona czułość

Każdy z nas ma jakąś wrażliwość na niektóre pokarmy i zapachy. Jednakże jeśli nie możesz znieść zapachu swoich ulubionych posiłków i nagle zaczynasz nienawidzić perfum współpracowników, które kochałaś wcześniej, może to być znak, że jesteś w ciąży. Jeśli masz zwiększoną wrażliwość, która nie znika po kilku dniach, wykonaj test ciążowy lub udaj się do ginekologa jak najszybciej.

2. Brak okresu lub nietypowe krwawienie

Brak miesiączki jest częstym problemem u kobiet, ale niekoniecznie musi to być oznaką ciąży. Jeśli nie dostałaś się okresu, upewnij się u swojego ginekologa, jakie są tego przyczyny.
Krwawienie implantacyjne jest jednym z błędnie interpretowanych znaków, iż na pewno nie jesteśmy w ciąży. Zdarza się tydzień przed regularną miesiączką i może nakłonić kobietę do myślenia, że nie jest w ciąży. Krwawienie implementacyjne jest zazwyczaj brązowe lub różowe i zwykle trwa kilka godzin, ale nie więcej niż trzy dni. Występuje podczas zagnieżdżania się zarodka.

3. Wzdęcia

Wzdęcia nie są definitywnym objawem ciąży, cierpi na nie wiele kobiet, ale jeśli towarzyszą innym objawom nie ignoruj ich. We wczesnym stadium ciąży, twoje ciało przechodzi wiele zmian. Jeśli jesteś w ciąży, mogą wystąpić wzdęcia, zaparcia, a czasem nawet biegunka.

4. Obrzęk piersi

Powodem dla których wiele kobiet pomija ten znak, gdy próbuje dowiedzieć się, czy są w ciąży jest to, iż uważają, że obrzęk lub delikatne piersi są wskaźnikiem PMS (napięcia przedmiesiączkowego). Chociaż trudno jest odróżnić objaw ciąży i bolesność piersi z powodu PMS, ciemnienie otoczek wokół brodawek, które jest oznaką ciąży może ci pomóc zobaczyć różnicę.

5. Wahania nastroju

Kobiety doświadczają huśtawek nastroju również podczas okresu. Wahania nastroju podczas okresu bądź tuż przed bywają intensywne, ale złe samopoczucie, lęk, złość, atak paniki, depresja i zwiększona emocjonalność wskazują, że być może będziesz mamą.

6. Zawroty i omdlenia

Jeśli często czujesz się słabo i masz zawroty głowy, możesz być w ciąży. Nie martw się – najczęściej to nic poważnego. Zdarza się tak, ponieważ organizm nie jest gotowy do wytworzenia wystarczającej ilości krwi, aby wypełnić szybko rozwijający się układ sercowo-naczyniowy. Jednakże, jeśli nie wystąpią inne objawy ciąży, zawroty głowy mogą być sygnałem poważnej choroby.

7. Zmiany oddawania moczu

Częste oddawanie moczu wskazuje na ciążę lub problemy z pęcherzem. Jest również oznaką infekcji dróg moczowych, choroby nerek lub cukrzycy. Dlatego nie powinno się tego bagatelizować. W każdym razie, jeśli chodzisz do łazienki co dziesięć minut w dzień i w nocy i cierpisz na inne z sześciu objawów wymienionych powyżej, gratulacje – wkrótce będziesz mamą.

8. Zmęczenie

Dziś prawie każda kobieta cierpi z powodu przewlekłego zmęczenia, więc trudno jest skojarzyć ten znak z ciążą. Jeśli ciągle czujesz zmęczenie, nawet po 8-10 godzin snu i nie masz ochoty na nic, chwyć test ciążowy lub skonsultuj się z lekarzem.

9. Zmiany apetytu lub mdłości

Ciąża może sprawić, że czujesz się bardziej głodna niż kiedykolwiek wcześniej, ale może również sprawić, że nie masz apetytu w ogóle. Niektóre ciężarne kobiety podczas jedzenia czują w ustach metaliczny posmak. Twoje odczucie głodu może drastycznie się zmienić i możesz zacząć lubić żywność, której nigdy nie jadłaś wcześniej. Mdłości i wymioty to jeden z najbardziej znanych objawów ciąży. Jeżeli ich doświadczasz i jesteś pewna, że nie jest to zatrucie, ani grypa żołądkowa, to koniecznie zrób test ciążowy.

 

Ciąża przynosi radość, ale i bolesne zmiany w życiu – objawy ciąży bywają bardzo nieprzyjemne, ale jest to jedna z najlepszych rzeczy, które mogą cię spotkać. Jeśli nie planowałaś ciąży, bądź wdzięczna za ten dar, ponieważ niektóre kobiety nie mogą zajść w ciąże nawet jeśli bardzo się starają i tego pragną. Jeżeli jesteś lub byłaś w ciąży i w tym czasie zauważyłaś u siebie jakieś niecodzienne objawy, to koniecznie podziel się nimi w komentarzu!