Kochane i kochani. Wiem, że spóźniłam się z tym postem o kilka dobrych dni. Nie wiem jak to się stało, bo chociaż już od miesiąca nosiłam się z zamiarem napisania na ten temat, to jakoś nie mogłam się do tego zabrać. Od kilku dni mamy już ujemne temperatury i skóra naprawdę może dostać w kość przez taką pogodę, więc szybciutko przechodzę do rzeczy.
Niska temperatura, niska wilgotność i ekstremalne warunki pogodowe mogą spowodować uszkodzenie skóry. Podczas zimowych miesięcy można zauważyć, że skóra jest sucha, matowa, swędzi i być może jest nawet odwodniona. Trzymając się poniższych porad unikniesz zimowych problemów z cerą.
Pielęgnacja skóry zimą – 8 rad
1. Zaopatrz się w odpowiednie kremy
Zimą twoja skóra wymaga więcej opieki niż latem. Podczas sezonu zimowego zaopatrz się w tłuste kremy i raczej unikaj lekkich kremów i lotionów. Kremy mają przeważnie trochę cięższą formułę i są odrobinę mniej komfortowe w użyciu, ale będą najlepszą ochroną twojej skóry w tym okresie.
Kremy zimowe zawierają więcej tłustych składników, które zapobiegają odwodnieniu i szorstkości skóry.
Kremy powinnaś nakładać przynajmniej 30 minut przed wyjściem na dwór.
W okresie zimowym możesz również zrezygnować z lekkich podkładów na rzecz bardziej gęstych i kryjących oraz używać cieni do oczu w kremie i szminek do ust zamiast lekkich błyszczyków.
2. Codziennie używaj kremu z filtrem
Wiele kobiet jest przekonanych, że zimą skóra nie potrzebuje filtrów słonecznych. W rzeczywistości faktem jest, że słońce szkodzi skórze przez cały rok. Co gorsza zimą to szkodliwe oddziaływanie wzmacniają niskie temperatury i wiatr.
Jeżeli nie będziesz stosowała kremu z filtrem, to może się zdarzyć, że dostaniesz oparzenia słonecznego nawet w środku zimy.
Dobry krem z filtrem na zimę powinien zawierać filtr SPF 15 lub wyższy, jeżeli spędzasz na dworze sporo czasu. Oczywiście pamiętaj o tym, żeby krem nałożyć minimum pół godziny przed wyjściem z domu.
3. Nie zapominaj o rękawiczkach
Rękawiczki są często zupełnie niedocenianym elementem zimowej garderoby. Wiele kobiet decyduje się je założyć dopiero, kiedy robi się naprawdę zimno. Żeby chronić skórę rąk, powinnaś zacząć nosić rękawiczki już jesienią.
Skóra na rękach jest bardzo delikatna i dlatego jest mocno narażona na zaczerwienienia, odmrożenia i podrażnienia. Aby ja przed nimi ochronić nie tylko noś rękawiczki, ale także nawilżaj i dostarczaj składników odżywczych.
Dla jak najlepiej ochrony, możesz kremować ręce kilkanaście minut przed założeniem rękawiczek.
4. Bierz krótkie prysznice
Długi, ciepły prysznic to coś, co uwielbiam zimą, ale prawda jest taka, że polewanie się gorącą wodą jest bardzo szkodliwe dla skóry. Z resztą podobnie jak długie kąpiele w wannie.
Ciepła woda wysusza skórę, usuwa z niej górną warstwę ochronną i sprawia, że jest bardziej podatna na czynniki drażniące.
Nawet jeśli masz tłustą skórę, to lepiej unikaj mydła. Zamiast tego wybieraj odżywcze żele pod prysznic oraz stosuj kremy do ciała i balsamy nawilżające zaraz po wyjściu spod prysznica.
Postaraj się skrócić czas kąpieli i myj się letnią wodą zamiast gorącej.
5. Nawilżaj skórę
Nie czekaj, aż twoje ręce i twarz staną się suche i łuszczące! Zacznij je intensywnie nawilżać jeszcze zanim kreska termometru spadnie poniżej zera.
Szczególną uwagę zwróć na swoje ręce. Stosowanie balsamu do rąk dwa razy dziennie to stanowczo za mało. Najlepiej jest używać kremu do rąk 5 lub 6 razy dziennie, w zależności od rodzaju skóry. Trzymaj po tubce kremu do rąk w łazience, w kuchni i w torebce i staraj się kremować ręce po każdym myciu rąk.
6. Zastanów się nad swoją dietą
Wygląd skóry jest odzwierciedleniem formy całego organizmu i ma bezpośredni związek z tym, co jemy. Czy zauważyłaś, że skóra staje się ziemista i bardziej łuszcząca w zimie?
Podczas zimnej pory roku organizm wymaga więcej tłuszczów i witamin, dlatego diety niskokaloryczne nie są w tym czasie zbyt dobre dla skóry. Zimą zaleca się zwiększyć spożycie warzyw, owoców cytrusowych i zdrowych tłuszczów.
Taki sposób ożywiania nie tylko zapewni ochronę przed wysuszeniem i łuszczeniem się skóry, ale również spowolni proces starzenia i zmniejszy drobne zmarszczki.
7. Nawilżaj skórę od środka
Bardzo rzadko spotyka się ludzi, którzy codziennie piją zalecaną ilość wody. Jeszcze mniej ludzie piją w zimie. Być może podczas zimy nie czujemy się tak bardzo spragnieni jak latem, ale w rzeczywistości nasze zapotrzebowania na wodę nie zależy od sezonu.
Picie dużej ilości wody jest bardzo korzystne dla zdrowia i urody. Woda pomaga pozbyć się toksyn, zwiększa elastyczność skóry i sprawia, że wyglądamy młodziej. Powinno się pić co najmniej 8 szklanek niegazowanej wody dziennie.
Dobrze jest równocześnie zmniejszyć spożycie kofeiny oraz unikać wody gazowanej i czarnej herbaty.
8. Pamiętaj o peelingu
Wszystkie produkty do pielęgnacji skóry okażą się bezużyteczne, jeśli nie będziesz regularnie złuszczać skóry. Pamiętaj o tym zwłaszcza w miesiącach jesiennych, ponieważ zabiegi te pomogą ci przygotować skórę na zimę.
Dermatolodzy i kosmetyczki są zdania, że peeling należy wykonywać 3 razy w tygodniu w miesiącach zimowych. Peeling nie tylko pomaga usunąć martwe komórki, zanieczyszczenia i pozostałości kosmetyków, ale również poprawia teksturę skóry i sprawia, że wygląda ona promiennie. Wiadomo, że zimowe ubrania nie odsłaniają zbyt wiele, ale w tym okresie warto również pamiętać o partiach ciała, które pozostają zasłonięte.
Co prawda zima nie jest najlepszym okresem dla skóry , samo przygotowanie skóry na zimę może okazać się niełatwym zadaniem. Jednak przestaje to być trudne, kiedy już dokładnie wiesz co robić.
Mimo, że ten post powinien pojawić się na blogu już co najmniej miesiąc temu, to mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się przydatne.
A jak Wy dbacie o skórę i cerę zimą? Macie jakieś sprawdzone sposoby i kosmetyki?
ZOBACZ TEŻ: Co jeść, żeby mieć ładną cerę?
Fajne rady warte wypróbowania ;)
Dla mnie zima to najgorszy okres w roku, Chodzi mi głównie o to, jak moja skóra wygląda zimą. Mam straszne problemy z utrzymaniem optymalnego nawilżenia skóry – szczególnie dłoni. Piszę ten komentarz i patrzę na swoje biedne dłonie, które niestety są suche i popękane ;/ Skóra twarzy nie wygląda tak źle, ale z tymi dłońmi mam duży kłopot co roku. Muszę pomyśleć, jak następnym razem przygotować się do zimy, aby tych problemów uniknąć, dlatego te rady bardzo mi się przydadzą. Znalazłam też ciekawy artykuł na ten temat, może kogoś dodatkowo zainspiruje: http://www.babskie.tv/jak-przygotowac-skore-do-zimy/ – byle do wiosny ;)