Czy starasz się być idealną mamą? Nie jesteś jedyna. Większość mam dąży do perfekcji i z tego powodu uważa, że są złymi matkami. Rzecz w tym, że nie ma czegoś takiego jak idealna mama i tak naprawdę nikt nie jest doskonały. Każdy popełnia błędy i to wcale nie jest takie złe, jak ci się wydaje. Jeśli chcesz, aby twoje doświadczanie macierzyństwa stało się bardziej pozytywne, oto kilka powodów, aby przestać starać się o to, żeby być perfekcyjną mamą.

 

Dlaczego nie warto za wszelką cenę starać się być perfekcyjną mamą

 

1. Twoje dzieci będą dążyć do perfekcji

Gdy będziesz starała się wszystko robić idealnie, twoje dzieci również będą dążyć do perfekcji. Będą wtedy obawiały się popełniania błędów i nabawią się bardzo niskiej samooceny. Chyba nie chcesz, żeby miały obsesję na puncie tego, że wszystko muszą robić idealnie. Czy potrafisz sobie wybaczyć, gdy popełnisz błąd? Nie rozważaj swoich porażek i błędów z przeszłości i nie ucz tego swoich dzieci. Gdy popełnisz błąd, jest w nim ukryta dla ciebie lekcja, której warto się nauczyć. I tak samo jest w przypadku dzieci. Nauka na błędach pomaga im rozwijać się i dorastać. Powinnaś zdać sobie z tego sprawę teraz, gdy jeszcze są małe.

 

2. Działaj najlepiej, jak potrafisz

Zawsze mówiłam moim synom, że nie oczekuję od nich perfekcji w niczym, co robią. Niemniej jednak oczekuję, że zrobią to najlepiej, jak tylko potrafią. Moi chłopcy również wiedzą, że nie dążę do perfekcji (niestety nie zawsze tak było!), ale zawsze działam najlepiej, jak potrafię. Rodzice są dla dzieci przykładem, więc przestań starać się o to, żeby być perfekcyjną mamą. Zamiast tego, skoncentruj się na tym, żeby być najlepszą matką, jak tylko potrafisz i daj sobie przestrzeń na parę niedoskonałości. Twoje dzieci również będą działać najlepiej, jak potrafią i zrozumieją, że popełnianie błędów od czasu do czasu jest jak najbardziej w porządku i nie sprawi, że świat się zawali.

 

3. Idealna matka nie istnieje

Nikt nie jest doskonały, a perfekcyjna mama nie istnieje. Gdy starasz się być idealną matką, dążysz do czegoś, co jest niemożliwe. Da się być świetną mamą, ale nie idealną. Zdaj sobie z tego sprawę i zacznij cieszyć się swoim macierzyństwem. Bycie matką jest wspaniałe, więc nie marnuj swojego czasu, starając się uczynić wszystko doskonałym.

 

4. Stresujesz swoją rodzinę

Dążenie do perfekcji to pusty cel, którego nie da się nigdy osiągnąć. Gdy jeden członek rodziny dąży do perfekcji, cierpi cała rodzina. To prowadzi do nieporozumień i może wywołać wiele kłótni. Wszyscy chcemy mieć szczęśliwą rodzinę i myślę, że to dobry powód, aby przestać popadać w skrajność i starać się o to, żeby być idealną mamą.

 

5. Stresujesz siebie

Dążenie do perfekcji jest niezwykle stresujące, a stres jak wiadomo bardzo negatywnie wpływa na twoje zdrowie. Nie możesz cieszyć się swoim macierzyństwem, ponieważ ciągle się stresujesz. Powinnaś zawsze pamiętać, że perfekcja unieszczęśliwia ludzi. Rób, co możesz, bądź szczęśliwa i pewna siebie w byciu mamą, jaką jesteś. Ucz się na błędach i idź do przodu.

 

6. Możesz stać się niezrównoważona

Jeśli koncentrujesz się tylko na jednym aspekcie swojego życia, możesz stać się osobą niezrównoważoną emocjonalnie, a to coś bardzo złego. Wprawdzie bycie mamą to bardzo ważna rola i jeden z twoich priorytetów, ale nie powinnaś koncentrować się wyłącznie na nim. Być może jesteś partnerką, żoną, siostrą, córką albo pracownikiem. Te pozycje również wymagają starania i uwagi, więc nie zapominaj o nich.

 

7. Czyń postępy

Zamiast starać się być idealną mamą, staraj się czynić postępy we wszystkich obszarach macierzyństwa. Powtórzmy jeszcze raz – błędy są dobre i pomagają stawać się lepszym w tym, co się robi. Zdaj sobie sprawę z tego, że jesteś cudowną matką i żoną. Nie musisz być matką perfekcyjną. Twoje dzieci kochają cię za to, kim jesteś. Pamiętaj o tym.

Niezależnie od tego, jak bardzo się starasz, nie staniesz się mamą idealną. Postaraj się być świetną mamą i spędzaj więcej czasu ze swoimi dziećmi, zamiast zadręczać się popełnionymi błędami.