Olejowanie włosów

W obecnych czasach wiele kobiet boryka się z problemem suchych, zniszczonych oraz matowych włosów. Kupują kosmetyki z najwyższych półek i korzystają z drogich upiększających zabiegów fryzjerskich w pogoni za marzeniem o pięknych włosach. W rzeczywistości rozwiązanie problemu zniszczonych włosów jest o wiele tańsze i prostsze niż zabiegi fryzjerskie oraz zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż kilkugodzinne przesiadywanie w salonie fryzjerskim. W czym w takim razie tkwi sekret pielęgnacji włosów? Sekretem jest olejowanie. Olejowanie włosów, jak sama nazwa wskazuje polega na nakładaniu oleju na powierzchnię włosów w celu poprawy ich kondycji i nadania im blasku.

Zabieg możemy wykonywać na sucho, z udziałem innych produktów do pielęgnacji bądź na mokro w towarzystwie wody. Pielęgnacja olejem jest stosunkowo tanim sposobem na utrzymanie włosów w dobrej kondycji. Do olejowania średniej długości włosów potrzebujemy około jednej łyżki stołowej wybranego oleju.

Jak olejować włosy?

Olejując włosy na sucho nakładamy tylko i wyłącznie olej na suche włosy. Najlepiej jest rozetrzeć odrobinę oleju w rękach i delikatnie nakładać na powierzchnię włosów. Olej zmywamy delikatnym szamponem po upływie odpowiedniego czasu. Mówi się, że powinno to być minimum 30 minut, jednak jest to w dużej mierze uzależnione od kondycji włosów i ich rodzaju. Jedne szybciej wchłoną produkt, inne wolniej, a niektórym potrzeba nawet kilku godzin, by zabieg był efektywny. Musimy sami metodą prób i błędów określić ile czasu potrzebują nasze włosy by wchłonąć substancje odżywcze z produktu.

W celu uzyskania lepszych rezultatów możemy do oleju dodawać inne produkty kosmetyczne takie jak odżywki lub maski. Dodanie takiego produktu ułatwi potem zmycie oleju z włosów. Wśród wspomnianych metod olejowania wyróżniamy olejowanie na mokro z udziałem wody. Taki zabieg możemy przeprowadzić na kilka sposobów. Możemy zamoczyć włosy w wodzie z dodatkiem olejków, nakładać olej na mokre włosy, bądź stworzyć mgiełkę do włosów własnej roboty mieszając olej z wodą w butelce z atomizerem.W zależności od tego, jaki mamy typ włosów taki olej powinniśmy stosować do pielęgnacji. Wyróżniamy trzy typy włosów ze względu na ich porowatość- niskoporowate, średnioporowate oraz wysokoporowate. Porowatość włosów związana jest z ułożeniem łusek włosa i zmienia się wraz ze zmianą kondycji włosów.

Włosy niskoporowatecharakteryzują się regularną strukturą, są to włosy proste, gładkie i ich pielęgnacja jest stosunkowo łatwa w porównaniu do włosów wysokoporowatych.

Panie o wysokoporowatych kosmykachnajczęściej są posiadaczkami naturalnych loków lub fal, bądź ich włosy w wyniku zabiegów kosmetycznych takich jak farbowanie, trwała bądź rozjaśnianie uległy zniszczeniu. Są to włosy najtrudniejsze „w utrzymaniu”, ich struktura jest bardzo nieregularna, łatwo ulegają zniszczeniu, mają tendencję do rozdwajania się i łamania.

Czasami ciężko jest określić jakiego typu są nasze włosy i jaki olej będzie dla nich najlepszy, dlatego metoda prób i błędów jest najlepszym rozwiązaniem dla początkujących. Niskoporowate włosy lubią olej kokosowy, babassu, lniany bądź słonecznikowy. Średniporowate szybko wchłoną olej ze słodkich migdałów, z orzechów laskowych bądź makadamia. Posiadaczki wysokoporowatych włosów powinny stosować oliwę z oliwek bądź olej z pestek winogron.Skoro wiemy już jak olejować i czym, pomówmy o efektach tego niesamowitego zabiegu i częstotliwości jego wykonywania. Włosy najlepiej jest olejować raz lub dwa razy w tygodniu. W przypadku częstszego olejowania włosy mogą zacząć się przetłuszczać co raczej nie jest zamierzonym efektem. Trzeba także uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pierwsze efekty pielęgnacji olejkami będziemy mogli zauważyć dopiero po kilku tygodniach. Włosy stopniowo będą stawały się gładsze, bardziej lśniące i zdrowsze, a wszystko to dzięki dobroczynnemu działaniu naturalnych produktów, które nie obciążają zbytnio naszej kieszeni oraz są stosunkowo łatwo dostępne.