Potrafisz wyobrazić sobie jeden dzień bez swojego smartfona? Możliwe, że nie. Większość z nas nie wyobraża sobie nawet chwili bez naszych telefonów. Nie zaśniemy w nocy, wiedząc, że ktoś wysłał nam wiadomość na pocztę lub za pomocą Facebooka. Panikujemy za każdym razem, kiedy jesteśmy poza domem, a na ekranie wyświetli się komunikat o niskim poziome baterii. Zamiast skupiać się na cieszeniu dniem lub wykonywaniu codziennych zadań, spędzamy godziny martwiąc się o stan baterii.

To uzależnienie, zwykły niepokój, czy nomofobia? Kłamałabym twierdząc, że nie doświadczyłam żadnego z tych problemów. Jestem uzależniona od swojego smartfona. Wierzę, że to z powodu swojej pracy, ale być może to tylko wymówka… Jeżeli ty także nie wyobrażasz sobie chwili bez swojego telefonu, to mam dla ciebie kilka wskazówek, które pomogą ci przezwyciężyć lęk przed pozostaniem bez telefonu oraz zniwelują ryzyko uzależnienia.

 

Nomofobia

Jak sobie z niż radzić?

 

1. Odłącz Internet

Krok pierwszy: zbierz w sobie odwagę i wyłącz połączenie sieciowe w twoim smartfonie. W ten sposób spędzisz mniej czasu w internetowym świecie, a więcej w realnym życiu. Podłączony do Sieci telefon jest bardzo przydatny, o ile nie spędzasz większości swojego czasu online, szkodząc swojemu kręgosłupowi, oczom i dobrostanowi psychicznemu Kiedy telefon jest stale pod ręka, kusi cię sprawdzanie co chwilę wiadomości na Facebooku i mailowanie. Opanuj tę pokusę i podnieś swoją produktywność odłączając Internet w swoim smartfonie. Być może przy okazji zaoszczędzisz też trochę pieniędzy.

 

2. Znajdź swoją pasję

Niezależnie od tego, czy to nowe hobby, czy nowa miłość, znalezienie swojej prawdziwej pasji pomoże ci zapomnieć o swoim smartfonie i skupić się na czymś innym. Często włączamy nasze komputery i telefony wtedy, kiedy po prostu czujemy się znudzeni. Zapominamy o prawdziwych przyjaciołach, partnerach, rodzeństwie – o życiu w ogóle. Kiedy pojawia się ekran z powiadomieniem o niskim stanie baterii, zaczynamy lękać się samotności. Ten lęk powoduje uzależnienie, niepokój i chroniczną fobię i może skończyć się tym, że zaczynasz traktować telefon niczym własne dziecko.

Jeśli twoja praca cię nudzi, to co tam jeszcze robisz? Ci, którzy kochają swoją pracę, nigdy nie czuję się wycieńczeni i znudzeni. Znajdź pracę marzeń, a okaże się, że porzucasz swojego „najlepszego przyjaciela” przynajmniej raz na jakiś czas. Jeśli nie masz co robić w domu, wypróbuj nowe hobby, które odciągnie cię od tych wszystkich aplikacji i mediów społecznościowych. Jednym ze sposobów, by poradzić sobie z uzależnieniem od smartfona raz na zawsze jest prowadzenie celowego i pełnego pasji życia.

 

3. Kup zwyczajny telefonu

Bez smartfonów. Bez iPhonów. Pamiętasz te czasy, kiedy telefonu używało się tylko w sytuacjach awaryjnych, albo kiedy chcieliśmy zaprosić kogoś do siebie? Założę się, że część z was pamięta czasy, kiedy telefony miało niewielu ludzi. Nie stanowiło to problemu dopóty, dopóki nie wydarzyło się coś złego i trzeba było zadzwonić na przykład na pogotowie lub policję. Ludzie byli zajęci innymi, bardziej interesującymi sprawami. Pomyśl teraz o współczesnym społeczeństwie. Jak często rozmawiasz z kimś podczas podróży, dojazdu do pracy, czy do szkoły? Odpowiedź wydaje się oczywista.

 

4. Nie korzystaj tak często z Facebooka

Lęk przed zostaniem pozbawionym telefonu to poważny problem. Działa na tej samej zasadzie co uzależnienie od narkotyków lub nikotyny. Palacze nie zauważają i nie rozumieją swojego problemu – podobnie my nie akceptujemy faktu, że nie możemy żyć bez smartfonów. Jeśli pragniesz zmienić swoje życie, sprzedaj swój drogi telefon, kup zwyczajny (i tani!) telefon i zacznij spędzać więcej czasu z przyjaciółmi w realu, zamiast komunikować się z nimi wyłącznie poprzez Facebooka. Jest mnóstwo cudownych ludzi, którzy mogą wnieść do twojego życia radość. Pogaduszki online są świetne, ale te na żywo są najlepsze!

 

5. Nie pozwól, żeby kontrolował cię strach.

I w końcu: nie pozwól, żeby opanował się lęk przed byciem bez telefonu. Uwolnij swój umysł. Odzyskaj radość z życia. Życie jest zbyt krótkie, by spędzać je przy smartfonie. Ludzie, którzy cierpieli z powodu uzależnienia od telefonu twierdzą, że żałują jednej rzeczy – zmarnowanego czasu. Mogę mówić tylko za siebie, ale sądzę, że smartfon to jeden z najgorszych wynalazków. Jest czasami użyteczny i pomocny, ale odpowiada za zrujnowanie wielu szczęśliwych żyć i związków. Dzieje się tak, bo pozwalamy naszym telefonom przejmować nad nami kontrolę.

 

Pokonanie nomofobii wymaga małych kroków. Zacznij powoli i zobacz, co możesz zrobić już teraz, aby ograniczyć ilość marnowanego czasu. Wygospodaruj trochę „czasu wolnego od telefonu”, tak by stopniowo dopasować się do prawdziwego życia. Kiedy kładziesz się spać, zostaw telefon w kuchni albo w salonie. Następnym razem, kiedy nagle obudzisz się w nocy, istnieje szansa, że nie będzie ci się chciało wstać i szukać telefonu w całym domu. Zamień swój modny smartfon na zwykły telefon przynajmniej na jakiś czas i sprawdź, czy bez niego będziesz czuł się lepiej.