Seriale młodzieżowe swoją prostą i zarazem ciekawą fabułą potrafią przyciągnąć widzów w każdym wieku. Bo przecież nie można wciąż oglądać „Gry o Tron” i „House of Cards”. Czasem potrzebne jest nam coś lżejszego, nie tak brutalnego i nie wymagającego nadmiernego myślenia, ale zarazem ciekawego i wciągającego. Mimo, że te produkcje kierowane są głownie do młodzieży szkolnej, to i starszego odbiorcę potrafią zatrzymać na dłuższy czas przed szklanym ekranem. Obecnie, znaleźć można wiele propozycji, począwszy od całkiem przyziemnych – traktujących o typowych problemach nastolatków, poprzez nieco mniej poważne na temat życia bogatej elity i skończywszy na serialach o tematyce kryminalnej, a nawet fantasy. W dzisiejszym wpisie bierzemy więc na tapetę najlepsze seriale dla nastolatek (i młodzieży). Poniżej znajduje się kilka propozycji, które warto sprawdzić, nawet jeśli tak jak ja już dawno nie jesteś nastolatką.
Najlepsze seriale dla nastolatek / młodzieży
1. Plotkara
Fabuła serialu opera się na książce Cecily von Ziegesar o takim samym tytule i przedstawia historie pławiących się w luksusach nastolatków, mieszkających w najbardziej zamożnej i wpływowej dzielnicy Nowego Jorku – Upper East Side. Tytułową Plotkarą jest tajemnicza blogerka, która na swojej stronie internetowej opisuje najbardziej pikantne szczegóły i skandale z życia uczniów pewnej prywatnej szkoły w Nowym Jorku. Jedną z głównych bohaterek jest Serena van der Woodsen, którą gra piękna Blake Livley. Serena wraca do rodzinnego miasta po pobycie w szkole z internatem. Rola Sereny otworzyła Blake drzwi do kariery i dzięki temu możemy ją oglądać w wielu innych interesujących produkcjach. Równie ważną, o ile nie najważniejszą postacią jest Blair (Leighton Meester), przyjaciółka Sereny. Oczywiście nie było by serialu gdyby nie Chuck (Ed Westwick) i Dan (Penn Badgley), towarzyszący przyjaciółkom i wprowadzającym niemały zamęt w ich życiu.
Serial pełen jest intryg, wątków miłośnych, burzliwych przyjaźni, atrakcyjnych młodych ludzi, olśniewających strojów od znanych projektantów i ciekawych ujęć miasta, więc stanowi nie tylko dobrą rozrywkę, ale jest także świetną ucztą dla oka.
2. 90210
„90210” to serial powstały na bazie wątków produkcji oryginalnej” Beverly Hills 90210” – tak zwany spin-off.
Rzecz dzieje się w bogatym Beverly Hills. Serial ten opowiada o typowych perypetiach opływających w luksusy nastolatków. Ogląda się go z przyjemnością, ponieważ pełen jest dynamicznych i oryginalnych postaci. Pokazuje, że ludzie nie są albo dobrzy, albo źli. Każdy z bohaterów ma drugą twarz i nawet najmilsza z początku postać może przekształcić się w naprawdę wredną osobę. Świetnie ukazuje jaka jest siła pieniądza i jak może on wpływać na życie człowieka. Bo przecież nie wszystko można kupić za szeleszczące banknoty.
Luksusowe są tu nie tylko samochody czy wielkie wille, ale też ciuchy i zwykłe gadżety. A prawdziwą wisienką na torcie jest muzyka. Nowoczesna i dobrze dopasowana do dynamiki serialu.
3. Pretty Little Liars (Słodkie kłamstewka)
„Pretty Little Liars” to także produkcja oparta na serii młodzieżowych bestsellerów. Książki napisała Sara Shepard, która ma również duży wpływ na wygląd serialu. Opowiada on o losach pięciu przyjaciółek, Spencer, Arii, Hanny, Emily i Alison. Pewnego dnia, jedna z nich (Alison) znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Po roku od jej zaginięcia pozostałe przyjaciółki dostają wiadomości od tajemniczej osoby, która podpisuje się jedynie literą „A”. W tych wiadomościach zawarte są mroczne sekrety naszych bohaterek. Będąc coraz bardziej wystraszone, ale też na tyle zdeterminowane, postarają się na własną rękę odkryć tożsamość prześladowcy. Lecz każda taka próba odsłania coraz to nowe wątki i tajemnice dziewcząt.
4. Pamiętniki wampirów
„Pamiętniki wampirów” to kolejny serial oparty o książkowe bestsellery. Ich autorką jest L. J. Smith. Pierwszym wątkiem z którym mamy do czynienia są miłosne perypetie między 17-letnią Eleną Gilbert a dwoma braćmi wampirami – Stefanem i Damonem Salvatore. Mogłoby się wydawać, że historia jakich wiele, ale po pewnym czasie dowiadujemy się, że Elena wygląda dokładnie tak samo jak żyjąca 150 lat temu Katherine, o którą także rywalizowali dwaj bracia. Produkcja ta z każdym odcinkiem robi się coraz ciekawsza, mroczniejsza i brutalna. Pojawia się wiele innych magicznych postaci. Wiedźmy, wilkołaki a nawet hybrydy wampirów z wilkołakami.
„Pamiętniki wampirów” to ciekawa pozycja dla fana wampirów, co prawda są tu nieco mniej krwiożercze niż w starszych produkcjach, ale wciąż warte obejrzenia.
5. Skins (Kumple)
„Skins” to brawurowa brytyjska produkcja opowiadająca o życiu nastolatków z Bristolu. To serial dla kogoś, kto ma dosyć przesłodzonych wątków i wydumanych problemów. Cała seria kręci się wokół grupy przyjaciół, ale każdy jeden odcinek przedstawia problemy oraz punkt widzenia innej postaci. Zachodzące między nimi relacje są niesamowicie skomplikowane, ale zarazem bardzo przyziemne.
Ogromną zaletą Skins’ów jest realizm. Aktorzy są nieznacznie starsi od granych przez siebie postaci. A swoje role odtwarzają bardzo prawdziwie i na wysokim poziomie.
W serialu mają miejsce nie tylko zabawne sytuacje, ale także smutne i szokujące. Są imprezy, narkotyki, seks i mnóstwo alkoholu. Bohaterowie używają niecenzuralnego języka, popełniają mnóstwo błędów, a życie nie szczędzi im zawodów i porażek.
6. Życie na fali
Twórca serialu „Życie na fali” – Josh Schwartz, kiedy rozpoczął pracę nad serialem miał zaledwie 26 lat i większość postaci wzorował na swoich znajomych. Dzięki niemu mogliśmy poznać historię Ryana Atwood’a, który został przyjęty pod dach mieszkającej w Kalifornii rodziny Cohen’ów. Szybko zaprzyjaźnia się z Sethem, synem Sandy i Kristen Cohen oraz mieszkającą w pobliżu Marissą Cooper. W serialu nie brakuje romansów, przyjaźni, tajemnic, rozstań, wzlotów i upadków młodzieńczego życia.
Serial warto zobaczyć, także ze względu na świetnie dobraną ścieżkę dźwiękową, korespondującą z pięknymi zdjęciami.
Role Rachel Bilson, Mischy Barton czy Adama Brody’ego pozwoliły stać się im bardziej rozpoznawalnymi aktorami, a serial był dla nich trampoliną do kariery.
7. Veronica Mars
Serial ten opowiada o młodej dziewczynie, która miała wszystko czego potrzebuje nastolatka. Chłopaka, popularność, cudowną rodzinę. Jednak po śmierci swojej najlepszej przyjaciółki zmieni się całe jej życie. Po szkole zaczyna pracować w agencji detektywistycznej i prócz rozwiązywania licznych spraw, jej głównym celem jest rozwikłanie tajemniczej śmierci przyjaciółki Lilly.
Produkcję zachowano w konwencji kryminału. Stał się on bardzo popularny i otrzymał wiele nagród i nominacji (aż pięć nominacji do nagrody Teen Choice Awards).
8. Kochane kłopoty (Gilmore Girls)
Serial ten opowiada o losach matki Lorelai Gilmore i jej córki Rory Gilmore. Lorelai pochodzi z bogatego domu. W wieku 16 lat zachodzi w ciąże, postanawia odejść od rodziców i radzić sobie sama. Połączenie matczynych obowiązków i pracy zarobkowej nie jest łatwe, więc wynika z tego wiele zabawnych sytuacji. Przez wiele lat życia we dwójkę, między matką a córką rodzi się unikalna więź, owocująca niezwykłą przyjaźnią.
Może się wydawać, że to kolejny lukrowany serial, ale warto zobaczyć choć kilka odcinków i wyrobić sobie własne zdanie. Cała historia okraszona jest błyskotliwym humorem. Odnaleźć tu można również ogromną dozę ciepła płynącą z relacji matki i córki.
9. The Carrie Diaries
„The Carrie Diaries” to prequel kultowego serialu o tytule „Seks w wielkim mieście”. Przedstawia on historię młodej Carrie Bradshaw. W „Seksie w wielkim mieście” gra ona jedną z głównych bohaterek, która mieszka w Nowym Jorku i pracuje jako felietonistka. Jednak zanim to wszystko się zaczęło, poznajemy jej szkolne perypetie i miłosne rozterki oraz początki pracy w Nowym Jorku. Cała akcja osadzona jest w latach 80- tych, na przedmieściach Connecticut i na Manhattanie.
Serial ten jest obowiązkową pozycją dla fanek „Seksu w wielkim mieście”. Możemy znaleźć w nim świetne ujęcia Nowego Jorku i mnóstwo kolorowych strojów znanych projektantów. Kolejną zaletą serialu jest genialna i niezwykle charyzmatyczna rola AnnaSophia Robb jako Carrie Bradshaw.
10. Glee
Serial opowiada o grupie amerykańskich nastolatków śpiewających w szkolnym chórze, ich problemach uczuciowych i pierwszych życiowych rozterkach. Niby nic nowego, ale pozory jednak mylą. Wszystkie postacie są odpowiednio przerysowane, a każda z nich posiada zupełnie różny charakter. I jak tu się wzajemnie dogadać?!
Marzeniem pewnego nauczyciela i dawnego członka klubu Glee, jest przywrócenie go do dawnej świetności, jednak nie będzie to takie proste, gdyż każda z postaci prócz borykania się z własnymi problemami, będzie musiała przeciwstawić się różnym intrygom.
Serial zachowany jest w konwencji musicalu, a jego tematyka porusza problemy dotyczące seksualności, kwestii rasowych oraz dotyczy wielu tematów z dziedziny socjologii.
Czytając ten artykuł można stwierdzić, że większość wymienionych pozycji jest do siebie podobna. Owszem, ale w każdej produkcji znajdzie się coś niepowtarzalnego. I jeśli tylko wybrany przez Ciebie serial nie pobija rankingów popularności, ale przyczynia się do tego, że nie możesz oderwać wzroku od ekranu, to jest warty przeznaczenia na niego swojego cennego czasu. A Wy Drodzy Czytelnicy, czy znacie jakieś inne seriale godne uwagi? Dajcie znać w komentarzach!
Aktualizacja 2.12.2017r.
Do mojej listy doszły kolejne dwa seriale, które bardzo chciałabym wam polecić, więc poszerzam listę o jeszcze 2 pozycje.
11. Riverdale
Serial produkcji CW (stacji, która stworzyła seriale Supernatural, Pamiętniki wampirów, Supergirl). Tej jesieni ruszył drugi sezon, który swoją premierę miał 11. października. Oba sezony można oglądać na platformie Netflix, gdzie odcinki pojawiają się tuż po amerykańskiej premierze. Jeżeli jesteście fanami Pretty Little Liars, to podejrzewam, że ten serial również przypadnie wam do gustu.
W małym miasteczku dochodzi do zagadkowej śmierci bogatego nastolatka. Jego siostra oraz koledzy ze szkoły skrywają pewne sekrety. Część z nich powiązana jest ze sprawą. W kolejnych odcinkach wychodzą na jaw tajemnice, które na pewno was zaskoczą. Obecnie kończę oglądać drugi sezon, ale już wiem, że mogę go wam polecić z czystym sumieniem.
12. Trzynaście Powodów (13 Reasons Why)
„Trzynaście powodów” to serial będący oryginalną produkcją Netflixa powstałą na podstawie powieści Jaya Ashera. Co ciekawe, jakiś czas temu w Empiku wpadła mi w ręce ta książka, ale opis na okładce (o ile dobrze pamiętam było tam coś o z duchach przeszłości) sprawił, że pomyślałam, że to jakiś kiepski horror dla nastolatków i odłożyłam ją z powrotem na półkę. Jakiś czas później serial poleciła mi znajoma i chwała jej za to, bo okazało się, że to jeden z dwóch najlepszych seriali, jakie obejrzałam w tym roku! Na pewno nie jest to kolejny lekki, zabawny serial dla nastolatków, a raczej obowiązkowa pozycja, którą powinien obejrzeć każdy kilkunastolatek oraz rodzic. To opowieść, którą warto zobaczyć, ponieważ opowiada o sytuacjach, które mogą i pewnie mają miejsce w dzisiejszych szkołach.
Serial opowiada historię nastolatki, która popełniła samobójstwo po przykrych przeżyciach, jakich doświadczyła ze strony osób z jej otoczenia. Dziewczyna pozostawiła po sobie kasety z nagraniami, w których opowiada o tym, dlaczego to zrobiła. Na każdej ze stron kaset opowiada o innym znajomym. Historie te na początku mogą wydać się dość błahe, ale każda kolejna kaseta szokuje coraz bardziej. Ludzie, którzy do tej pory nie zdawali sobie sprawy (albo mieli to gdzieś), jaki wpływ wywierają na jej życie, dopiero teraz zaczynają to rozumieć. Jest to również opowieść o tym, jak ludzie wokół radzą sobie z tym, co zaszło oraz wiedzą o tym, że gdyby tylko przykładali więcej uwagi do losów drugiego człowieka, mogliby zapobiec tragedii.
Serial zdobył uznanie krytyków, a także liczne grono widzów, dzięki czemu trzynastoodcinkowa seria będzie kontynuowana w drugim sezonie. Mam tylko ogromną nadzieję, że kolejny sezon zdoła utrzymać poziom pierwszego, który ustawił poprzeczkę bardzo wysoko.
Przeczytaj również:
8 drobnych zmian, dzięki którym będziesz szczęśliwsza
Co robić, żeby mieć więcej pieniędzy
najlepsze seriale dla nastolatek, najlepsze seriale dla młodzieży, top lista seriali dla nastolatek
Ja mam niezmiennie „Beverly Hills 90210” :) Porównywałam nawet te 2 seriale. Jestem ciekawa, czy oglądałaś też „stare” BH jesli tak, to jestem ciekawa Twojego zdania :)
Polecam Teen Wolf. Może pierwszy sezon nie zachwyca, ale potem robi się coraz lepiej.
Jeszcze go nie oglądałam. Dziękuję za polecenie! :-)
Dokładnie. Ja zaczęłam od ostatniego odcinka pierwszego sezonu i potem przeskok jakości jest niesamowity. Aż się miło patrzy. ;)
Jaki fandom? Ja zawsze Stydia. :P
fajny wpis
Oglądałam „Weronikę Mars” i gorąco polecam ten serial :) W moich czasach bardzo popularny był też serial „Pogoda na miłość” (One Tree Hill) oraz „Felicity”. Oczywiście kultowe Beverly Hills 90210 też oglądałam :)
Z tych seriali to oglądałam „Plotkarę” i „Pamiętniki” :)
Ze wszystkich wymienionych pozycji oglądam Gossip Girl, PLL oraz TVD. Zdarza mi się obejrzeć również serial podobny do Pamiętników Wampirów (w sumie trochę się ich tyczy) pt. The Originals. Bardzo fajny, z ciekawszą fabułą- to na pewno, choć nikt nie zastąpi Damona Salvatore. :) Z seriali może mniej odpowiednich dla nastolatek polecam American Horror Story oraz księżniczkowate, ale zarazem lekko sukowate panny z serialu Scream Queens (Królowe krzyku). :)
Zgadzam się ;) Ja bym bardzo chciała obejrzeć „Skins”,ale nie mam czasu. Na liście brakuje mi tylko „Teen Wolf”- to genialna historia o prawdziwej przyjaźni i prawdziwa emocjonalna karuzela- w jednym odcinku płaczesz i śmiejesz się na przemian. Nową wersję Beverly Hills oglądałam jeszcze w TV,pamiętam,że leciało rano i lubiłam oglądać do śniadania w wakacje ;)
Polecam Pretty Little Liars, super serial. Szkoda, że nie uwzględniłaś The Walking Dead wydaje mi się, ze też jest godny uwagi.
The Walking Deas uwzględniłam we wpisie o najlepszych serialach w ogóle, bo jest nie tylko dla nastolatków :-)
PRETTY LITTLE LIARS to najlepszy serial na świecie i odkąd go skończyłam to nie oglądam żadnego serialu bo nie dorastają PLL nawet do pięt. Jestem z tego też powodu nieco załamana bo chciałabym się wciągnąć w jakiś serial tak jak w PLL ale nie moge znaleźć nic tak wspaniałego. Moje życie nie ma sensu..
Polecam serial przeznaczeni (o kosmitach i miłości)
Dzięki <3
O matko, kto nie zna tych seriali :D PLL akurat nigdy nie lubiłam, nie potrafiło mnie wciągnąć. A Plotkare to chyba każdy widział po kilka razy :D
Ja właśnie kolejny raz oglądam Plotkarę :-)