Czy zauważyłaś, że w pewnych godzinach łatwiej jest ci się skupić, w innych potrzebujesz chwili przerwy, a o jeszcze innej porze łatwiej jest cię wyprowadzić z równowagi? Często mówi się, że nasz organizm dostosowuje się do natężenia światła, ale nie jest to do końca prawda. Zimą, kiedy wychodzimy rany do pracy jest jeszcze często ciemno i ciemno jest również, kiedy wracamy do domu. Nie oznacza to jednak, że zimą prawidłowo funkcjonujemy jedynie 8-9 godzin dziennie, a przez resztę dnia jesteśmy nie do życia.

Naukowcy już jakiś czas temu odkryli, że nasz wewnętrzny zegar biologiczny sterowany jest kilkudziesięcioma genami, które funkcjonują w komórkach nerwowych. Decydują one o różnych procesach zachodzących w organizmie o określonych porach doby. Informacja o aktywacji danego procesu dociera do ośrodków w mózgu, które uwalniają odpowiednie hormony, które z kolei wpływają na naszą wydajność i samopoczucie.

Jak wygląda to w praktyce? Sprawdź poniżej, jak wygląda dzienny rytm przeciętnego człowieka. Oczywiście nie dotyczy on osób, które są typowymi nocnymi markami i świetnie się czują pracując w nocy, ale w większości przypadków sprawdza się co do joty.

 

Na pełnych obrotach

czyli wszystko ma swój czas

 

Godzina 7:00-9:00 – namiętny poranek

Nie tylko mężczyźni mają największą ochotę na seks rano. O tej porze dnia poziom oksytocyny, czyli hormonu miłości jest w organizmie najwyższy. Odpowiada ona za zdolność osiągania orgazmu, ale również za poziom zaufania i przywiązania do ludzi. Poza tym steruje instynktem macierzyńskim. Dlatego rano warto nie tylko się kochać, ale również spędzić trochę czasu z dziećmi.

 

Godzina 9:00-11:00 – szczyt kreatywności

W tych godzina poziom kortyzolu (hormonu stresu) utrzymuje się na dość niskim poziomie, dzięki czemu łatwo jest ci się skupić. Zamiast więc marnować ten czas na oglądanie telewizji lub czytanie gazet, zrób coś kreatywnego. Poświęć ten czas na pracę, naukę lub planowanie czegoś ważnego.

 

Godzina 11:00-14:00 – maksymalne skupienie

O tej porze poziom melatoniny (hormon snu) jest już na maksymalnie niskim poziomie, dzięki czemu łatwo jest ci się skupić, a twój mózg pracuje na pełnych obrotach. Teraz możesz się zabrać za rozwiązywanie najtrudniejszych zadań. Dużo łatwiej będzie ci robić kilka rzeczy na raz, bo w tych godzinach masz najlepszą podzielność uwagi. Mniej trudności sprawi ci także rozwiązywanie problemów.

 

Godzina 14:00-15:00 – chwila na odpoczynek

Po obiedzie możesz poczuć się trochę ospała i ociężała. Nie zmuszaj się teraz do pracy, tylko daj sobie chwilkę na odpoczynek i regenerację sił. Możesz pooglądać telewizję, poczytać coś lekkiego i przyjemnego, przejść się na krótki spacer, a nawet zrobić sobie drzemkę.

 

Godzina 15:00-18:00 – czas na współpracę

O tej porze nie masz już tyle energii, co rano, ale dzięki temu, że poziom kortyzolu jest na niskim poziomie, dużo trudniej jest cię wyprowadzić z równowagi. Godziny te to idealna pora na trening, ponieważ zostało ci jeszcze trochę energii, a do wieczora jest jeszcze na tyle daleko, że nawet bardzo intensywne ćwiczenia nie zaszkodzą twojemu snu.

 

Godzina 18.00-20.00 – chwila dla ciebie

Jest to moment, kiedy poziom melatoniny w organizmie ponownie spada, dzięki czemu nie czujesz się już tak zmęczona. Co ciekawe, masz teraz najbardziej wyostrzony smak, więc jest to dobra pora na przygotowanie pysznej kolacji i zjedzenie jej w gronie rodzinnym. Ten czas możesz również przeznaczyć na posprzątanie domu lub odrobienie z dzieckiem pracy domowej.

 

Godzina 20.00-22.00 – czas na relaks

W tych godzinach poziom melatoniny zaczyna powoli wzrastać, a więc organizm przygotowuje się już do snu. Będzie ci teraz dużo trudniej się skupić. Poza tym zajęcia wymagające wysiłku intelektualnego lub fizycznego mogą sprawić, że ciężej będzie ci zasnąć. Jest to idealny moment na to, aby wziąć długą relaksującą kąpiel, obejrzeć coś w telewizji lub wyjść na spacer z psem. Jeżeli lubić ćwiczyć wieczorem, to staraj się wybierać ćwiczenia, które cię zrelaksują.