Istnieje powszechna opinia, że ludzie, którzy mówią sami do siebie to wariaci. Jednak szczerze mówiąc prawie wszyscy to robimy. Człowiek nie może przestać myśleć, a czym jest myślenie? To twój wewnętrzny monolog, który nigdy się nie kończy, czemu więc mówienie do siebie na głos miałoby być dziwne? No ok, jeżeli zaczniesz nagle mówić do siebie stojąc w kolejce w supermarkecie lub w autobusie pewnym ludzi, to będzie to dziwne, ale mówienie do siebie, kiedy jesteś sam jest tak naprawdę przydatne. Wielu światowej sławy geniuszy jak Einstein, też miało taki nawyk. Jest to w rzeczywistości cecha najbardziej inteligentnych ludzi. Dlatego jeśli nadal myślisz, że jesteś psychiczne chory, ponieważ często mówisz do siebie, to pocieszę Cię, że najprawdopodobniej wszystko z Tobą w porządku, a poniżej znajdziesz listę najważniejszych korzyści wynikających z tego przyzwyczajenia.

 

Mówienie do siebie – najważniejsze zalety

 

1. Uczysz się jak dziecko

Dzieci uczą się mówić poprzez słuchanie swoich rodziców i kopiowanie ich mowy. Mówią same do siebie bez obawy, że ktoś nazwie je obłąkanymi. Małe dziecko widzi jakiś nieznany proces i mówi otwarcie o jego zasadach i prawach. Mówi „Kiedy upadam to boli” i pamięta o tych słowach następnym razem, gdy upada. Tak samo jest z Tobą, gdy mówisz do siebie. W ten sposób lepiej zapamiętujesz informacje i kształcisz się.

 

2. Organizujesz swoje myśli

Wewnętrzny dialog jest przeważnie chaotyczny. Istnieje wiele zaciekłych myśli, które rozważasz w kółko, co niekiedy prowadzi do powstania prawdziwego bałaganu w Twojej głowie. Możesz trzymać swój umysł w ryzach poprzez mówienie do siebie na głos. Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu jest mówienie o nim na głos. Z reguły rozmawiamy z naszymi przyjaciółmi i rodzicami o wszystkim, ale jeśli jest to Twój osobisty problem, to możesz o nim porozmawiać sam ze sobą, prawda?

 

3. Zmuszasz mózg do wysiłku

Kiedy masz zadanie, z którym nie wiesz, jak sobie poradzić, mówienie do siebie może być tu również pomocne. W Twojej głowie znajduje się kilka pytań, na które sam możesz udzielić odpowiedzi po wypowiedzeniu ich na głos. Nasz mózg pracuje szybciej i bardziej efektywnie, kiedy słyszymy o tym problemie, a nie tylko o nim myślimy.

 

4. Możesz znaleźć wszystko, jeśli wiesz jak to wygląda

Jeśli zgubiłaś coś i nie możesz tego znaleźć już od dłuższego czasu, wymów na głos nazwę tego przedmiotu, a pomoże to Tobie w znalezieniu go. Rzecz w tym, że powinnaś być świadoma czego szukasz. W przeciwnym razie wypowiadanie nazwy tego przedmiotu spowolni Ciebie, ale nie pomoże. Kiedy na przykład szukasz cytryny i wypowiesz jej nazwę wizualizujesz ją sobie i możesz znaleźć ją szybciej, bo przypominasz sobie jej kolor, wygląd i być może przypomnisz sobie nagle, gdzie widziałeś ją ostatni raz. Wiem, że ten podpunkt może brzmieć trochę dziwnie, ale pomyśl, czy nie byleś kiedyś w takiej sytuacji, kiedy szukasz czegoś i nie możesz tego znaleźć, pytasz więc na przykład mamę, czy nie widziała przypadkiem Twojego, dajmy na to niebieskiego swetra i nagle momentalnie przychodzi Ci do głowy, gdzie może on być. Brzmi znajomo? :-)

 

5. Skupiasz swoją uwagę

Tak ciężko jest skupić swoją uwagę na jednej rzeczy, kiedy masz natłok myśli, a każda z nich może odciągać Cię od osiągnięcia celu. Najłatwiejszym rozwiązaniem tego problemu jest mówienie do siebie na głos celem uzyskania lepszej koncentracji. Powtarzaj w kółko, co musisz zrobić, a wówczas zaczniesz to robić automatycznie. Jest to pomocne w skupieniu uwagi na teraźniejszości i uniknięciu marzenia o przyszłości albo analizowania błędów z przeszłości.

 

6. Karmisz swoją kreatywność

Mówienie do siebie może mieć również pozytywny wpływ na Twoją kreatywność. Słyszysz swój własny głos, co pomaga Tobie w wymyślaniu wspaniałych i niepowtarzalnych pomysłów. Dzieje się tak, ponieważ gdy wypowiadasz coś na głos, robisz coś niecodziennego, co włącza „kreatywne działanie” Twojego mózgu. Mnóstwo pisarzy, piosenkarzy i artystów często mówi do siebie i w ten sposób inspiruje się.

 

7. Z łatwością określasz swoje cele

Czy zdarza się Tobie czasem, że czegoś chcesz, ale kiedy mówisz o tym komuś, zdajesz sobie sprawę, że w rzeczywistości nie jest to tym, czego potrzebujesz? Zrozumiałeś to w trakcie procesu mówienia tego. Chcesz wiedzieć, dlaczego? Dlatego, że usłyszałaś jak to brzmi. Kiedy wypowiadasz do siebie na głos swoje cele, możesz adekwatnie ocenić ich wartość. W ten sposób możesz z łatwością zdecydować, czego tak naprawdę chcesz od życia.

 

8. Przejmujesz kontrolę nad swoimi emocjami

Osoby, które mówią same do siebie mają większe szanse na przejęcie kontroli nad swoimi emocjami. Mówią o swoich osobistych trudnościach i bez problemu znajdują ich rozwiązania. Są oni w rzeczywistości swoimi osobistymi psychologami. Jeśli chcesz krzyczeć, bo ktoś Ciebie irytuje, zrób to natychmiast i w ten sposób uniknij kłótni z tą osoba. Znajdź ciche miejsce i porozmawiaj ze sobą. Uspokoisz się i błyskawicznie pozbędziesz się tych negatywnych emocji.

 

Jak się okazuje, Ci wariaci mówiący do siebie to bardzo inteligentne osoby. Nie ma potrzeby, by walczyć z tym przyzwyczajeniem, gdyż mówienie do siebie pomaga w rozwiązywaniu problemów, przygotowaniu listy swoich celów i przejęciu kontroli nad swoimi emocjami. Ci, którzy twierdzą, że ludzie mówiący wszystko na głos są chorzy psychicznie, po prostu nie zdają sobie sprawy z korzyści, jakie przynosi mówienie do siebie. Jeśli masz ten cudowny nawyk, prawdopodobnie jesteś mądrą, kreatywną i odnosząca sukcesy osobą.