W życiu chodzi o to, żeby być szczęśliwym. To właśnie uczucie szczęścia daje nam motywację, siłę i poczucie spełnienia. Jednak prawdziwą przeszkodą, którą sprawia, że może nam być ciężko stać się naprawdę szczęśliwymi ludźmi, mogą być błędne założenia na temat tego, skąd bierze się szczęście. Oto kilka typowych mitów na temat szczęścia, w które powinieneś jak najszybciej przestać wierzyć.

 

Mity na temat szczęścia

 

1. Pieniądze dają szczęście

To chyba najbardziej znany mit na temat szczęścia. Nie ulega wątpliwości, że pieniądze mogą dać krótkoterminowe uczucie szczęścia, jednak ulatnia się ono bardzo szybko. Nie należy zapominać, że pieniądze nie stanowią klucza do szczęścia, ponieważ tego, co rzeczywiście może sprawić, że będziemy czuli się szczęśliwi, nie da się kupić za żadne pieniądze. Jeśli bardziej zastanowimy się nad tą sprawą, to zdamy sobie sprawę, że pieniądze nie mogą zastępować rodziny, przyjaciół lub hobby. Nie bez powodu wiele bardzo bogatych osób jest najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na świecie.

 

2. Szczęście to stan umysłu

Czym jest szczęście? Czy naprawdę istnieje? Niektórzy ludzie uważają, szczęścia to tymczasowe uczucie, podczas gdy inni traktują je jako stan emocjonalny. Bardzo często wmawia się nam, że to tylko i wyłącznie od nas zależy, jakie samopoczucie panuje w naszej głowie. Obarczanie kogoś winą za to, że nie jest szczęśliwy i wmawianie mu, że szczęście to coś, co bez problemu można w sobie odnaleźć jest bardzo szkodliwe.

 

3. Nie bądź zbyt szczęśliwy

Ten mit to rzeczywiście sprzeczność. Jest to całkowicie normalne, że wyrażamy swoje emocje, uśmiech, żart i dzielimy się pozytywnym nastrojem z ludźmi wokół. Szczęście nie zostało ściśle zdefiniowane i nikt tak naprawdę nie wie, co to znaczy być szczęśliwym. Prawdę mówiąc, ludziom którym na nas zależy na pewno nie przeszkadza, to że jesteśmy bardzo szczęśliwi. Wprost przeciwnie – na pewno bardzo cieszą się oni z naszego szczęścia.

 

4. Będziesz szczęśliwy, gdy osiągniesz zamierzony cel

Prawie wszyscy przyznają, że uczucie szczęścia jest ściśle związane z osiąganiem zamierzonych celów. Często obiecujemy sobie, że staniemy się szczęśliwi, gdy nam się coś uda. W efekcie czujemy się nieszczęśliwi, dopóki nie osiągniemy celu. Co więcej, z takim podejściem możemy bardzo łatwo ponieść porażkę. Udowodniono, że cel można osiągnąć szybciej, jeśli jesteśmy szczęśliwi.

 

5. Szczęście nie jest dla każdego

Jestem pewna, że szczęście jest dla każdego i każda osoba bez względu na to, w jakich warunkach żyje i jaką ma sytuację życiową, może czuć się szczęśliwa.

 

6. Życzliwość dla innych uczyni cię szczęśliwym

Oczywiście, robienie dobrych rzeczy dla innych osób i wspaniały nastrój może sprawić, że twój dzień będzie lepszy, ale często zdarza się, że nasza życzliwość może być źle odebrana. Poza tym, jeśli cały czas dbamy o innych, to może zabraknąć nam czasu na nasze hobby i dzielenie się emocjami z ludźmi, których kochamy. Życzliwość sprawia wtedy, że czujemy się wyczerpani, ale nie jesteśmy w ogóle szczęśliwi.

 

7. Horoskopy

Dla zdecydowanej większości ludzi, horoskopy i gwiazdy mają wielkie znaczenie. Mogą one mieć duży wpływ na nasze samopoczucie, gdy przekazują nam pozytywne lub negatywne informacje. Dlatego warto nie wierzyć w horoskopy i przesądy i zamiast tego wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie kierować swoim życiem.

 

8. Musisz być doskonały

Wielu ludzi wierzy, że doskonałość jest niezastąpionym elementem szczęścia. Są chwile, kiedy myślimy, że nie zasługujemy, aby być szczęśliwymi, ponieważ często popełniamy błędy i czasem coś nam się nie udaje. Opierając swoje szczęście na perfekcji w szybki sposób zaczniemy odczuwać przygnębienie i stracimy nadzieję, że uda się to osiągnąć. Po prostu bądź sobą i nie bój się popełniać błędów.