Man bun, czyli męski kok to kolejny kontrowersyjny trend w modzie. Skąd się wziął i jaki stosunek mają do niego panie? Zagadkowy, nieoczywisty, odkryty na nowo, a może niemęski i kiczowaty?

Jak wygląda męski kok? Najczęściej są to dłuższe włosy na czubku głowy, związane w ciasny węzeł (w przeciwieństwie do końskiego ogona). Wszystkie włosy mogą być równej długości, chociaż popularna jest wersja z przystrzyżonymi na krótko lub wygolonymi bokami – tak zwany semi-bun. Kitce na czubku głowy często towarzyszy zarost w postaci bujnej brody. Męskie koki występują w rozmaitych odmianach: mogą być wiązane wysoko, nisko, na “ananasa”, “na samuraja”, inaczej będą wyglądały na włosach prostych, inaczej na kręconych. Dla lepszego efektu panom poleca się stosowanie lakierów do włosów i nabłyszczaczy, a zainteresowani znajdą na youtube filmiki instruujące jak poprawnie wykonać dany kok.

Trend pojawił się już w roku 2013, jednak to rok 2014 i 2015 uważa się za przełomowy dla tej niecodziennej fryzury. Swój udział w popularyzowaniu męskich koków mają z pewnością celebryci. David Beckham nosił tę fryzurę już w roku 2003, nieżyjący już Heath Ledger w 2006.
Do grona męskich gwiazd, które upodobały sobie to, do niedawna zarezerwowane dla kobiet uczesanie, należy także Leonardo DiCaprio, Orlando Bloom, Jared Leto, Colin Farrel, Josh Holloway, czy znany z popularnego serialu “Gra o Tron” Kit Harrington. Lista jest długa i ciągle dołączają do niej kolejni panowie.

Skąd moda na męskie koki? Być może jest to próba odejścia od popularnej przez kilka ostatnich lat fryzury “długo z góry, krótko po bokach”. Była ona nawiązaniem do klasycznego uczesania mężczyzn z lat 50 (ponoć niemałą rolę odegrał tutaj serial Mad Men) i wymagała codziennej stylizacji oraz regularnych odwiedzin u fryzjera. Przyglądając się bliżej męskim kokom zauważymy, że to po prostu niestrzyżone przez kilka miesięcy uczesanie a la Macklemore.

Przeprowadzane wśród płci pięknej ankiety na temat męskich koków ankiety dają zróżnicowane odpowiedzi. Część pań jest zdania, że męski kok to uczesanie zbyt kobiece i deklaruje, że nie umówiłaby się z mężczyzną noszącym kok oraz powątpiewa, czy ich obecny partner wyglądałby atrakcyjnie w takiej fryzurze. Na kobiecych blogach powstają wpisy, które wręcz demonizują koki, upatrując w nich przyczynę zniewieścienia mężczyzn. Na Facebooku założono nawet profil poświęcony męskiemu kokowi, nazywając go przewrotnie “fryzurą do trepanacji czaszki”. Sytuacja, w której to mężczyzna ma bujniejsze włosy od swojej partnerki, używa kosmetyków do stylizacji i poświęca swojej fryzurze i zarostowi więcej czasu niż ukochanej, większości kobiet nie wydaje się zachęcająca, co nie powinno dziwić. Klasyka, wygoda i prostota rzadko są jednak domeną męskiej mody i najwyraźniej tak jest również w tym wypadku.

 

Męski kok – hot or not?

man bun

meski kok

męski koczek

męski kok orlando bloom

 

Na koniec zostawiam wam z demotywatorem, z który ja osobiście zgadzam się w 100% :-)

A co Wy sądzicie o męskich kokach?

czy kobietom podoba się męski kokŹródło: demotywatory.pl