Rumianek pospolity jest rośliną wyjątkowo popularną w całej Europie, ale spotkać ją można również w Azji oraz w Ameryce Północnej. Jest jednym z tych darów natury, z których człowiek od wieków korzysta bardzo chętnie. W jaki sposób?
Rumianek pospolity, czyli jednoroczna roślina w charakterystycznych pędach i koszyczkach kwiatowych, wykorzystywana jest z powodzeniem jako naturalny lek na wiele przypadłości. Od dawna wiadomo, że rumianek skutecznie pomaga w walce z kolką, wiadomo też, że wspiera on osoby żyjące w stresie oraz walczące z bezsennością. Warto pamiętać, że pospolity rumianek to jednocześnie niezwykła roślina kosmetyczna, która każdemu z nas może pomóc w walce o piękniejszy wygląd. W jaki sposób z niezwykłych właściwości tej rośliny korzysta kosmetyka naturalna?
Rumianek pospolity, jako roślina kosmetyczna, wykorzystywany jest przede wszystkim jako dodatek do kremów oraz mydeł. Spotyka się go również w wielu szamponach oraz płynach do kąpieli. Dlaczego kosmetyka naturalna wykorzystuje go w taki właśnie sposób? Bo olejki lotne pozyskiwane z rumianku mają wyjątkowo korzystny wpływ na skórę. Oczyszczają ją, wspierają proces jej regeneracji, przyspieszają też proces gojenia się niewielkich ranek. Niezwykłe właściwości rumianku sprawiają, że ta roślina kosmetyczna jest też cennym dodatkiem do wielu domowych maseczek kosmetycznych.

Popularne są również domowe płukanki do włosów. Dzięki nim włosy są bardziej elastyczne i błyszczące, nabierają też atrakcyjnej barwy. Rumianek ceniony jest przecież jako jeden z naturalnych rozjaśniaczy do ciemnych włosów oraz środek, który wzmacnia kolor jasnych włosów. Rumianek pospolity jest jednocześnie jednym z popularniejszych dodatków do kąpieli, jakie zna współczesna kosmetyka naturalna. Kąpiel z dodatkiem rumianku pomaga oczyścić skórę, choć szczególnie polecana jest ona tym, którzy mają poważne problemy z owrzodzeniami oraz z wysypkami. Dla nich rumianek pospolity stanie się z pewnością cennym sojusznikiem nie tylko w walce o lepszy wygląd, ale przede wszystkim w walce o zdrowie.

 

Maseczka z rumianku

Maseczka z rumianku pospolitego skutecznie oczyszcza skórę. Zapewnia jej też doskonałą ochronę przed stanem zapalnym. Maseczka oczyszczająco-przeciwzapalna z rumianku to jeden z cenniejszych kosmetyków domowej roboty, jaki można wykorzystać do walki o piękniejszy wygląd i zdrowszą skórę. Przygotowanie takiej maseczki nie powinno nikomu sprawić problemów, a skutki jej działania mogą pozytywnie zaskoczyć. W jaki sposób powstaje ta niezwykła maseczka z rumianku?

 

Przepis na maseczkę rumiankową

Przepis jest bardzo prosty. Podstawowym składnikiem są tu suszone kwiaty rumianku pospolitego (100g), które zalewa się wrzącą wodą. W ten sposób powstaje papka, którą należy odstawić na bok na 10 minut. Tak przygotowana maseczka po ostudzeniu powinna zostać nałożona na kawałek gazy, którym okrywa się najważniejsze części twarzy: czoło, nos, brodę oraz policzki. Warto też maseczkę taką nałożyć na szyję i dekolt – ważne, a często niestety pomijane w czasie kosmetycznych zabiegów fragmenty ciała, który często zdradzają nasz prawdziwy wiek i na których wszelkiego rodzaju zaniedbania odbijają się wyjątkowo mocno. Maseczkę pozostawiamy na 20 minut, po czym dokładnie spłukujemy.
Prosty przepis na maseczkę rumiankową może się sprawdzić w wielu sytuacjach. Tam, gdzie skóra jest zanieczyszczona, rumianek jako naturalny kosmetyk sprawdza się wręcz doskonale. Jeżeli znacie ten przepis, to koniecznie dajcie znać, jak ta maseczka sprawdza się u was, a jeżeli nie, to wypróbujcie ją koniecznie!