Na pewno słyszałaś je już milion razy – osłuchane, oklepane teksty, które dobrze znamy, ale nie zawsze wierzymy, że mówią prawdę. Mądrości życiowe, które brzmią dość podniośle, ale czy mają jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości? Sprawdź moje zdanie na ich temat :-)

 

Mądrości życiowe

Z pozoru banalne, a jednak zawsze się sprawdzają

 

1. Szczęście jest w twoich rękach

Nie polegaj na nikim innym w sprawie własnego szczęścia. Jesteś jedyną osobą odpowiedzialną za własne szczęście. Jeśli ty nie będziesz potrafiła go stworzyć, nikt tego nie zrobi. Grunt to znajdować pozytywy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Możesz być szczęśliwa nawet jeśli wszystko i wszyscy są przeciwko tobie.

 

2. Cierpliwość zawsze zostaje wynagradzana

Nie ma znaczenia, co zdarzyło się dzisiaj – jutro może przynieść szczęście i sukces do twojego życia. Ciężkie czasy i tak przeminą, więc cierpliwość jest kluczem do spokojnego umysłu i życia. Kiedy byłam dzieckiem, moja rodzina przetrwała wiele trudów, ale pozostaliśmy nieugięci. Moi rodzice nauczyli mnie, że żadna przeszkoda nie jest powodem do utraty zapału.

 

3. Niezależność jest kluczowa

Każda kobieta zasługuje na bycie niezależną. Jeśli ktoś kradnie twoją wolność i stara się uczynić się uległą, to dlatego, że mu na to pozwalasz. Silne kobiety robią to, co dyktują im pragnienia ich serc, i jeśli ktoś stara się powstrzymać je przed osiągnięciem celu, po prostu pozbywają się tej osoby, ze swojego życia. Sporo czasu zajęło mi zrozumienie tej prawdy, ale od kiedy zmieniłam swoje życia i stałam się osobą niezależną, jestem naprawdę szczęśliwa.

 

4. Silna kobieta może być też czasami słaba

Moja mama jest jedną z najsilniejszych kobiet jakie zna, ale nie jest tak rygorystyczna, samolubna i pozbawiona serca, jak myśli wielu ludzi. Jest bardzo wrażliwa i współczująca. Wie i czuje, kiedy mnie przytulić i kiedy mnie pochwalić. Pamiętam, że widziałam ją płaczącą cicho, kiedy to ja czułam się chora i przygnębiona, albo kiedy ktoś inny z rodziny miał problemy. Silna kobieta może być zarazem delikatna i nieugięta. Wie, kiedy zdusić emocje i kiedy pozwolić łzom płynąć, by poczuć się lepiej. Płacz nie jest znakiem słabości – oznacza, że po prostu jesteśmy ludźmi.

 

5. Nie oglądaj się za siebie

Nie ma sensu rozpamiętywać przeszłości. Idź naprzód, a w przeszłość spoglądaj tylko wtedy, kiedy musisz nauczyć się czegoś cennego i wyciągnąć wnioski. Co się stało, to się nie odstanie. Nie możesz zmienić przeszłości, choćbyś nie wiem, jak się starała. To lekcja, której moja mama udzieliła mi jeszcze w dzieciństwie.

 

6. Dbaj o swoją godność

Nie jest łatwo być kobietą. Nasze opinie się często ignorowane lub niedoceniane i czasami nie potrafimy niczego udowodnić. Mamy problemy z osiąganiem swoich ambitnych celów i pozycji zawodowej. Dziewczęta, które zostały wychowane przez silne matki zazwyczaj mają większe szanse na zostanie liderkami, bo wiedzą, jak bronić swoich praw i podążać za marzeniami, wbrew stereotypom i przeszkodom. Nie pozwalają, by mężczyźni wyśmiewali ich marzenia lub lekceważyli ich siłę. Silne kobiety widzą, że nie są słabsze od mężczyzn. Właściwie, to jesteśmy równi, bo są sytuacje, w których to kobiety są silniejsze, prawda? Niestety, wielu mężczyzn wciąż tego nie rozumie.

 

7. Kochaj samą siebie

Silna kobieta ma wysoką samoocenę i jest pewna siebie. To nie znaczy, że jest arogancka. Po prostu ma moc i siłę, by wierzyć w samą siebie i kochać siebie, kiedy nie robi tego nikt inny. Najpierw naucz kochać się samą siebie, nawet jeżeli masz wiele wad i kiedy cały świat sprzysiągł się przeciwko nim. Szacunek i miłość do samej siebie to klucz do prawdziwej miłości i sukcesu.