Wiele osób ślepo podąża za różnymi trendami żywieniowymi. Niektórzy rezygnują z jedzenia mięsa albo spożywania jakichkolwiek produktów odzwierzęcych wcale nie z powodów etycznych albo dla zdrowia. Robią to po to, by po prostu wpasować się w społeczeństwo i nie odstawać od swoich znajomych lub członków rodziny. Inni z kolei przestają jeść śniadania, mimo iż do tej pory świetnie się po nich czuli. Czy aby na pewno jest to jednak wskazane?

Kiedy jeść śniadanie, a kiedy można sobie pozwolić na to, by z niego zrezygnować?

Jedzenie śniadań na pewno jest wskazane w przypadku sportowców i to nawet sportowców amatorów, którzy może nie startują w zawodach, ale i tak dosyć ciężko trenują – wykonują trzy lub cztery treningi w tygodniu trwające dłużej niż półtorej godziny, a do tego sporo się ruszają, często spacerują w ciągu dnia lub na przykład wykonują pracę fizyczną. Brak śniadań u takich osób zdecydowanie pogarszał wyniki sportowe. Ponadto okazuje się, że trenowanie na czczo wcale nie jest takie dobre i to nawet w kontekście chęci spalania tkanki tłuszczowej, dlatego jeśli ma się w planach poranny trening, lepiej mimo wszystko zjeść przed nim jakieś zdrowe śniadanie, choćby coś małego i lekkiego, takiego jak koktajl na bazie banana, płatków owsianych i świeżych liści szpinaku.

Przeczytaj również: Z czym jeść jogurt naturalny

Posty przerywane, w których bardzo często opóźnia się porę pierwszego śniadania, mogą okazać się niewskazane dla kobiet mających zaburzenia miesiączkowania lub tych, które na te zaburzenia są narażone. W przypadku gdy dochodzi do braku owulacji lub zaburzeń cyklu, warto rozważyć powrót do jedzenia posiłków o “standardowych” porach, a pierwszy z nich spożywać do godziny od wstania z łóżka. Zaburzenia miesiączkowania biorą się z zaburzeń hormonalnych, a jak się okazuje, problemy z hormonami zwykle są niestety ściśle powiązane z prowadzonym stylem żywienia.

A co jeść na śniadanie, jeżeli już dojdzie się do wniosku, że nie chce się z niego zrezygnować? Możliwości jest wiele, dlatego typ posiłku śmiało da się dopasować do osobistych preferencji. Niektórzy czują się najlepiej po niskokalorycznych śniadaniach na słodko, inni po tych wytrawnych. Równie dobrym wyborem będzie owsianka z orzechami i owocami, co jajecznica z dodatkiem wędzonego łososia i pomidorków koktajlowych.