Mówi się, że sport to zdrowie, ale prawda jest taka, że wiele osób (o ile nie większość) nie uprawia go wcale z myślą o poprawie odporności czy też wzmocnieniu układu krwionośnego, a celem pozbycia się zbędnych kilogramów, wyszczuplenia ciała i uzyskania zgrabniejszej i atrakcyjniejszej sylwetki. Nie ma zresztą niczego złego w traktowaniu ćwiczeń jak narzędzia do spalania kalorii. Jakie ruchy wykonywać, by najefektywniej radzić sobie ze zbędnym tłuszczykiem i efektywnie przepalać go właśnie na sali fitness? Sprawdź poniżej, jakie proste ćwiczenia spalają najwięcej kalorii.

Ćwiczenia, dzięki którym spalisz dużo kalorii


1. Skakanie na skakance

Absolutnym mistrzem w kontekście spalania nadmiarowych kilogramów jest… skakanie na skakance. Ten jakże prosty ruch, kojarzący się bardziej z dziecięcą zabawą niżeli prawdziwymi ćwiczeniami, wbrew pozorom jest niezwykle wymagający i męczący, co zresztą wykorzystują sportowcy zajmujący się najróżniejszymi dyscyplinami, sięgając po skakankę podczas rozgrzewki w celu przygotowania ciała do dalszego wysiłku. Godzinne lekkie skakanie to szansa na przepalenie nawet pięciuset czy sześciuset kalorii, a im intensywniej będzie się skakać, tym ta liczba będzie wzrastać, choć oczywiście trudno skakać ciągiem, dlatego w trakcie tej aktywności krótkie przerwy między kolejnymi cyklami skoków są jak najbardziej wskazane.


2. Bieganie

A jeśli nie skakanie, no to może bieganie? Jest to jeden z lepszych i prostszych, a jednocześnie mocno niedocenianych sportów, który już podczas jednej godziny umożliwia spalenie od czterystu do nawet tysiąca kalorii. Sporo zależy od tego, z jaką wagą się startuje, jaką ma się kondycję i jak szybko się biegnie oraz w jakim tętnie wykonuje się bieg, choć paradoksalnie wcale nie należy dążyć do uzyskania jak najszybszego przepływu krwi w tętnicach, albowiem bieg o umiarkowanej intensywności działa dużo lepiej na tkankę tłuszczową niżeli bieg w bardzo szybkim tempie, podczas którego energia będzie czerpana bardziej z glikogenu mięśniowego i glukozy zamiast bezpośrednio z tkanki tłuszczowej.


3. Jazda na rowerze

Jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii poza bieganiem i skakaniem na skakance? O dziwo rower też jest naprawdę świetnym narzędziem wyszczuplającym, jeśli tylko potrafi się go dobrze wykorzystać i nie używa się go wyłącznie podczas spokojnych rekreacyjnych przejażdżek. Od takiej “zwykłej” jazdy jeszcze lepiej działa natomiast spinning, który jest specjalną odmianą zajęć fitness, polegającą na wykonywaniu energetycznych układów choreograficznych na rowerkach przeznaczonych do szybkiej jazdy. Na taki spinning można się zapisać normalnie na siłowni albo w klubie fitness. Przykładowe filmiki z podobnymi ćwiczeniami są dostępne w Internecie, więc jeśli tylko dysponuje się własnym rowerkiem do szybkiej jazdy, wystarczy odpalić sobie jeden z klipów i rozpocząć intensywną przejażdżkę, która na pewno da ciału nieźle popalić.


4. Trening siłowy

Jednoczesne spalanie tkanki tłuszczowej i budowanie masy mięśniowej jest natomiast możliwe wyłącznie za sprawą treningu siłowego. Aby maksymalnie wykorzystać czas przeznaczany na ćwiczenia, najlepiej sięgnąć po wolne ciężary lub ewentualnie przerzucić się na maszyny przeznaczone do wzmacniania mięśni. Siłownia doskonale wpływa na ciało, bo modeluje je zdecydowanie najefektywniej spośród wszystkich sportów. Ponadto dźwiganie ciężarów także spala sporo kalorii, więc jak najbardziej można je wykorzystać do odchudzania – nie tylko na masie, ale i na redukcji.

Przeczytaj również: Czym wspomóc dietę i ćwiczenia?