Każdego roku niedługo przed nastaniem lata wiele osób zaczyna przyglądać się swojej sylwetce. Zdarza się, że po okresie zimowym pojawia się trochę nadprogramowych kilogramów, dlatego najwyższa pora, aby zadbać o ciało. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci spalić tkankę tłuszczową z okolic brzucha. 

Otyłość brzuszna – czemu jest groźna?

Tylko sześć krajów europejskich wyprzedza Polskę pod względem liczebności osób otyłych i z nadwagą. Akurat w tym przypadku warto byłoby być na szarym końcu. W naszym kraju otyłość brzuszna dotyka 40 proc. kobiet oraz 28 proc. mężczyzn. Ten rodzaj otyłości stwierdza się poprzez zmierzenie obwodu pasa. Masa ciała i BMI nie mają tutaj znaczenia. Można mieć prawidłową wagę, a równocześnie obwód pasa przekraczający wyznaczoną normę. U kobiet otyłość brzuszną stwierdza się, gdy obwód jest równy lub większy 80 cm, a u mężczyzn równy lub przekraczający 94 cm. 

Zastanawiasz się, jak powstaje otyłość brzuszna? Przyczyny tkwią w poziomie hormonów i są związane z płcią. U mężczyzn tłuszcz odkłada się zwykle właśnie w okolicach brzucha, a u kobiet najczęściej wokół bioder, ale w okresie menopauzalnym również na brzuchu z powodu obniżonego poziomu estrogenów. Zwiększenie liczby centymetrów w obwodzie brzucha zwiększa ryzyko insulinooporności, cukrzycy, chorób nerek, stłuszczenia wątroby, bezdechu sennego, nadciśnienia, miażdżycy, zawału serca, a także wielu nowotworów.

Ćwiczenia na brzuch

Jakie ćwiczenia na brzuch są zalecane przez trenerów? Czy ćwiczenia na brzuch w domu zapewniają takie same efekty jak ćwiczenia na brzuch na siłowni? Musisz wiedzieć, że najlepsze rezultaty uzyskasz, urozmaicając swoją aktywność. Nieważne, gdzie trenujesz, lecz poprawność wykonywanych ruchów. Wypróbuj ćwiczenia na brzuch na stojąco. Sięgając po sztangę lub ciężarki, wzmocnisz równocześnie górną część ciała. Uaktywnij mięśnie proste, skośne i poprzeczne poprzez urozmaicone ćwiczenia na brzuch i boczki. Podczas treningu wzmocnisz mięśnie oraz wymodelujesz sylwetkę. 

Zaplanuj serie powtórzeń, korzystając z programu treningu zamieszczonego tutaj: https://centrumrespo.pl/atlas/kategoria/brzuch/. Możesz ćwiczyć na różne sposoby. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie przyrządów sportowych. Ćwiczenia z gumą na brzuch są odpowiednie nawet dla początkujących, a zapewniają fantastyczne rezultaty. Poza tym warto postawić na ćwiczenia na brzuch i pośladki. Wyrzeźbisz dwie partie ciała za jednym zamachem. Najlepsze ćwiczenia na brzuch nie powodują spalania tkanki tłuszczowej w tej okolicy, lecz pomagają budować mięśnie i rzeźbić sylwetkę. Bez względu na to, jakie ćwiczenia na brzuch wybierzesz, zawsze o nich pamiętaj. Mocniejsze mięśnie brzucha wpływają na lepszą postawę ciała.

Dieta na brzuch

Otyłości brzusznej sprzyja spożywanie wysokoprzetworzonych produktów. Dostarczanie organizmowi dużej ilości tłuszczu oraz cukrów prostych sprawia, że rozwija się stan zapalny i dochodzi do zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Jeżeli dotknęła Cię otyłość brzuszna, dieta powinna rozpocząć się od eliminacji wysokokalorycznych przekąsek. Nie tylko przekąski, ale też zajadany nimi stres sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Przewlekły stres wpływa na podniesienie poziomu kortyzolu, co sprzyja jeszcze większemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Zastanawiasz się w związku z tym, jak pozbyć się „oponki”? Przejdź na stronę https://centrumrespo.pl/dieta/jak-zrzucic-brzuch/ i sprawdź nasze wskazówki. Musisz wiedzieć jednak, że nie istnieje coś takiego jak dieta na brzuch. Spalanie tkanki tłuszczowej nigdy nie następuje w jednym, wybranym miejscu. Dieta powoduje chudnięcie całego ciała. Dlatego najważniejsze zalecenie to dobrze zbilansowane posiłki oraz ujemny bilans kaloryczny. 

Czy da się szybko zrzucić brzuch?

Nie wiesz, jak szybko zrzucić brzuch? Droga na skróty nie istnieje, dlatego uzbrój się w cierpliwość. Pilnuj diety i zadbaj o aktywność ruchową. Zastanawiasz się, jak zrzucić brzuch i boczki równocześnie? Zerknij do ćwiczeń, które znajdziesz w jednym z wcześniejszych akapitów. Aby jak najszybciej zrzucić brzuch, nie można stosować głodówek. Połączenie ujemnego bilansu kalorycznego i aktywności ruchowej to najlepsze rozwiązanie.