Początek nowego roku szkolnego lub akademickiego może być sporym wyzwaniem dla osób rozpoczynających naukę w nowej szkole, w której nie mają jeszcze żadnych przyjaciół. Wielu osobom nawiązywanie nowych znajomości nie przychodzi zbyt łatwo. Jeśli należysz do grona tych osób, nie martw się, ponieważ istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci łatwiej nawiązywać znajomości.

 

Jak znaleźć przyjaciół?

1. Nie szufladkuj się
Często zdarza się, że dzieci i nastolatki mają ustaloną klasyfikację samych siebie. Są wygrani i przegrani, popularni i niepopularni, bogaci i mniej zamożni, słabe i silne typy osobowości. Może Ci się wydawać, że Twoje możliwości zależą od typu, do jakiego przynależysz, tak więc jeśli nie jesteś popularny, nie zdobędziesz przyjaciół. Wyzbądź się takiego sposobu myślenia i nie trzymaj się kurczowo tych klasyfikacji. Wówczas nie będziesz mieć żadnych uprzedzeń dotyczących swoich indywidualnych umiejętności.

 

2. Rozmowa, rozmowa, rozmowa
W znalezieniu nowych znajomych pomoże Ci rozmawianie z jak największą liczbą osób. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo na 100% czy kogoś lubisz czy nie, dopóki z nim nie porozmawiasz. Większość moich przyjaciół to osoby, które poznałam zupełnie przypadkiem i zapytałam o coś, co w efekcie doprowadziło do powstania naszej długotrwałej przyjaźni. Nie bój się rozmawiać z osobami, które wydadzą się Tobie interesujące, bo z im większą liczbą ludzi rozmawiasz, tym większa szansa, że poznasz wiele fajnych ludzi.

 

3. Bądź dobrym przyjacielem
Prawdopodobnie chcesz mieć dobrego przyjaciela, prawda? W takim razie, jeżeli oczekujesz od kogoś, że będzie dla Ciebie dobrym przyjacielem, to Ty sam powinieneś starać się takim być? Postaraj się być osobom, na której zawsze można polegać, wówczas nie będziesz miał żadnych trudności, by nawiązać przyjaźń z kimś, kogo lubisz. Jeśli jesteś osobą, z którą każdy chce przebywać, nigdy nie będziesz samotny, więc postaraj się być pozytywną i uprzejmą osobą.

 

4. Bądź sobą
Nie da się znaleźć przyjaciół, udając kogoś, kim się nie jest. Nie ma potrzeby by skrywać swoją unikalną indywidualność, gdyż w ten sposób znajdziesz przyjaciela tylko dla „fałszywej siebie”. Bądź zawsze sobą, a uda Ci się zaprzyjaźnić z osobami, z którymi na prawdę będziesz miał wspólny język.

 

5. Używaj mediów społecznościowych
Możesz używać mediów społecznościowych, by znaleźć ludzi, którzy mają takie same zainteresowania i hobby jak ty. Wielu osobom szczególnie tym nieśmiałym, dużo łatwiej jest zaprzyjaźnić się w sieci, niż w realu. Facebook, Instagram, Twitter, to tylko niektóre z portali społecznościowych, na których możesz znaleźć potencjalnych przyjaciół.

 

6. Nie martw się tym ilu masz przyjaciół
Bycie „popularnym” typem, nie zawsze oznacza nie posiadanie ogromnej ilości przyjaciół. Możesz mieć kilku wspaniałych przyjaciół, ale nadal chcieć mieć ich więcej, bo inni twierdzą, że masz ich za mało. Nie słuchaj takich bzdur. Tylko ty możesz decydować o tym, ilu powinieneś mieć przyjaciół. Tak naprawdę lepiej mieć jednego czy dwóch prawdziwych przyjaciół niż otaczać się setką fałszywych osób.

 

7. Mów o swoim prawdziwym „ja”
Nigdy nie ukrywaj swoich zainteresowań, gdy poznajesz kogoś, z kim chciałbyś się zaprzyjaźnić. Nigdy nie próbuj też przypodobać się komuś, udając, że interesują Was takie same rzeczy.

 

Nie ważne jak bardzo popularny jesteś, zawsze znajdą się ludzie, z którymi masz coś wspólnego i którzy są gotowi zostać twoimi przyjaciółmi. Nie próbuj być kimś, kim nie jesteś w rzeczywistości, a na pewno prędzej przy później poznasz ludzi, z którymi nawiążesz ciekawe znajomości.