Słońce pojawia się na niebie coraz częściej, a my powoli zaczynamy myśleć o wakacjach i odpoczynku. Marzenia wydają się być całkiem przyjemne dopóki nasza wyobraźnia nie postanowi przypomnieć nam o plażowaniu i… konieczności założenia stroju kąpielowego.

To normalne, że po zimie nasze ciało jest w nieco gorszej kondycji, warto jednak wprowadzić odrobinę aktywności do planu dnia, by móc w pełni cieszyć się słońcem i wakacjami. Najprostszym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów jest regularne bieganie, które oprócz poprawienia naszej kondycji usprawni układ wydalniczy i pomoże pozbyć się z organizmu nagromadzonych toksyn.

 

Jak zacząć biegać?

 

1. Ekwipunek biegacza

Specjalne obuwie jest koniecznością, nawet jeśli w okolicy masz miękki grunt nadający się do biegania. Jeśli jednak chcesz biegać po asfalcie, to tym bardziej powinieneś zaopatrzyć się w buty do biegania amortyzujące uderzenia, w przeciwnym wypadku możesz nabawić się problemów ze stawami. Ubranie powinno być przewiewne, ale dosyć ciepłe, w ten sposób zwiększysz korzystny wpływ wysiłku fizycznego na swoje zdrowie. Osobiście nie znoszę biegać w spodniach dresowych i zawsze do biegania zakładam legginsy, które ciasno przylegają do skóry.

 

2. Zacznij spokojnie

Na początku dobrze jest łączyć bieg z marszem i pamiętać, by ścigać się wyłącznie z samym sobą. Widzisz wysportowaną osobę wyprzedzającą cię bez większego wysiłku? To świetna motywacja do regularnych ćwiczeń, ale w żadnym wypadku nie należy próbować prześcignąć kogoś takiego. Pamiętaj, że jeśli włożysz w treningi dużo pracy, wkrótce sam będziesz mógł biegać szybciej i bez większego wysiłku. Ważne jest również, by podczas biegu przez cały czas nabierać powietrze nosem, przez oddychanie ustami możesz się rozchorować. Jeśli nie dajesz rady, czujesz że się dusisz – zatrzymaj się, odpocznij. Każdy kolejny dzień przybliża cię do celu, a każdy trening sprawia, że czynisz postępy.

 

3. Po treningu

Gdy już skończysz biegać, porozciągaj mięśnie nóg. Dzięki temu staną się one bardziej elastyczne i wytrzymałe. Mówi się każdy przebiegnięty kilometr = 1 minuta rozciągania po treningu. Jeżeli więc przebiegniesz 5 kilometrów, porozciągaj się po biegu przez 5 minut. Gdy wrócisz do domu, odpocznij chwilę z nogami w górze – to odciąży serce.

 

 

Jak zmaksymalizować efekty treningu?

 

1. Odżywiaj się zdrowo

Każdego dnia będziesz biegać coraz dalej i szybciej. By nazbyt nie odwodnić organizmu, możesz wprowadzić do menu napój biegaczy – wodę z miodem, cytryną i odrobiną soli. Miód korzystnie wpłynie na układ pokarmowy, cytryna na pracę mózgu, sól zaś wspomoże zatrzymanie wody na dłużej w ciele.

Zdrowe odżywianie to podstawa dla każdego sportowca, nie tylko biegacza. Jeżeli dopiero zaczynasz ćwiczyć i nie masz pojęcia jak się odżywiać, żeby efekty twoich treningów były jak najlepsze, to koniecznie umów się z dietetykiem lub trenerem personalnym, który ułoży dla ciebie dietę dopasowaną do twoich potrzeb. Dieta to dość indywidualna sprawa i zależeć będzie nie tylko od twojego wieku i płci, ale przede wszystkim od tego czy ćwiczysz po to, żeby schudnąć, czy wprost przeciwnie – masz zamiar rozbudować tkankę mięśniową.

 

2. Zażywaj suplementy

Na stronie http://www.body4you.pl/ – sklepu sprzedającego witaminy i suplementy dla sportowców znajdziecie oddzielną zakładkę przeznaczoną dla biegaczy, a w niej mnóstwo produktów, dzięki którym będziecie mogli zmaksymalizować efekty treningu. Wśród nich znajdują się między innymi napoje izotoniczne, które uzupełnią straty płynów i elektrolitów w organizmie oraz zwiększają możliwości wysiłkowe. Sklep oferuje również bogaty wybór różnego rodzaju odżywek. Jeżeli biegasz, nie zapominaj o suplementowaniu magnezu i witaminy B6. Je również znajdziesz w ofercie sklepu Body4you. Kolejnym suplementem diety, którego przyjmowanie należy rozważyć są preparaty poprawiające kondycję stawów. Jeżeli biegasz bardzo intensywnie, to mogą ci się przydać również odżywki i żele energetyczne, a jeżeli brakuje ci energii, to koniecznie wypróbuj ekstrakt z guarany, który nie tylko pobudza i dodaje energii, ale także pomaga zmniejszyć ból mięśni będący efektem intensywnego treningu.

 

3. Odpoczywaj

Co za dużo to niezdrowo. To powiedzenie sprawdza się także u sportowców. Jeżeli chcesz osiągnąć dobre efekty, nie możesz przeforsowywać swojego organizmu. Nawet jeżeli zależy ci na bardzo szybkim osiągnięciu efektów, to zarezerwuj sobie przynajmniej dwa dni tygodniowo na odpoczynek i pozwól organizmowi się zregenerować.