Nie ważne czy źle spałaś w nocy, czy imprezowałaś do rana lub po prostu cierpisz z powodu przesilenia jesiennego. Bywa tak, że czujemy się potwornie zmęczeni, a nie mamy takiej możliwości, żeby położyć się spać i odpocząć. Oczywiście nie jest dobrze na siłę walczyć ze zmęczeniem, kiedy ciało domaga się odpoczynku, ale bywa tak, że musimy iść do pracy, na uczelnię lub mamy coś ważnego do zrobienia i po prostu jesteśmy zmuszeni stawić czoła zmęczeniu. Poniżej znajduje się lista 10 sposobów walki ze zmęczeniem. Z wielu z nich korzystam w razie potrzeby i zapewniam, że są skuteczne.

 

 

Jak walczyć ze zmęczeniem?

1. Promienie słoneczne

Naturalne światło słoneczne to szybki i skuteczny poprawiacz nastroju. Inicjuje produkcję witaminy D i pomaga chronić nas przed sezonową chandrą i wahaniami nastroju. Promienie słoneczne pomagają również walczyć ze zmęczeniem, kiedy czujesz się śpiący. Odsłoń więc zasłony lub wyjdź na dwór,  żeby poczuć się lepiej.

 

2. Pij więcej wody

Jeżeli jesteś odwodniony, to możesz czuć się jeszcze bardziej zmęczony. Picie każdego dnia odpowiedniej ilości wody to podstawa, ale kiedy czujesz się śpiący i zmęczony, powinieneś pić jeszcze więcej. Wypicie szklanki zimnej wody (może być z cytryną), to świetny sposób na to, aby rozbudzić się chociaż trochę.

 

3. Jedz odpowiednie jedzenie

Jeżeli masz za sobą ciężką noc, to powinieneś zwracać ogromną uwagę na to, co jesz. Przede wszystkim nie rezygnuj ze śniadania i nie jedz zbyt tłustego obiadu. Staraj się jeść mniejsze porcje, ale za to częściej i upewnij się, że to, co jesz ma sporo protein. Wbrew pozorom, kiedy czujesz się zmęczony, powinieneś unikać picia kawy i drinków energetycznych, bo pobudzają one tylko na chwilę, a kiedy przestaną działać, będziesz czuł się jeszcze gorzej.

Ważne! Kiedy czujemy się zmęczeni, często odczuwamy większy apetyt i jemy więcej niż zwykle. Mamy też skłonność do sięgania po słodycze i wysokokaloryczne jedzenie. Warto przypomnieć sobie o tym, kiedy po nieprzespanej nocy najdzie nas ochota na wielkiego batonika lub pizzę z podwójnym serem.

 

4. Idź na spacer

Siedząc cały dzień w miejscu, nie poczujesz się lepiej. Jeżeli czujesz się bardzo śpiący, idź na spacer. To naprawdę skuteczny sposób, żeby się trochę rozruszać i rozbudzić. Jeżeli jesteś akurat w pracy i nie masz możliwości, żeby wyjść się przejść, przespaceruj się chociaż do kuchni, zrobić sobie coś do picia.

 

5. Weź głęboki oddech

Istnieją specjalne techniki oddychania, które są skuteczne w walce ze zmęczeniem. Wdychał i wydychaj powietrze przez nos, wciągając przy tym brzuch. Jeżeli chcesz się trochę rozbudzić to staraj się robić to w miarę szybko. Takie techniki oddychania możesz stosować nawet siedząc przy biurku w pracy.

 

6. Posłuchaj ulubionej muzyki

Włącz sobie ulubioną muzykę, która dodaje ci energii. Jeżeli jesteś śpiący i zmęczony, absolutnie unikaj słuchania muzyki relaksacyjnej i klasycznej, bo zrobisz się jeszcze bardziej śpiący.

 

7. Co 30 minut wykonaj kilka ćwiczeń

Jak walczyć ze zmęczeniem, kiedy czeka cię cały dzień przed komputerem? Wiele godzin spędzonych przed ekranem telewizora lub komputera może sprawić, że poczujesz się niesamowicie śpiący i zmęczony. Aby utrzymać poziom energii, musisz zadbać o to, by być aktywnym. Staraj się więc co 30 minut wyprostować nogi, ruszyć tyłek i wykonać przynajmniej kilka prostych ćwiczeń.

 

8. Zaczerpnij świeżego powietrza

Jeżeli czujesz się bardzo zmęczony, może pomóc ci zaczerpnięcie świeżego powietrza. Jeżeli jesteś w pracy, to przynajmniej otwórz okno lub wyjdź na spacer w czasie przerwy na lunch. Jeżeli powadzisz samochód, to co jakiś czas otwieraj okno, żeby przewietrzyć auto.

 

9. Weź prysznic

Dobrym sposobem na rozbudzenie się jest kąpiel pod prysznicem. Woda niekoniecznie musi być zimna, ale staraj się unikać w takiej sytuacji bardzo ciepłej wody. Jeżeli możesz, to zmocz sobie głowę chłodną wodą, a na pewno poczujesz się bardziej rześko.

 

10. Zrób sobie drzemkę

Co prawda drzemka w środku dnia nie jest sposobem, którzy sprawdza się wszystkim osobom, ale niektórym może naprawdę pomóc. Ja na przykład nie potrafię zasnąć w ciągu dnia, a na innych krótka drzemka działa w ten sposób, że robią się jeszcze bardziej śpiący. Istnieje jednak sporo osób, które po 10-15 minutach drzemki odnajdują w sobie nowe pokłady energii. Jeżeli więc masz taką możliwość, to koniecznie spróbuj się przespać, ale postaraj się, żeby taka drzemka nie trwała dłużej niż 35-45 minut.

 

Kiedy musimy walczyć ze zmęczeniem, to często sięgamy po kawę i napoje energetyczne. W rzeczywistości jednak pomagają one tylko na moment, ale później czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni. Co gorsza picie dużej ilości kawy i drinków energetycznych jest bardzo szkodliwe i może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. UWAGA! Chroniczne zmęczenie może być oznaką poważnej choroby. Jeżeli cały czas czujesz się niewyspana i przemęczona, to koniecznie wybierz się do lekarza.

Jeżeli znasz jakieś inne skuteczne metody na to, jak walczyć ze zmęczeniem, to koniecznie wymień je w komentarzu!