Czy uważasz się za kreatywną osobę? Jeśli nie, to czy w ogóle zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak uwolnić swoją kreatywność? Wierzę, że każdy z nas jest kreatywny. Współcześni ludzie rzadko odkrywają i uwalniają swoje talenty, bo są najzwyczajniej w świecie zbyt zapracowani i zajęci, aby poświęcić sobie trochę czasu.

Kreatywność nie oznacza wyłącznie zdolności do śpiewania, rysowania, czy pisania wierszy. To zdolność do myślenia w unikalny i wyjątkowy sposób. Nie ma znaczenia, w jaki sposób myślisz najczęściej. Znam wielu racjonalistów, którzy nie potrafią wyobrazić sobie swojego życia bez muzyki, sztuki i innych wymagających kreatywności zajęć. Mądrzy ludzie mówią, że płodność tworzenia jest wszędzie dookoła nas, a najlepsze źródła inspiracji każdy z nas ma na wyciągnięcie ręki.

Dzieciństwo odgrywa ważną rolę w procesie rozwoju twórczej osobowości. Prawie wszystkie dzieci mają rozwinięta wyobraźnię i wrażliwość. Ich głowy pełne są niezwykłych i interesujących pomysłów. Nadmierny krytycyzm i negatywna postawa w domu sprawia, że dziecięce talenty bledną z czasem. Jeśli chcesz odnowić swojego twórczego ducha, powinieneś przypomnieć sobie swoje dziecięce zainteresowania i hobby. Pozwól sobie przekroczyć bariery codziennego życia. Może to być wyzwaniem, bo wielu dorosłych ma blokady i wmówione sobie ograniczenia. Uczucia rozpaczy, rozgoryczenia, zazdrości i brak satysfakcji też mogą blokować rozwój twoich talentów. Pozbądź się tych przeszkód a będziesz w stanie otworzyć się na twój twórczy potencjał w krótkim czasie. Mam nadzieję, że kilka poniższych porad przyjdzie ci z pomocą.

 

Jak uwolnić swoją kreatywność?

 

1. Pokonaj lęki z dzieciństwa

Dzieciństwo to jeden z najtrudniejszych i najważniejszych etapów życia. Sukces i dobrobyt przyszłego dorosłego zależy od jakości wychowania i otoczenia rodzinnego. Rodzice mogą wpływać na dzieci pozytywnie i negatywnie i to zarówno na ich umysł jak i przyszłość – dzieci bowiem nie mogą ustalić własnych priorytetów i podjąć ważnych życiowych decyzji bez akceptacji swoich rodziców.

Kiedy byłam dzieckiem, rodzice zawsze mnie wspierali i starali się rozwijać moje talenty. Zawsze wmawiali mi, że jestem świetna w tym co robię, zachęcając mnie do dalszej pracy i rozwoju. Dzisiaj jestem im za to bardzo wdzięczna.

Psychologowie twierdzą, że niekompetencja rodziców i obojętność często zabijają dziecięcą kreatywność i napełniają serce dziecka lękiem. Kiedy stają się dorosłymi, zaczynają uczęszczać na kursy samorozwoju, by pozbyć się lęku i niepewności. Dbanie o siebie i rożne inne psychologiczne techniki przywracają im zainteresowanie dawną pasją i pomagają uwolnić ich potencjał twórczy.

 

2. Zastanawiaj się

Dzisiejsze stresujące i pełne zajęć życie sprawia, że ludzie gubią się w swoich myślach i uczuciach. Mają dość obsesyjnych myśli i głębokich refleksji nad sensem życia. Zauważyłam, że twórcze osobowości zawsze się nad czymś zastanawiają. Wydaje się, jakby żyły w swoim własnym świecie. Pozwalają, by wspaniałe pomysły dojrzewały w ich umyśle. Mój znajomy muzyk, mówi, że różne codzienne sytuacje dają mu możliwość do poszerzania własnych horyzontów.

Aktywny styl życia i pozytywne myślenie są głównym priorytetem kreatywnych ludzi. Jeśli chcesz rozwinąć swój potencjał twórczy, twoja głowa powinna być pełna myśli. Ci, którzy wszystko akceptują i po prostu płyną z prądem nigdy nie staną się mistrzami kreatywności. Oznacza to, że zarówno pozytywne jak i negatywne wydarzenia inspirują kreatywnych ludzi do osiągania niemożliwego.

Emocjonalnie słabi i zbyt sentymentalni ludzie powinni szczególnie uważać na swoje myśli, bo siła negatywnego myślenia może łatwo zaszkodzić ich psychicznego dobrostanowi. Postaraj się myśleć o dobrych rzeczach tak często, jak to możliwe. Kreatywni ludzie zwykle skupiają się na przyjaźni, miłości i innych wartościach moralnych.

 

3. Uwierz w swój sukces

Wiara zawsze była jedną z najpotężniejszych rzeczy na świecie. Niemożliwym jest osiągnięcie celów bez wiary i nadziei. Jeśli chcesz stać się osobą wysoce twórczą, powinieneś wzmacniać pewność siebie i przekonanie o własnych umiejętnościach i swej wyjątkowości. Nie powinieneś bać się swoich pokręconych i szalonych pomysłów: to one są znaczącą częścią twojej artystycznej duszy.
Spróbuj wykorzystać te niezwykłe myśli i zdaj sobie sprawę, że wszyscy kreatywni ludzie mają iskrę.

Niezłomna wiara w swoje zwycięstwo pomoże ci optymistycznie traktować uwagi ze strony innych ludzi. Nie powinieneś pozwolić, by ich krytyka i pesymistyczny punt widzenia zabiły twoje pragnienie do wprowadzenia kreatywności w swoje życie. Co więcej, powinieneś być szczególnie aktywny i produktywny: wiara bez pracy i wysiłku jest wiarą martwą.

 

4. Zrób sobie twórczy dzień w każdy weekend

Przynajmniej raz w tygodniu powinieneś znaleźć czas na to, aby odwiedzić park, muzeum, wystawę lub kawiarnię samemu. Będziesz miał możliwość skupienia uwagi na pięknie tych wszystkich wysoce twórczych miejsc. Nie zabieraj ze sobą przyjaciół, gdyż ich chichot i zabawne żarty na pewno nie stworzą twórczej atmosfery. Jestem pewna, że te dni napełnią twój umysł interesującymi i kreatywnymi pomysłami.

 

5. Podążaj za swoją inspiracją

Najwyższy czas zrozumieć, że inspiracja i pragnienie są dla ciebie niezmiernie ważne. Nudne aktywności i praca, której się nie znosi wnoszą w życie nienawiść i apatię. Większość ludzi szczęśliwych i odnoszących sukces woli podążać za swoją inspiracją i marzeniami. Tylko twoje zainteresowania i marzenia mogą zainspirować się do osiągnięcia wyżyn. Niezwykle trudno jest zatrzymać i rozczarować osobę zmotywowaną i pełną inspiracji.

 

Wielu ludzi marzy o uwolnieniu swojego potencjału kreatywnego, ponieważ ich praca często wymaga takiego podejścia. Nie mogę wyobrazić sobie świata bez ludzi pomysłowych – to właśnie oni nadają kolor i pozytywny wydźwięk mojemu życiu.

Udowodniono, że wszyscy mamy szansę stać się kreatywni. Wszystko, co musisz zrobić, to uporać się ze swoimi lękami z dzieciństwa i krytycyzmem. Krok po kroku odblokujesz i odkryjesz swój potencjał twórczy. A może masz swoje własne patenty na to, jak uwolnić swoją kreatywność?