Przydomowy ogród to nie tylko dekoracja, ale również miejsce, w którym będziemy spędzać czas w gronie najbliższych. Warto zatem poświęcić czas na odpowiednie zaplanowanie dostępnej przestrzeni. Ogród powinien dobrze się prezentować. Musimy także przeznaczyć miejsce do odpoczynku czy grillowania. 

Jak urządzić ogród?

Urządzanie ogrodu powinniśmy zacząć od wyznaczania kilku stref. Pierwsza to strefa wypoczynkowa, w której będziemy spędzać czas w gronie najbliższych. Tą strefą jest taras i okolica tarasu. Kolejną częścią ogrodu jest ta dekoracyjna. Są to między innymi rabaty kwiatowe, krzewy i drzewa. Warto także przeznaczyć część ogrodu na rekreację. Krótko skoszony trawnik to miejsce, w którym możemy opalać się, ćwiczyć czy bawić się z dziećmi.  

W strefie wypoczynkowej powinno być miejsce do siedzenia wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Dobrze sprawdzą się gotowe zestawy mebli ogrodowych. Najczęściej meble ogrodowe wykonane są z wikliny, metalu bądź drewna. Możemy także samodzielnie wykonać meble np. z drewnianych palet. W ogrodzie powinien stanąć stół i krzesła. Dobrym pomysłem jest także sofa. W strefie wypoczynkowej dobrym pomysłem jest także huśtawka bądź hamak. Huśtawka będzie lepsza dla większej rodziny. Na huśtawce może jednocześnie siedzieć nawet 3 osoby. Z kolei hamak to opcja dla jednej osoby. Hamak bądź huśtawkę najlepiej umieścić w miejscu lekko zacienionym. Pozwoli nam to komfortowo relaksować się w czasie upałów. Duży wybór hamaków ogrodowych znajdziecie na stronie https://www.tropilex.com.

Dobrym pomysłem jest także basen stelażowy. Możemy dostosować jego wielkość do wielkości ogrodu. W sklepach znajdziemy zarówno małe baseny dla dzieci, jak i te większe dla całej rodziny. 

Taras

Na tarasie warto przeznaczyć miejsce do grillowania. W ten sposób przyrządzane potrawy będziemy mogli od razu podawać gościom. Grillowanie w naszym kraju jest tradycją, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie sezonu letniego. W sklepach znajdziemy trzy rodzaje grilli. Pierwszy to grill węglowy, który jest najtańszą opcją. Dym nadaje potrawom specyficznego aromatu. Jednak w przypadku małych ogrodów nie sprawdzi się, gdyż dym może być uciążliwy dla sąsiadów. Grill gazowy bądź grill elektryczny to dobre rozwiązanie, gdyż nie wytwarza dymu. Jest to jednak nieco droższa opcja. Wybierając grill elektryczny musimy zadbać o możliwość podłączenia go do prądu. Z kolei grill gazowy wymaga posiadania butli z gazem. Warto o tym pamiętać przed spotkaniami w gronie najbliższych. 

Rośliny

Wybierając rośliny do ogrodu kierujmy się przede wszystkim ich wymaganiami. Najlepiej jest łączyć rośliny o podobnych wymaganiach. W ten sposób łatwiejsza  będzie ich późniejsza pielęgnacja. Kwiaty i trawę należy podlewać co 2-3 dni w czasie upałów. To samo dotyczy drzew i krzewów, a zwłaszcza tych owocowych. Trawnik w ogrodzie należy przycinać mniej więcej co tydzień. Przyjmuje się, że optymalna długość trawy w ogrodzie to 6-8 cm. Warto także zadbać o nieco prywatności w przydomowym ogrodzie. Do tego posłuży żywopłot. Tutaj dobrze sprawdzą się zarówno krzewy liściaste, jak i tuje. Tuje są częściej wybierane głównie przez to, że są zielone cały rok. Zatem także zimą będą oddzielać nasz ogród od wścibskich sąsiadów.