Sprawne i błyskotliwe odpowiedzi to ważny krok w stronę sukcesu podczas rozmowy o pracę, jednak same w sobie nie wystarczą, jeśli zabraknie innych czynników. Jednym z nich jest odpowiedni strój i wygląd, który będzie nie tylko istotnym elementem twojej prezentacji, ale również doda ci pewności siebie.

 

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Osoba starająca się o posadę w firmie musi przede wszystkim sprawić wrażenie profesjonalisty – dlatego strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być czysty, schludny, dobrze dopasowany i formalny. Oznacza to koszulę z krawatem i spodnie w kantkę w przypadku mężczyzn oraz koszulę i spodnie lub spódnicę w przypadku kobiet.

stylizacje na rozmowę o pracę

 

Kolorystyka stroju powinna być stonowana – należy unikać kolorów jaskrawych, ostrej czerwieni oraz kontrastowych połączeń. Najlepiej sprawdzają się stroje granatowe lub ciemnoszare oraz białe lub jasnoniebieskie koszule.

stylizacje na rozmowę kwalifikacyjną

 

Przy okazji warto uniknąć podstawowych błędów, takich jak połączenie białych skarpetek z czarnymi lakierkami czy nieumiejętne zawiązanie krawata. W przypadku kobiet dodatkową kwestią jest biżuteria i makijaż – warto delikatnie podkreślić urodę, jednak makijaż nie może być wyzywający ani zbyt odważny, a biżuteria nie powinna zbyt rzucać się w oczy. Zbyt intensywny makijaż może wywołać na potencjalnym pracodawcy wrażenie chęci ukrycia swojej prawdziwej twarzy, co z kolei zmniejsza szansę na zatrudnienie.

jak się ubrać na rozmowę o pracę

 

W przypadku mężczyzn warto z kolei zatroszczyć się o brodę i fryzurę – nieuporządkowane lub tłuste włosy, łupież, a także kilkudniowy zarost powodują, że kandydat sprawia wrażenie osoby niechlujnej i nieuporządkowanej, co również nie pomaga w zdobyciu pracy. Oczywiście nawet najlepiej dobrany strój można zepsuć również takimi elementami jak nieświeży oddech, zapach potu lub zbyt intensywnych perfum – należy więc pamiętać również o tych elementach.

jak się ubrać na rozmowę o pracę