Czy zastanawiasz się czasem, czy jesteś wystarczająco dobry lub mądry, aby osiągnąć to, czego naprawdę pragniesz? Czy wydaje ci się, że nie warto się starać, bo pewnych przeszkód i tak nie dasz rady przeskoczyć?  To właśnie te drobne wątpliwości stanowią największe przeszkody, które powstrzymują cię przed byciem ambitnym i dążeniem do przodu. Pamiętaj, nikt ani nic nie pomoże ci osiągnąć sukcesu, jeśli nie będziesz trzymał się wypisanych poniżej zasad.

 

Jak stać się bardziej ambitnym?

 

1. Nie twórz sobie długiej listy celów, które chcesz osiągnąć

Leniwe osoby mają problemy z osiąganiem wielu celów na raz, co jest powodem, dla którego ponoszą porażkę na samym początku ich podróży na drodze do sukcesu. Ustanawianie dużych osiągnięć jest świetne, ale tylko dla tych, którzy są chętni pracować 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, aby osiągnąć zamierzone cele. Ja sama nie jestem taką osobą, więc zazwyczaj koncentruję się jednocześnie tylko na jednej rzeczy, dzięki czemu moje cele stały się bardziej osiągalne.

Zacznij od wypisania swoich celów i dzień po dniu dąż do ich osiągnięcia. Dla przykładu – chcesz dostać swoją wymarzoną posadę, ale zostałeś odrzucony po ostatniej rozmowie kwalifikacyjnej. Pierwszego dnia pomyśl o swoich błędach, dnia drugiego zastanów się, co można by było ulepszyć i napraw to dnia trzeciego. Rób to powoli, a ostatecznie osiągniesz to, czego chcesz.

 

2. Monitoruj swój wewnętrzny dialog

Jeśli będziesz sobie wmawiał, że nigdy nie osiągniesz sukcesu albo że nie pracujesz wystarczająco mocno, aby podjąć się trudnych zadań, nigdy przenigdy do niczego nie dojdziesz. Negatywne nastawienie może zniszczyć twoją samoocenę i pewność siebie. Kiedy masz negatywne myśli, spróbuj obrócić je w pozytywne. Pozytywny wewnętrzny dialog jest perfekcyjnym motywatorem i generatorem energii.

 

3. Przestań czekać na właściwy moment

Teraz masz listę swoich celów i czujesz się gotowy, aby podjąć się tych wyzwań. Istnieje wiele wymówek, które mogą pojawić się w twojej głowie. Ludzie uwielbiają wymówki, tak więc zerwanie z nimi jest bolesnym procesem. Jeśli czekasz na właściwą porę, aby zacząć osiągać cele, przykro mi, ale muszę cię rozczarować – nie ma właściwej pory, dzień, tydzień, miesiąc czy rok. Podejmij działanie dzisiaj, bo jutro może być już za późno.

 

4. Zmierz się ze swoimi problemami

Droga do sukcesu jest usiana błędami, niepowodzeniami, rozczarowaniami, stresem i problemami. Jeśli uciekniesz lub się poddasz, spędzisz resztę życia, żałując tego. Osoby ambitne, które brną do przodu, nie uciekają od problemów, a w zamian tego konfrontują się z nimi i je rozwiązują. Odwlekanie małego problemu może przekształcić go w bardziej skomplikowany.

 

5. Zorganizuj wszystkie sfery swojego życia

Bałagan w pokoju? Bałagan w domu? Bałagan w miejscu pracy? W samochodzie? W Twojej głowie? Hej, jak chcesz osiągnąć to, czego pragniesz w tym całym bałaganie? Nie sądzisz, że to najwyższy czas, by wreszcie się ogarnąć? Nie możesz żyć bez telewizora? Sprzedaj go. Uzależniony od swojego IPhona? Sprzedaj go i kup tani telefon, który posiada tylko opcje dzwonienia i pisania wiadomości. Zlikwiduj wszystko, co cię rozprasza, pozbądź się bałaganu i zacznij osiągać cele w czystym domu, mając jasny umysł.

 

6. Nie pozwól innym dyktować ci twoich głównych życiowych celów

Czy to rodzic, czy pracodawca lub przyjaciel, nie pozwól im za siebie decydować. Czasami najbliżsi i najdrożsi są tymi, którzy napawają cię negatywnymi myślami, wątpliwościami i zniechęceniem. Słowa niektórych z nich mogą mieć znaczenie, jednak postaraj się polegać na swoich własnych poglądach. Im więcej ludzi, tym więcej opinii. Nie jesteś w stanie zadowolić każdego. Jeżeli masz z tym problem, to koniecznie przeczytaj tekst o tym, jak przestać się przejmować opinią innych ludzi.

 

7. Poszerzaj swoje horyzonty

Powinieneś wyjść poza swoją strefę komfortu i dojrzeć do tego, czego pragniesz. Im więcej nowych rzeczy spróbujesz, tym więcej doświadczenia nabierzesz. Im większe masz doświadczenie, tym łatwiej jest ci osiągać swoje cele.

Pozostawanie we własnej strefie komfortu jest wygodne, bo nie musisz podejmować ryzyka, ale spytaj jakiegokolwiek milionera, bo oni mogą ci powiedzieć, że to właśnie ryzyko jest częścią sukcesu. Jeśli naprawdę chcesz zajść daleko, próbuj nowych rzeczy i podejmuj ryzyko.

 

Stawanie się coraz bardziej ambitnym wymaga wiele cierpliwości, wysiłku i zaangażowania. To się jednak w końcu opłaci. W razie wątpliwości lub problemów poproś o pomoc, ale w pierwszej kolejności polegaj na sobie. Wymaganie od siebie jest kluczowym elementem rozwoju osobistego i udanego życia.