Cześć kochani! W dzisiejszym wpisie przygotowałam dla was kilka rad na temat tego, jak sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie. Wiadomo, że pewność siebie jest bardzo pożądaną cechą, dzięki której możemy zrobić na kimś lepsze wrażenie, przekonać go do swoich racji lub po prostu poczuć się lepiej we własnej skórze. Niestety wiele osób jest z natury nieśmiałych i po prostu nie potrafi poczuć się pewniej. Jeżeli należysz do takich właśnie osób, to nie wszystko stracone. Bardzo trudno jest nabrać pewności siebie, ale dużo łatwiej nauczyć się sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie. Wielu ludzi wydaje się pewnych siebie i przekonanych o swojej wartości, podczas gdy faktycznie są niepewni siebie i mają niską samoocenę. Chodzi o to, że ludzie nie wiedzą, co jest w twojej głowie, i oceniają cię na podstawie twojego zachowania.

Jak sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie?

 

1. Mów powoli

Przede wszystkim powinnaś dokładnie wiedzieć, o czym właśnie mówisz. To pomoże ci pozbyć się tych wszystkich “eee”, “yyy” i “hmmm”. Pewny siebie mówca przygotowuje swoje przemówienie wcześniej i mówi powoli, żeby inni lepiej go rozumieli. Niektórzy z nas mówią szybko, ponieważ chcą skończyć swoją kwestię najszybciej, jak to możliwe albo boją się, że ktoś im przerwie. Wypracuj w sobie nawyk, żeby pomyśleć dwa razy, zanim coś powiesz. To łatwy sposób na to, żeby uchodzić za pewną siebie i wyglądać bardziej profesjonalnie.

 

2. Nie przestawaj mówić

Oczywiście nie chodzi o to, że masz cały czas paplać głupoty. Po prostu nigdy nie przestawaj mówić, kiedy ktoś ci przerywa albo cię przekrzykuje. Mów głośno i pewnie, żeby pokazać, że to ignorujesz. Nie krzycz w odpowiedzi. Inni zrobią to samo i sytuacja jeszcze się pogorszy. Szanuj siebie i nie pozwalaj nikomu, żeby ci przerywał, a jeśli to się zdarzy, nie trać kontroli nad sytuacją. Nie chcesz wywołać sprzeczki, więc nie reaguj na zaczepki ludzi.

3. Oprzyj się na jednej nodze

Przenieś ciężar ciała na jedną nogę, żeby pokazać swoją pewność siebie. Taka poza oznacza, że nie jesteś w gotowości do obrony. Jednakże nie pokazuje także twojej słabości. To sposób na to, żeby wyglądać jak osoba, która nie odczuwa napięcia i nie potrzebuje żadnej ochrony. “Nie ma nikogo, kto mógłby choćby spróbować mnie skrzywdzić” – to właśnie mówisz ludziom, kiedy opierasz się na jednej nodze.

4. Właściwie się poruszaj

Chcąc wyglądać na pewną siebie, należy zwrócić uwagę na to, czy dobrze się poruszamy. Nerwowi ludzie zawsze wykonują ostre, szybkie ruchy, więc spróbuj poruszać się wolniej, ale rozważnie, żeby skutecznie wzbudzić zaufanie. Unikaj zbędnych gestów. Pamiętaj  tym, żeby się nie garbić. Jeśli nie wiesz, co zrobić z rękami, trzymaj je złączone na wysokości pępka, jak robią to najbardziej profesjonalni mówcy.

5. Nie gap się

Błędem, który w czasie rozmowy popełniają zdenerwowani ludzie jest wgapianie się w rozmówcę. Jest ogromna różnica między wgapianiem się a utrzymywaniem kontaktu wzrokowego. Pewni siebie ludzie utrzymują kontakt wzrokowy w krótkich seriach i mogą bez problemu patrzeć wokół, kiedy rozmawiają. Kontakt wzrokowy może pomóc ci sprawiać wrażenie bardziej pewnej siebie.

6. Ubieraj się jak osoba pewna siebie

Ludzie mają w zwyczaju używać stroju, żeby pokazać swój poziom pewności siebie. Jeśli chcesz się pokazać jako pewna siebie osoba, ubierz coś jasnego. Nieśmiali i skryci ludzie nigdy nie ubierają jasnych ubrań – wolą pozostać niewidzialni w tłumie. Dlatego też unikaj ubierania ciemnych kolorów i spróbuj pokazać trochę ciała, o ile nie jest zimno. Interesujące hasło na twojej koszulce również może pomóc ci poczuć się pewniej. Nie zapominaj jednak o tym, że twój ubiór powinien być zawsze adekwatny do okazji.

7. Popracuj nad mimiką twarzy

Czy zdarza ci się zastanawiać na tym, dlaczego ludzie z tobą nie rozmawiają? Być może tak się dzieje, ponieważ emanujesz cierpieniem albo innymi negatywnymi uczuciami. Jeśli popracujesz nad mimiką twarzy, zauważysz różnicę. Spróbuj się uspokoić i uśmiechać zamiast marszczyć czoło. To może być trudne, jeśli jesteś zdenerwowana, ale spróbuj skupić się na pozytywnych rzeczach i myślach, żeby wyglądać bardziej przyjaźnie i pewnie siebie.

8. Opowiadaj zabawne historie

Jeżeli zwykle trudno jest ci rozmawiać z ludźmi, nie odczuwając wewnętrznego napięcia, twoje ulubione zabawne historie mogą ci ułatwić to zadanie. Zachowaj w pamięci kilka historii, żeby być przygotowaną na opowiedzenie ich, kiedy zaczyna się rozmowa. To prosty sposób na to, żeby się zrelaksować i poczuć pewniej, kiedy rozmawiasz z obcymi.

 

Bez względu na to, jak bardzo się staramy, wielu z nas brakuje pewności siebie. Sprawianie wrażenia osoby pewnej siebie jest skutecznym sposobem na to, żeby pokazać innym, że jesteś człowiekiem sukcesu. Zwróć uwagę na język ciała i twoją umiejętność przemawiania. Jeśli czujesz, że powinieneś coś zmienić, zrób to. Jeżeli wiesz coś więcej na temat tego, jak sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie, to koniecznie podziel się z nami swoją wiedzą w komentarzu!