Ojcowie często przejmują na siebie obowiązek utrzymania rodziny, a matkom pozostawiają zajmowanie się dziećmi. Jednak coraz częściej mamy do czynienia z podziałem obowiązków, a przecież ojciec również potrzebuje odpoczynku od codziennych obowiązków i stresującej pracy. Z kolei dzieci potrzebują kontaktu z ojcem, nie takiego sporadycznego, ale poświęcenia im rzeczywiście swojego wolnego czasu. Wygospodarowałeś czas? To świetnie. Teraz pewnie zastanawiasz się, co możesz robić z dziećmi. Oto 10 sprawdzonych pomysłów.

 

 

Jak spędzać czas z dzieckiem?

10 pomysłów dla zapracowanego ojca

 

Zaraź dziecko swoją pasją do majsterkowania bądź motoryzacji

Chyba każdy z nas ma jakieś hobby, któremu lubi oddawać się w wolnej chwili. Warto podzielić się nim ze swoimi dziećmi. Jeśli w wolnych chwilach lubisz majsterkować, możesz zaprosić do tego swoje dziecko. Oczywiście niezbędne będą pewne zabezpieczenia, a także dopasowanie czynności do wieku dziecka. Na pewno nie pozwolisz pięciolatkowi bawić się wyrzynarką :-) Jeśli kochasz motoryzację, możesz dziecko zabrać na przejażdżkę samochodem, oczywiście w foteliku i z zapiętymi pasami. Jeszcze lepszym pomysłem może być wspólny wypad na gokarty. Adrenalina i szybkość to coś, co na pewno mu się spodoba.

 

Naucz dziecko gry na instrumencie lub pójdź z nim na koncert

Świetnie grasz na gitarze? Twój syn lub córka na pewno będą zachwyceni z udzielonej im lekcji. Oczywiście nic na siłę. Zawsze możecie pójść przecież wspólnie na koncert. Dla dzieci warto mieć przygotowane specjalne wyciszające nauszniki, dzięki czemu decybele mu nie zaszkodzą. Oczywiście możesz wybrać również koncert muzyki dla dzieci. Jeśli jesteś fanem muzyki, na pewno będziesz dobrze się bawić, a twoje dziecko również będzie zachwycone.

 

Wyjdźcie razem na poszukiwanie tropów zwierząt

Wspólne wyjście do lasu w poszukiwaniu tropów zwierząt, obserwowanie ptaków czy wiewiórek, a nawet grzybobranie może być świetną zabawą. Możesz przy okazji opowiedzieć dziecku o swoich przygodach z dzieciństwa. Ten czas możesz też wykorzystać również na edukację i nauczyć dziecko rozpoznawania liści drzew. Możecie je pozbierać, a potem ususzyć i schować w waszej szkatułce ze wspólnymi skarbami. Wiosną nazbieracie polnych kwiatów dla mamy. Latem możecie wziąć ze sobą naczynie i nazbierać leśnych owoców. Z kolei jesienią możecie nazbierać również kasztany i w domu stworzyć z nich ludziki, robiąc w nich otwory i łącząc kasztany zapałkami. Zimą weźmiecie ze sobą sanki i ulepicie bałwana.

 

Zagrajcie w popularne planszówki

Gry planszowe jakiś czas temu zaczęły powoli odchodzić do lamusa, jednak teraz przeżywają prawdziwy renesans. Jeśli umiesz grać w szachy lub warcaby, możesz nauczyć tego swoje dziecko. Możecie zagrać również w popularnego chińczyka, bądź zmierzyć się w potyczce w Monopoly. Dzieci uwielbiają rywalizację i pewnością będą bardzo dumne, kiedy pokonają swojego tatę w grze.

 

Wykorzystaj zabawy, które pamiętasz z dzieciństwa

Dzieci uwielbiają się chować. Dlatego prosta zabawa w chowanego z tatą na pewno przypadnie im do gustu. Na podwórku możecie pobawić się również w berka. W domu to trochę niebezpieczne, chyba że macie sporo przestrzeni. Oczywiście nie może zabraknąć również zabaw z piłką, typu “piłka parzy”, czy tradycyjnego “zbijaka”. Można również zagrać w piłkę nożną.

 

Pobawcie się w Indian

Dzieci uwielbiają siedzieć w namiocie i się bawić. Nic nie stoi na przeszkodzie by była to wasza wspólna rozrywka. Na środku salonu lub w ogródku możecie postawić namiot w kształcie tipi lub bardziej tradycyjny. Możecie wspólnie przygotować swoje indiańskie stroje ze starych koców, a także pióropusze ze znalezionych lub zakupionych piór. Tutaj potrzeba odrobinę wyobraźni, by wcielić się w postać wodza plemienia, ale dzieci na pewno będą zachwycone.

 

Pójdźcie razem do aquaparku

Jeśli możesz wygospodarować choćby dwie-trzy godziny, a w pobliżu lub w twojej miejscowości znajduje się aquapark, warto zabrać tam dzieci i spędzić z nimi czas. Może być to świetna okazja do nauki pływania. W ten sposób buduje się więź i poczucie wzajemnego zaufania, które jest bardzo ważne. Jeśli w pobliżu nie ma aquaparku, z pewnością znajdzie się jakiś zwykły basen. Tam na pewno znajdą się deski do pływania, można zabrać też ze sobą piłkę i pograć z dziećmi w water polo.

 

Wspólna aktywność fizyczna jest zawsze dobrym pomysłem

Oczywiście najprostszym pomysłem jest pójście na plac zabaw. Dziecko stęsknione za czasem spędzonym z ojcem i tak będzie zachwycone. Można jednak wybrać miejsce ze ścianką wspinaczkową, gdzie możecie wspinać się wszyscy. To wspaniała rodzinna zabawa. Dobrym pomysłem na aktywnie spędzony czas będzie również park trampolin. W każdym z tych miejsc dziecko może ćwiczyć koordynację ruchową, która jest mu niezbędna do prawidłowego rozwoju.

 

Rodzinna wycieczka rowerowa

Wycieczka rowerowa to kolejna aktywność, która może spodobać się twojemu dziecku. Przy okazji możecie zobaczyć wiele ciekawych miejsc i obserwować otaczającą naturę. Możecie wybrać się na tradycyjne ścieżki rowerowe wokół miasta, bądź wyjechać gdzieś dalej w rejony turystyczne.

 

Wspólne gotowanie i piknik w parku

Jeśli lubisz gotować, możesz w swoją pasję zaangażować dzieci. Jeśli nie umiesz, to po prostu wybierz jakiś bardzo prosty przepis. Mogą to być nawet najzwyklejsze kanapki i napoje. Umieścicie wszystko w koszyku i pojedziecie na wspólny piknik w parku, nad jeziorem czy rzeką. To świetna okazja do zacieśnienia więzi.

 

Jak widać jest wiele możliwości spędzenia czasu z dzieckiem, zarówno w domu, jak i poza nim, nie wymagających angażowania w nie wszechobecnych nowych technologii. Wszystkie zdjęcia z tego wpisu zrobiliśmy w hotelu Radawa Bacówka SPA, który jest wspaniałym miejscem na rodzinny wyjazd. Już niedługo napiszemy tu coś więcej o tym wyjątkowym miejscu.