Masz dość bycia ciągle spóźnionym? Twoi znajomi przychodzą na spotkania 20 minut po umówionej porze, bo wiedzą, że i tak będą na Ciebie czekać? Jeżeli jesteś osobą, która permanentnie się spóźnia, to czas zacząć walczyć z tym nawykiem. Niektórzy odczytają twoje spóźnienia jako obelgę, dla innych będzie to deklaracja, że osobie spóźniającej się na niczym nie zależy. Konsekwencje ciągłego spóźniania się mogą być straszne. Jeśli chroniczne spóźnialstwo przejęło kontrolę nad twoim życiem i stało się dominującą cechą twojego charakteru, narażasz się na ryzyko utraty ciekawych ofert pracy, przyjaźni i innych wspaniałych okazji. Na szczęście istnieje co najmniej siedem sposobów na pozbycie się tego paskudnego i irytującego dla wszystkich wokół nawyku spóźniania się.

 

Jak przestać się spóźniać?

1. Przygotuj się zawczasu

Jeżeli nie jesteś mistrzem organizacji, to prawdopodobnie nie potrafisz się szybko zebrać do wyjścia. Rozwiązaniem będzie częściowe przygotowanie się dużo wcześniej. Im mniej rzeczy masz do zrobienia rano, tym szybciej będziesz gotowy do wyjścia. Powinieneś wcześniej zebrać i położyć na widocznym miejscu wszystko, co będziesz potrzebował zabrać ze sobą. Przygotuj kosmetyki, ubranie i połóż wszystkie rzeczy osobiste tam, gdzie łatwo je znajdziesz. Jeśli wciąż będziesz wszystko zostawiać na ostatnią chwilę, to zawsze będziesz się spóźniać.

 

2. Weź pod uwagę opóźnienia

Mnóstwo ludzi nie uwzględnia korków i innych trudności występujących na trasie i to zazwyczaj sprawia, że się spóźniają. Jeżeli jedziesz samochodem, weź pod uwagę przewidywany czas jazdy, jak również mogące wystąpić korki i czas potrzebny na znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Twój czas jazdy może być absolutnie nieprzewidywalny, szczególnie, jeśli mieszkasz w dużym mieście. W dzisiejszych czasach opóźnienia powodowane są przez wiele czynników. Zaskoczyć może cię nawet natura – złe warunki pogodowe sprawią, że znów spóźnisz się do pracy.

 

3. Wysypiaj się

Osoby, które zawsze się spóźniają to często tak zwane nocne marki. Stałe siedzenie do późna powoduje trudności z wczesnym wstaniem następnego ranka. By pozbyć się tego nawyku, staraj się spać osiem godzin przed każdym pełnym zajęć dniem. Imprezowanie do późna lepiej zostawić na piątkowe i sobotnie wieczory. Śpij tak długo, dopóki nie zauważysz, że nie masz już problemów ze wstawaniem. Dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne pomoże ci przełamać denerwujący nawyk chronicznego spóźniania się. Niedawno pisałam też o tym, jak wstawać wcześnie rano :-)

 

4. Efektywnie zarządzaj swoim czasem

Jeśli zawsze jesteś spóźniony, powinieneś zająć się tym natychmiast. Wydajne zarządzanie własnym czasem jest bardzo ważne. Efektywne zarządzanie znaczy, że uczysz się szacować, jak długo zajmuje ci przygotowanie się do wyjścia i ile czasu zajmie ci dotarcie na miejsce spotkania. Dzięki temu staniesz się bardziej zorganizowany i przestaniesz się chronicznie spóźniać.

 

5. Nagradzaj siebie

Za każdym razem kiedy się nagradzasz, nawet za drobne sukcesy, czujesz motywację do pracy nad sobą. Największym wyzwaniem jest zmiana siebie na lepsze. Walka z lenistwem i złymi nawykami wymaga wysiłku, co zazwyczaj sprawia, że czujesz się nieszczęśliwy. Nie bądź więc dla siebie zbyt surowy, zamiast tego nagradzaj się drobnymi przyjemnościami za każdy sukces i kolejny krok w walce ze spóźnianiem się.

 

6. Zastanów się, jak widzą cię inni

Kiedy jesteś ciągle spóźniony, ludzie wokół mogą pomyśleć, że jesteś nieodpowiedzialny i nierozważny. Spróbuj postawić się na miejscu tych, którzy nieustannie na ciebie czekają. Możesz nawet zobaczyć w ich oczach niezadowolenie i gniew. Jeśli chcesz być traktowany z szacunkiem przez znajomych i przyjaciół, lepiej pozbądź się tego złego nawyku.

 

7. Pomyśl o konsekwencjach

Jeśli naprawdę chcesz zrozumieć źródło problemu, powinieneś zastanowić się nad skutkami spóźniania się. Ten okropny nawyk ma wpływ na twoje relacje z innymi. Łatwo jest dorobić się reputacji wiecznego spóźnialskiego. Co więcej, ciągłe spóźnianie się może wpłynąć na pogorszenie ocen twojego ciągle przychodzącego zbyt późno na lekcje dziecka. Nikt nie chce mieć wiele wspólnego z osobą, która nie pojawia się na czas. Za wszelką cenę powinieneś zapobiec wystąpieniu tych negatywnych skutków. Możesz to zrobić, jeśli zaczniesz szanować czas swój i czas innych. Pozbycie się nawyku chronicznego spóźniania nie jest tak trudne, jak ci się może wydawać. Wszystko co musisz zrobić, to przygotować się odpowiednio wcześniej i nauczyć się zarządzać efektywnie czasem, by w efekcie przestać się spóźniać na ważne wydarzenia i spotkania. Rozwiń w sobie zwyczaj przychodzenia wcześniej, a twoje życie zmieni się na lepsze, masz to jak w banku. Co jeszcze można zrobić, aby przestać się spóźniać? Podziel się z nami swoimi pomysłami i wskazówkami!