Poczucie, że marnujesz sobie życie, to pewny znak, że należy zmienić ścieżkę, którą do tej pory podążałeś. Łatwo utknąć w pracy, której się nienawidzi – pieniądze potrzebne są przecież na spłatę zaciągniętych kredytów, czy po prostu na utrzymanie rodziny. Może masz dość trzymania się z ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz się nieszczęśliwy. Masz dość starań o uratowanie toksycznego związku. Masz zbyt wiele obowiązków i zadań, za których wykonanie nie chcesz czuć się odpowiedzialny. Jeżeli którekolwiek z powyższych zdań brzmi dla ciebie znajomo, zatrzymaj się. Czy naprawdę masz czas by marnować swoje życie?

 

 

Jak przestać marnować sobie życie?

 

1. Skończ niezdrową relację

Masz toksycznego przyjaciela? Czujesz się wykorzystywany w związku? Zakończ każdą toksyczną relację na dobre i nie marnuj czasu na ludzi, którzy sprawiają, że źle się czujesz sam ze sobą. Nie pozwól im rujnować swojego życia i nie próbuj rujnować ich życia. Już dziś odetnij się od toksycznych ludzi, by poczuć się lepiej i żyć szczęśliwiej.

 

2. Wyznacz priorytety w swojej pracy

Gdy w ciągu dnia masz do wykonania wiele ważnych zadań, kluczowym staje się nadanie im priorytetów. Postaraj się zakończyć najpierw te najtrudniejsze. Nie rozpraszaj się mediami społecznościowymi, odpisywaniem na wiadomości mailowe, czy odbieraniem telefonów. Jeśli czujesz się przytłoczony, zrób sobie krótką przerwę, drzemkę albo idź na niedługi spacer. To odświeży twój umysł i pomoże ci szybciej wykonać pozostałe zadania.

 

3. Właściwie zarządzaj swoim czasem

Jednym z najlepszych sposobów, aby przestać marnować sobie życie jest nauczenie się, jak właściwie organizować swój czas. Planuj swój dzień wcześniej, twórz listy zadań i ustalaj realistyczne cele, by wyciągnąć jak najwięcej z każdej godziny twojego życia. Nie tylko przestaniesz marnować cenny czas, odniesiesz także więcej sukcesów i poczujesz się szczęśliwy.

 

4. Powiedz stop prokrastynacji

Nam wszystkim zdarza się czasem odkładać sprawy na później. Wraz ze wszelkimi dobrodziejstwami technologii przyszło niestety spędzanie zbyt długich godzin na niepotrzebnych rzeczach. Wciąż staram się pozbyć tego nawyku i zawsze polecam innym, by zrobili to samo. Nie wiem jak ty, ale na mnie prokrastynacja wpływa depresyjnie. Czuję jak marnuję swój cenny czas i nic nie mogę na to poradzić. Jednym ze skutecznych sposobów, by przestać odkładać rzeczy na później jest wyznaczenie sobie zadania, celu i znalezienie dobrego powodu, dla którego warto wykonać to zadanie najszybciej, jak kto możliwe. Kiedy wiem, że zadanie jest wyjątkowo ważne, w zapomnienie idzie telefon, media społecznościowe i telewizja, koncentruję się tylko na zadaniu, bo wiem, że nie mogę zmarnować ani minuty.

 

5. Spędzaj swój czas w sposób efektywny

Nie poświęcaj swojego czasu wolnego na oglądanie telewizji, ani bezcelowe na surfowanie po Internecie. Spędź czas wolny z rodziną lub przyjaciółmi, podejmij wolontariat, poczytaj książki lub zajmij się uprawą ogródka. Jest wiele wspaniałych, pożytecznych rzeczy, które możesz robić zamiast marnować cenny czas przed komputerem czy telewizorem.

 

6. Nie rób niczego, czego nie chcesz robić.

Jeśli nienawidzisz swojej pracy, poszukaj innej. Robiąc to, czego nie chcesz, po prostu marnujesz życie. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale nigdy nie poznasz swoich możliwości, jeśli nawet nie spróbujesz. Jeżeli będziesz robił coś, co sprawia ci przyjemności i zaczniesz się z tego utrzymywać, to przestaniesz mieć uczucie, że marnujesz życie. Jeśli nie chcesz iść na przyjęcie, czy na randkę, to nie idź, niezależnie od tego, kto cię zaprosił. Jeśli pragniesz zostać w domu lub odwiedzić swoich rodziców, po prostu to zrób. Jesteś jedyną osobą, która może decydować, co robić ze swoim życiem.

 

7. Wysypiaj się

Pamiętam, że kiedyś znajomy powiedział mi, że spanie przez 7-8 godzin dziennie to strata czasu. Miał zamiar spać po 4 godzinny dziennie i twierdził, że z czasem organizm przyzwyczai się do takiego trybu życia. Moim zdaniem jest to jedna z największych głupot, jakie w życiu słyszałam. Na pewno przez jakiś czas da się funkcjonować w ten sposób, ale na dłuższą metę można sobie w ten sposób zrujnować zdrowie. Aby być zdrowym, szczęśliwym i po prostu czuć się dobrze, trzeba zapewnić sobie wystarczającą ilość snu. Jeśli chcesz przestać marnować swoje życie, idź do łóżka wcześniej i wstawaj wcześniej. Tym sposobem wmówisz sobie, że masz więcej czasu na wykonanie wszystkich zadań i obowiązków. Jeżeli nie wierzysz, że to ma sens, to koniecznie przeczytaj tekst “Dlaczego warto wstawać wcześnie rano?”.

 

8. Ustalaj realistyczne cele

Kiedy ustalasz cele, bądź pewien, że są one realistyczne. Często marnujemy życie na cele, których nie jesteśmy w stanie osiągnąć, mimo że bardzo się staramy. Mierz wysoko, ale zrezygnuj z celów, których nie da się osiągać i pomyśl o takich, które wypełnią twoje życie powodzeniem, radością i szczęściem.

 

Każdego dnia powinieneś doceniać swój czas i swoje życie. Nie bierz swojego życia za pewnik, doceń je i nie marnuj go. Znam kilka osób, które mówią, że nienawidzą swojego życia i mówią, jakie jest straszne, ale mam nadzieję, że w rzeczywistości wcale tak nie myślą. Kochaj siebie, kochaj swoje życie i rób to, co pragniesz. Poczujesz się wtedy szczęśliwszy, a życie wyda ci się łatwiejsze.